Zeytinyağı Deyince

anadolu kol. imahes (1)Kar kış arada bir de seyahat olunca uzun zamandır planladığım yazı gecikti. Şimdi muhteşem bir kar manzarasının karşısına kurulmuş sıcacık bir kahveyle öncelikle bu yazıyı sonrasında gecikmiş notları ve tarifleri yazacağım. Karşımda muhteşem bir kar manzarası, kafamda zeytinin hasat zamanı muhteşem bir zeytinyağı hikayesi ile mutfak masamın başına geçtim.

IMG_3384Gelelim konumuza. Uzun zamandır iyi müşterisi olduğum Nar Gourme’nin zeytinyağlarını yazacağım bugün. Genellikle raflardaki süslü şişelerde ki pahalı zeytinyağlarının ”butik zeytinyağ üretimi” hikayelerine pek itibar etmem. Uyduruk hikayelerle, merdiven altlarında sadece süslü ambalaj ve marka yatırımı ile üretilen bu markaları biraz deşince yada dünyadaki standartlarla karşılaştırınca altının ne kadar boş olduğu ortaya çıkıyor. Bu markalara bir de butik üretim diye iki misli para ödeniyor bunu hiç anlayamıyorum. Yemek tariflerimden de anlaşılacağı gibi bizim mutfakta sızma zeytinyağı sadece içmek için kullanılmıyor. Çoğu kızartmalarda dahil olmak üzere tüm yemeklerin olmazsa olmazı. Yok sıcak yemekte Riviera Zeytinyağı kullanılır sızma sadece soğuk kullanılır konusuna da asla itibar etmem. Çünkü sızma zeytinyağı en kusursuz toplanmış ve işlenmiş zeytinyağdır. Sağlıklı ve lezzetli alternatif de budur. Diğerleri rafine edilmiş ve karıştırılmış işlemlerdir ki ben hiç bir zaman tercih etmiyorum. Bazen tabi ki bol yağla kızartma gerekiyorsa ayçiçek yağı ve/veya findık yağı/üzüm yağı gibi alternatifleri kullanıyorum fakat söz konusu zeytinyağı ise eve sızma dışında alternatif girmiyor. Kaliteli sızma zeytinyağ denince en önemli konu taze sıkım olması. Zeytinler hasattan sonra toplanıp ne kadar erken işlenmişse o kadar iyi. Sonrasında ağızda bıraktığı kalıcı tad ve aroması benim için olmazsa olmaz. Diğer konular ise renk, koku, asitlik derecesi benim için farketmiyor. Benim için Asitlik derecesi düşük yağ hiç bir zaman lezzetli yağ demek olmadı dolayısıyla etiketlerdeki bu orana fazlaca kafa yormuyorum. Sadece sos yaparken karışımlarda dikkat ediyorum ki buda ayrı bir yazı konusu olacak. Bugüne kadar Zeytinyağ konusunda beklentilerimi Nar Gourme zeytinyağları fazlasıyla karşıladı. Geçenlerde internet de dolaşırken Her yıl New York’ta dünyanın 25 ülkesinden gelen zeytinyağların değerlendirildiği ve dünyanın en iyi zeytinyağları yıllık endexinin çıktığı sıralamada Nar Gourme’nin adını görüncede hiç şaşırmadım. İncelemek için bu siteye bakabilirsiniz.

IMG_7301Bizim evde ki zeytinyağ halleri bu şekilde salatalar ve çiğ kullanım için Nar Gourme’nin Ekstra Virgin Sızma Zeytinyağını yemekler ve bol kullanım için ise diğerine oranla daha ucuz olan 5 lt. relik tenekelerde satılan Naturel Sızma Zeytinyağını kullanıyorum. Bu zeytinyağını şiddetle aramanızı tavsiye ederim. Fiyatı en ucuz zeytinyağları arasındayken kalitesi ve tadı kat ve kat üstünde. Ayrıca 16.10.2014 de üretilmiş. (fiyatını merak edenler için 5 kg. lık teneke 75 TL)

IMG_3398Bu karlı kış gününde eski fotograflarla muhteşem zeytinyağı denemelerimi anmadan geçemeyeceğim. Bebek enginarları, pembe domatesleri ile baharı çok özledim.

foto2Şimdi gelelim altın vuruşa. Nar Gourme’nin ”Zeytinin İzinde” projesi ile ürettiği ve bu yıl sadece 500 şişe üretilen farklı bölgelerin zeytinyağlarına. Anadolu’da var olan 88 çeşit zeytini ve daha fazlasının binlerce yıllık lezzet birikimini  keşfetmek amacıyla gezici bir zeytinyağ fabrikası kurulmuş. Bu fabrika; Mardin, Hatay, Mersin, Antalya, Manisa, Ayvalık’ta yetişen yöresel zeytinleri topladıktan iki saat içinde işleyerek şişelemiş ve online olarak satışa çıkarmış. Sızma zeytinyağında en önemli konu olan zeytinin toplanır toplanmaz işlem görmesi ile zeytinyağı nasıl olur anlamak istiyorsanız bu yağları ayrı ayrı denemeniz lazım.

anadolu kol. images (2)Antalya’nın Beylik ve Tavşan Yüreği zeytinleri, Antakya’nın Savrani Zeytini, Manisa’nın Uslu Zeytini ve Balıkesir’in Ayvalık zeytinlerinden yapılmış zeytinyağlar hem gözde hem damakta şölen gibi.  Tavşan Yüreği zeytininden yapılmış olan zeytinyağ hem rengi hem de tadı ile bende karamel tadı ile çimen kokusu çağrışımı yaptı. En çok ona vuruldum. Taze yeni kesilmiş çimen-çiçeklerin kokusunu ve karamel kıvamını adeta genzimde hissettim. Antakya’nın Savrani zeytinlerinin yağı ise sanki yemyeşil özellikle roka, tere gibi otların bir numaralı yağı olacak çünkü bu yeşilliklerin aromatik acımsı tadı içine sinmiş. Edremitin yağı yoğun meyvemsi, Manisa’nın Uslu  yağı ise ekstra parlak ve bademsi bir meyve aroması ile dolu.

IMG_7295Asıl ilgimi çeken ve gizli bir gıptayla neden ben böyle bir projede olamadım diye iç geçirdiğim konu ise  Anadolu zeytininin gen haritasını çıkarmak için gezici bir zeytinyağ fabrikası kurup hasat zamanı bölge bölge dolaşıp fabrikayı tarlaya taşımak. O zeytini toplandığı ortamda sıkıp şişelemek için gösterilen çaba. Bu sene ilk senesi ve ürünler bu kadar büyük emek ve yatırımın karşılığı olarak sadece 500 şişe olarak online olarak burada satışa çıkmış. Üretimin felsesesi, ruhu, arkasının bilgi ve birikimle dolu olması bu olsa gerek. Ayrıca bu zeytinyağların şişesini açtığınızda bile tarlada sıkılmış olduğunu hissediyorsunuz. Bölgenin zeytini şişenin içinden esintisini gönderiyor. Kızmayın ama bu proje devam ettiği ve Anadolu’nun farklı zeytinleri taptaze sıkılmış mutfak masama yağ olarak geldiği sürece ben artık yemek tariflerimde şu zeytinin yağı bu yemeğe yakışır gibi blmişlikler yaparım. Denemelere başladım bile.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Zeytinyağı Deyince"

    Bir Yorum Yaz