Zencefilli Kavun Granita

IMG_5717Havalar hala çok sıcak ve aklıma Granita düştü. Yaz günlerinin güzel bir serinleticisi. Özellikle kavun ve karpuz bollaşmışken muhakkak yapılmalı. Uzun vakit alıyor ama benim değil buzluğun vaktini. Sicilya’da başlayan ve adı granita siciliana olarakda bilinen Granita İtalya’da bir çok restaurantda sorbe yerine de ikram ediliyor. Granita özetle herhangi bir meyve püresini veya suyunu şekerli bir şerbetle karıştırıp dondurmak. Buz kristallerini oluşmaya başlarken saat başı bir çatal yardımı ile karıştırarak tüm meyvenin buz kristallerine dönüşmesini sağlamak. Granita’yı kendi tadınıza göre çok çeşitlendirebilirsiniz. Dikkat edilecek bir kaç kural;

 • Tatlı ve suyu bol bir meyveden yapılmalı (kavun, karpuz ideal)
 • Şekeri mümkün olduğunca az tutulmalı (buz kristallerinin oluşumunu engeller)
 • Buzlukta 2-3 saat bekletip, kenarlarda buz kristalleri oluşmaya başladığında bir çatalla saat başı karıştırmalı. (ikramdan yaklaşık en az 6 saat önce buzluğa atılmalı)
 • 2 porsiyon granita için ölçü; 1 cup su (veya kullanacağınız meyvenin suyu) , 1/3 cup şeker 1/2 cup meyve suyu ve/veya meyve püresi, likör, nane vb. ek tatlandırıcı maddeler tadınıza göre ayarlanacak. Bu ölçülerle istediğiniz malzemeyi birleştirip Granita
  yapmak mümkün.
 • Şurup için şeker ve su, şeker eriyene kadar orta ateşte pişirilir.
 • Baharat ya da taze otlar kullanılacaksa, şurup soğurken içine atılır ve 30 dakika aromasının şuruba geçmesi beklenir. Bu şurup süzülerek meyve püresine katılır.

Malum kavun karpuz bol. Buzdolabına da sığmıyorlar. Yenmezse olgunlaştıkça granita olmak üzere püre yapılıp buzluğa atılıyorlar. Granita’yı yalın olarak tüketmek zorunda değilsiniz. Votka ile yada güzel bir meyveli martini içinde bu harika buz kristallerini deneyebilirsiniz. Yada çocukların meyve kokteyllerine karıştırabilirsiniz. Yaratıcılığa çok açık bir malzeme elde ediliyor. Ben hafta sonu kavun bol olduğu için olgunlaşmış bir kavunu keserek kavun granita yaptım. Hülya çok seviyor diye taze zencefil şurubu evde her daim hazır. Ondan da ekledim. Hem değişik ve hafif bir tatlı niyetine geçti. Hemde sıcakta iyi gitti.

Malzemeler:

 • 1,3 kg. ayıklanmış kavun (Soyulmuş, küçük parçalara kesilmiş şekilde tartıldı)
 • 1/2 cup şeker
 • 1/2 cup su
 • 4-5 adet buz küpü
 • 3 yemek kaşığı taze limon suyu
 • 1/4 cup zencefil şurubu (Varsa ilave edin isteğe göre)

Orta ateşte küçük ağır bir tencerede, şeker eriyene kadar yaklaşık 3 dakika, ara sıra karıştırarak, şeker ve su kaynatılır. hemen soğuması için içine 4-5 adet buz atılır. Kenarda bekletilir. Dilimlenmiş kesilmiş kavunları, kenarda bekleyen buzlu şekerli suyu, limon suyunu ve zencefil şurubunu ilave ederek blenderda 1 dakika içinde püre yapılıyor. Sulu bir kavun püresi elde ediliyor. Bu aşamada tadıp şekerini tadına göre ayarlayabilirsiniz. Çünkü her meyvenin şeker oranı çok farklı. Aşağıdaki fotoğraftan kavunun buzluğa girmeden önceki kıvamı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

IMG_5572En az 5 cm. yüksekliğinde altı düz yayvan cam bir kaba dökülen kavunlu karışım üstü açık olarak buzluğa konur. Yaklaşık iki saat sonra çıkarılıp hızlıca bir çatal yardımıyla kenarlardaki donmuş kısımları ortadaki sulu kısıma karıştırmak ve yeniden buzluğa koymak gerekir. Aşağudaki fotoğraf ilk karıştırmadan sonraki kıvam hakkında bir fikir verir. Eğer Granita ölçünüz çoksa bu donma süreleride daha uzun olacaktır.

IMG_5678Sonrasında her saat başı (2-3 kere daha) granitayı buzluktan alıp aynı işlem tekrarlanır. Her tarafı buz kristalleri olunca servise hazır demektir.

IMG_5703Granitayı servis etmeden servis yapılacak cam kaseler buzlukta iyice soğutulur. (yaklaşık bir saat buzlukta kalmalı) Soğumuş cam kaplarda servis edilir. Aşağıdaki fotoğraf granitanın buzlukta 2 saat-1 saat-1 saat aşamalarındaki değişikliklerinide gösteriyor.

IMG_5751
Granita artarsa üzeri kapalı olarak bir hafta buzlukta bekletebilirsiniz. Buzluktan çıktığında ilk yapıldığı gibi yumuşak olmayacaktır. Ama 15 dakika oda sıcaklığında beklediğinde ve çatalla karıştırıldığında tekrar servis
edilebilir hale gelecektir. Tadınıza göre serviste taze meyve ilave edebilirsiniz.

 

 

 

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Zencefilli Kavun Granita"

  Bir Yorum Yaz