Zeytinyağlı Biber Dolması

Zeytinyağlı biber dolması iyi bir biber bulunduğunda tadından yenmez. Fırında pişirdiğim biber dolması benim favori dolmamdır. Organik pazarın biberleri de çok güzeldi. Bir kısmını et dolması yaparak tüketmiştik. Hafta içi hazır yemek olur diye bir kısmınıda zeytinyağlı doldurduk. En sonunda bitirdik.

Malzemeler: 

  • 15 adet orta boy  dolmalık biber
  • 1 bardak pirinçten dolma içi (tüm zeytinyağlı dolmaların içi aynı hazırlanıyorbknz. zeytinyağlı yaprak dolması )
  • 3 domates
  • Tadinca tuz
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1/2 su bardağı sızma zeytinyağı

Dolmalık biberlerin sapları, içeri doğru iterek biberleri kırmadan çıkarılır. Veya benim gibi patlatıyorsanız bıçak yardımı ile keserek çıkarıyoruz. İçindeki çekirdekler ayıklanarak yıkanır ve süzülmesi için ters çevrilerek bekletilir.

Biberler süzüldükten sonra hazırlanmış ve soğumuş olan dolma içi çok skışık olmayacak şekilde ve taşmadan biberlerin içine doldurulur. Domateslerin etli kısımlarından kapak kesilerek biberlerin üstü kapanacak ve kenarlardan içine girecek şekilde yerleştirilir. Ağzı kapanan biberler yüksek kenarlı bir fırın kabına aralarında boşluk olmayacak şekilde yerleştirilir.

Kapak kesilen domateslerin kalan kısmı çekirdekleri atıldıktan sonra rende ile püre yapılır. (Gerçi kış günü domatesler çok kötü genelde kullanmam biberlerin kendi kapaklarını geri takarım sos olarakda evdeki kışlık domates sosunu kullanırım. Evde domates vardı o yüzden kullandım)

Rendelenmiş domatesin içine (yaklaşık 1,5 -2 bardak) tuz, şeker ve zeytinyağı katılarak karıştırılır ve biberlerin üstüne gezdirilir. Daha sonra 200 C’ye ısıtılmış fırında 30-35 dakika dolmaların üstü kızarana kadar pişirilir. Ilındıktan sonra servis tabağına alınabilir.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Zeytinyağlı Biber Dolması "

    Bir Yorum Yaz