Yorkshire Pudding

Başlık İngilizce ama ne yazık ki buna başka bir isim uyduramadım. Bizim bildiğimiz pudingle de uzaktan yakından bir benzerliği olmayan Yorkshire Pudding, İngilizlerin geleneksel eti, roast beef’in yanında servis ettikleri un, süt ve yumurtadan yaptıkları ekmekleri diyebiliriz. Küçük, büyük her boyda yapabiliyorlar. Ekmeğin özelliği yumuşak olmasından dolayı sosu kolay emmesi dolayısıyla pişince üstüne gravy sos döküp servis ediyorlar. En yaygın kullanım şekli bu. Eğer bir muffin kabında pişirmezlerse geniş bir fırın kabında bütün olarak da pişebilen bir ekmek. Ben gravy sosu zaten çok sevmediğim ve böyle yağlı bir ekmeği ağır bir sosla yemeyi tercih etmediğim için böyle servis etmiyorum ama bazı sabahlar kahvaltıda veya et ve balık yanında yada evde ekmek kalmadıysa hoş, sıcacık, çabuk sevimli bir alternatif olabiliyor. Yapımı çok kolay ama bir kaç dikkat edilmesi gereken nokta var.

 • Yorkshire Pudding kabartma tozu kullanılmadan yapılır fırında kabarmasının tek nedeni çok iyi karıştırılmış olmasıdır.
 • Fırını 220 C sıcaklıkta tutup piştiği sürece fırının kapağını açmamak gerekir. Açıldığı an puddingler söner. Zaten dışarı çıkınca kısa bir süre sonra sönüyor.
 • Pişireceğiniz kaba; puddingleri dökmeden önce kabın dibine bolca yağ koyup kızdırılmış olması çok önemli.
 • Ayrıca ölçülere bire bir uymak ve bu ölçülere göre arttırmak ve azaltmak gerek.

 

Yorkshire Pudding Tarifi

Malzemeler

 • 3/4 cup (100gr.)- un
 • 1 tutam tuz; 1 tutam karabiber
 • 2 adet - yumurta
 • 200 ml. - süt
 • 50 ml. - su
 • her muffin kabı için; 1 tatlı kaşığı tereyağ

Yapılışı

 1. Fırın 220°C'ye ısıtılıyor. Tüm malzemeler, oda sıcaklığına getirilerek hazırlanıyor.
 2. Önce kuru malzemeler yani un, tuz ve karabiber bir kapta karıştırılıyor. Başka bir kapta orta-yüksek hızda 1 dakika yumurtalar köpük köpük oluncaya kadar çırpılıyor. Süt ve su karıştırılıyor.
 3. Unun ortası açılarak çırpılmış yumurta buraya dökülüp su ve süt karışımı yavaş yavaş ilave edilerek orta-düşük hızda elektirikli karıştırıcı ile tüm un sıvıya yediriliyor. Akışkan krep hamuruna benzer bir hamur elde ediliyor. (Aceleniz yoksa üstü kapatılarak 30 dakika bekletilmesi tavsiye edilir)
 4. Bu ölçü; 12′li muffin kabını dolduruyor. Muffin kaplarına birer kaşık tereyağ konarak kızgın fırına atılıyor. Cızırdamaya başlar başlamaz yağın yanmamasına dikkat edilerek dışarı alınıyor. (Bu işlem çok çabuk oluyor dikkat etmek lazım.)
 5. Kızdırılan kaplarının 2/3′ünü dolduracak şekilde hazırlanan hamur dökülüyor. Ve tekrar 220°C ısıtılmış fırına veriliyor. 15 dakika içinde pufidik hale gelen pudingler üstü kızarınca alınarak sıcak servis ediliyor.

Mutfak Masam'ın İpucu...

Yorkshire Pudding'in en önemli özelliği sofraya hızlıca ve sıcacık gelmesi. Bunun içinde çok seri hareket gerek. Yağı kızdırıp cızırdaması geçmeden hamuru döküp hızlıca tekrar fırına vermek çok önemli. Tabi bir de her zaman söylediğim yumurtaların buzdolabından yeni çıkmış olmaması..

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Yorkshire Pudding"

  Bir Yorum Yaz