Zeytinyağlı Enginar

IMG_9808Kış dönemi bitti ve Hülya bahar tatili için evde çok şükür. Tabi blogda tarifler aksadı çünkü evde harıl harıl onun sevdiği, özlediği yemekler pişiyor. Çoğuda tarifi yazılmış yemekler. 23 Mart’a kadar mutfak kızım için çalışıyor. Arada blog için yenilikler olursa yazılacak. İşte onlardan biri. Tamda mevsimi. Hülya uçağa binmeden aradı ”anne enginar çıktı mı? Çok özledim” diye. Tabi cumartesi organik pazardan alındı. Tam iyisi değildi ama yinede güzeldi. Ben kocaman sapsarı Bayrampaşa Enginarını çok severim. Henüz onlar yok. Gelecek hafta daha güzeli gelir. Enginarı bezelye, havuç gibi malzeme dolu hiç sevmem. Enginarlar pazardan eve girer girmez, soğanla birlikte hemen pişirilir. Dolayısyla bu aralar her cumartesi mönüde zeytinyağlı enginar olur.

Malzemeler:

 • 6 adet enginar (ayıklanmış)
 • 2 adet orta boy sarı soğan
 • 5-6 kaşık sızma zeytinyağı
 • 1/2 yemek kaşığı un
 • 1 Limon suyu
 • 1 portakal suyu
 • 2 tatlı kaşığı şeker
 • Tadınca tuz
 • Servis için dereotu

Enginarlar gelir gelmez torbadaki limonlu suyu ile beraber bir kaba boşaltılır. Soğanlar büyüklüğüne göre dörde veya sekize bölünür. (Vaktim varsa bolca arpacık soğanı kullanırım daha şık görünür)

IMG_9813Enginarlar bol suda yıkanır süzülür. Soğanlarla beraber tencereye dizilir. (Tek sıra ve asla üstüste değil) Üzerine zeytinyağı gezdirilir. (Zeytinyağlı yaparken yağı şekeri bol tutmak öncelikli kural) Başka bir kapta un, yarım bardak sıcak su ile iyice eritilir. Üzerine limon suyu, portakal suyu, şeker ve tuz ilave edilip iyice karıştırıldıktan sonra enginarların üzerine dökülür. Sonrasında enginarların üstünü örtecek kadar soğuk su ilave edilir. (Benim su ilavesi ile pişirdiğim tek sebze enginardır. Bol suda pişmesi şarttır. Her bir enginar için yarım bardak su hesabı ile su eklenebilir) Enginarların üstü yağlı kağıt ile kapatılır. Onun üstüne tabak onun üstüne kapak kapatılarak suyu kaynayıncaya kadar yüksek ateşte kaynadıktan sonra düşük ateşte 20-25 dakika pişirilir.

IMG_9816Enginarlar yumuşayınca (soğanların pişmesinden enginarların piştiği anlaşılır) delikli bir kepçe ile soğanlar ve enginarlar servis tabağına alınır. Tencerede kalan suyu kalınca bir sos kıvamında yağına kalmadıysa harlı ateşte suyu yağına kalıncaya kadar yaklaşık 5 dakika karıştırılarak kaynatılır. (Bu arada tadıp şekerini tuzunu kontrol etmekte fayda var) Ben bu aşamada 1-2 kaşık zeytinyağı ilave ediyorum. Sos kalınlaşıp suyu uçunca servis

tabağındaki enginarların ve soğanların üstüne dökülür. Soğuyunca dereotu eklenerek servis yapılır.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Zeytinyağlı Enginar"

  Bir Yorum Yaz