Yoğurtlu Semiz Otu Salatası..

IMG_2016Semiz Otu salatası özellikle kış akşamları bizim sofranın sürekli misafiridir. Semizotu’nun Omega 3 zenginliği tartışılmaz. Bunu pişirerek ziyan etmemek için bende ağırlıklı salata olarak yenmesini tercih ediyorum. Mis gibi manda yoğurdu, güzel bir sumak, sarımsak ve zeytinyağ ile karıştırılan semiz otu yaprakları yemeklerin yanına lezzetli bir Omega 3 deposu. Semizotu salatasında yoğurt bol kullanıldığı için yanında yoğurt ile yenen yemeklerde (et dolması gibi) genelde semizotu salatası yapıyorum.

photo[8]

  • Semizotu çok topraklı bir bitki dolayısı ile çok yıkamak son suyunuda sirke ile yıkayıp durulamak gerekiyor.
  • Tadımıza göre yeterince sarımsak ayıklanıp ortasındaki yeşil filizi atılacak. (ortadaki yeşil filiz sarımsak kokusunu çok ağır ve tadını da acı yapıyor) Sonra tuz ile dövülecek.
  • Bolca yoğurt ve sumak ile sarımsaklar ve semizotu yaprakları karıştırılacak. Sızma zeytinyağı ile harmanlanacak.
  • Yoğurt bol olacak ama semizotu yapraklarının arasında sos kıvamında akışkan olacak şekilde inceltilecek. Yapraklar yoğurda bulanmış gibi durmayacak.
  • Eğer varsa arasına küçük bir nektarini veya elmeyı küp küp doğrayıp karıştırırım. Enteresan bir tad verir.

photo[9]Piyasada Manda Yoğurdu adı altında çok ürün var. Ama hiç birinin tam Manda Yoğurdu olduğunu düşünmüyorum. Önerim buldukça Oba Silivri Yoğurt. Farkını yiyince anlayacaksınız. Ayrıca kaliteli bir sumak da çok önemli. Sumakda karabiber gibi taneli bir bitki. Çekilerek kullanılabilir. Ben Mısır Çarşısından tane alıp biber değirmeninde çekiyorum. Hiç bir boya ve katkı maddesi olmuyor.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Yoğurtlu Semiz Otu Salatası.."

    Bir Yorum Yaz