Zeytinli Sote Brokoli

IMG_2533Bizim evde brokoli çok tüketilen bir sebze olmuştur. Ancak son zamanlarda brokoliler farklılaşmaya başladı. Yan yaprakları bol şekil olarak farklı bir brokoli çeşidi daha çıktı. Yavaş yavaş tarım ürünleri çeşitlenmeye başlıyor. Bu çeşitlenme beni çok mutlu ediyor. Bu brokolinin yanlarında büyük yaprakları var ve tadı biraz daha baharatlı.

IMG_2442Yapraklarının lahanamsı bir sertliği var. Bizim kara lahananın biraz daha yumuşak dokulusu ve körpesi denebilir brokoli yapraklarına. Tabiki atılmıyor çeşitli denemelerle bir tarife giriveriyor. Geçen hafta biraz fazla brokoli alınınca bugün garnitür gibi tüketilemeyecek hazır yapraklarıda bol bir brokoli sote yapayım salata yerinede geçsin dedim. Sarımsakla sote ettim. Sosunda balık yumurtası ve zeytin kullandım. Çok lezzetli oldu. Bu sote brokoliyi et ve tavuğun yanında garnitür yada benim gibi isterseniz kırmızı lahana turşusu ve yer fıstığı ile birleştirerek güzel bir salata olarak çeşitlendirebilirsiniz.

IMG_2501

Malzemeler:

 • 600 gr. brokoli rabe (2 demet yaprakları ile beraber)
 • 2-3 sap taze sarımsak (yada 2 diş kuru sarımsak-ince doğranmış)
 • 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 75 gr. Kalamata zeytini (çekirdekleri çıkmış dilimlenmiş 1/2 cup)
 • 2 yemek kaşığı taramalık balık yumurtası (isteğe bağlı)
 • 1 yemek kaşığı Kırmızı pul biber
 • 2 yemek kaşığı şarap sirkesi
 • 150 ml. kuru beyaz şarap
 • Tadınca tuz ve çekilmiş karabiber

IMG_2523Brokoliler yapraklarından ayrılır kökü kesilerek
küçük çiçekler haline getirilir. Yıkandıktan sonra yaprakları ile beraber tencerede kaynayan suya atılarak 2-3 dakika içinde süzülür ve soğuk sudan geçirilir. Bir tavada kızdırılan zeytinyağda sarımsaklar orta ateşte 3-4 dakika kokusu çıkıncaya kadar yumuşatılır. Kokusu çıkınca sarımsakların yanmasına fırsat vermeden zeytin ve kırmızı pul biberi atıp 1 dakika karıştırdıktan sonra sirke ilave edilir. Ateşin hızı arttırılarak brokoliler eklenir. En son şarap ilave edilip kaynama noktasına getirilir. Orta ateşte 3-4 dakika içinde brokoliler şarabı emer. Tuz ile baharat ayarlanir. IMG_2551Brokolilerin tavanın dibine bakan bölümü şarabın ve sirkenin etkisi ile tavanın dibinde sarımsakla karamelize hale gelirek rengi değişir. (Bu bölüm yanık değildir ve brokoliye karamelize bir tad katar) Sonrasında hemen servis tabağına çıkartmak gerek. tavada kalırsa rengi değişmeye devam eder ve sarı brokolileriniz olur. Hızlıca hareket edip yeşilini yok edip sararmasına izin vermeden şarabı emdirmek gerek. Bir başka kapta balık yumurtası 1 kaşık zeytinyağı ile çırpılır. Servis tabağına alınan brokolilerin üzerine gezdirilir. Brokoli yaprakları ile beraber ılık servis edilir. (Brokoli yaprakları yeşili bozulmasın diye sote edilmiyor. Haşlandığı gibi kullanılıyor)

IMG_2598Yemekte brokoli bize fazla geldi. Ertesi gün aynı brokoliyi kırmızı lahana turşusu, sızma zeytinyağı ve yer fıstığı ile karıştırıp birazda parmesan rendesi ile salata olarak değerlendirdim.

IMG_2597

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Zeytinli Sote Brokoli"

  Bir Yorum Yaz