Yeşil Ceviz Likörü

Kahvenin yanında likör ikramı benim çocukluk anılarım içinde en ulaşılmaz olaydır. O bayramlarda misafire ikram edilen rengarenk likörleri imrenerek seyredeli ne kadar çok zaman geçti. Eskisi kadar içilmesede ben her sene o likörleri yaparak anıları taze tutmaya bayılıyorum. Likörleri daha çok aroma olarak, kurabiye, kek, muhallebi, dondurma ve pudinglerde kullanıyorum. Ceviz, badem ve fındık likörleri ise favori aromalarım. Ameretto kolay bulunduğu için en fazla onu kullanıyorum. Uzun zamandır gönlümden kullanmak için geçenlerin başında ise Nocino yani yeşil ceviz likörü geliyor. Yaklaşık iki senedir New York’a her gidişimizde ısrarla aramamıza rağmen her türlü likör bulundu ama nedense bulamadık. Yerine bol miktarda Nocello aldık ama aklım hala Nocino’da. Aradaki farka gelince Nocello ceviz ve/veya fındık aromalı olabiliyor ki biz cevizlisinden bulup almamıza rağmen içinde fındık aromasıda var. Alkol oranı düşük, tatlı ve karamel renginde. Sanırım Nocello Amerika’da üretildiğinden her yerde satılıyordu ama Nocino yoktu. Nocino, cevizler ham yeşil ve içi tam olgunlaşmadan ve kabuğu sertleşmeden toplanarak yapılan acımtrak tadı olan bir likör. Özellikle vanilyalı tatlılara çok yakışıyor. Oldukçada kıymetli bir likör. Artık bir Fransa veya İtalya seyahatinde bakarız derken David Lebovitz’in bloğunda tarifine rastladım. Nasıl yapılacağını öğrendim ama ham cevizler nereden bulunacak derken sevgili kocam imdadıma yetişti. Yeniköyde kilisenin bahçesindeki ceviz ağacına daldık. Tabi bu işin şakası. Yeniköy esnafı ile samimiyetimize binayen kilisenin bahçesindeki cevizler tamda istediğim şekilde toplanarak geldi. Bu tarifi yapacak olanlar için yazıyorum Haziran sonu cevizlerin bu likör için hazır oldukları zaman. Kabuğu sertleşmemiş, içide tam olmamış olacak.

İşin en zor yanı David’in belirttiği gibi cevizleri dörde kesmek. Ben dörde onun kadar düzgün kesemesem de değişik boyutlarda kesmeye çalıştım. Tabi birde ellerin boyanması işi var. Bir eldivenle yapmayı şiddetle tavsiye ediyorum. Eldivenle yapıldığı zamanda cevizler düzgünce dörde bölünemiyor ama burada ellerimi tercih ettim. Aksi takdirde ellerim aşağıdaki gibi olacaktı.

Son olarak David’den bir öneri. Bulunabilecek en ucuz votkayı kullanmak. Ben cevizlerle çok uğraştığım için ilkinde riske etmek istemedim evde Finlandiya votkaları vardı onları kullandım. Harika bir Nocino yaptım. Tabi gözüm gibi saklıyorum. Hatta çok iyi günümdeysem ikram bile edebilirim. Aşağıdaki malzeme ve tarifle yaklaşık 1.2 litre yeşil ceviz likörü yapılabiliyor. İster tatlılarınıza ilave eder isterseniz kahvenin yanında ikram edebilirsiniz.

 

Yeşil Ceviz Likörü Tarifi

Malzemeler

 • 600 gr.- şeker
 • 1,2 litre - votka
 • 3 sopa tarçın
 • 12 adet karanfil
 • 1/2 sap vanilya (boyuna bölünmüş)
 • 1 adet-Limon'un kabukları (boyuna geniş traşlanarak kullanılacak) 40 yeşil ceviz (yıkanmış, kurutulmuş ve 3 veya 4 parçaya bölünmüş)
 • 40 adet - yeşil ceviz (yıkanmış, kurutulmuş ve 3 veya 4 parçaya bölünmüş)

Yapılışı

 1. Cevizler konunca votkanın taşacağını da hesap ederek tüm malzemeyi taşmadan alacak kadar büyük bir kavanoz yada benim gibi iki kavanoz sterilize edilerek hazırlanır.
 2. Cevizler dışında tüm malzemeler bu kavanozda karıştırılır. Çalkalayarak şekerin iyice erimesi sağlanır.
 3. Şeker iyice eridikten sonra küçük parçalara kesilmiş cevizler bu karışıma eklenir.
 4. Kavanozun ağzı hava almayacak şekilde kapatılır. Her gün kavanoz çalkalanarak iki ay boyunca mutfak tezgahında bekletilir. İkinci gün koyu koyu yeşil hale gelen cevizler daha sonra kararmaya başlıyor. Beni koyu yeşil halini çok sevdiğim için kapakta o fotoğrafı kullandım. İki ay sonra tülbent veya bir kahve filtresinden süzerek temiz bir şişeye alınır. Serin ve kuru bir yerde yıl boyu kullanıma hazır halde saklanabilir. İsterseniz tatlılarınıza ilave eder isterseniz kahvenin yanında ikram edebilirsiniz. Aşağıdak malzeme ve tarifle yaklaşık 1.2 litre yeşil ceviz likörü yapılabiliyor.
 5. İkinci gün koyu koyu yeşil hale gelen cevizler daha sonra kararmaya başlıyor. Ben koyu yeşil halini çok sevdiğim için kapakta o fotoğrafı kullandım. İki ay sonra tülbent veya bir kahve filtresinden süzerek temiz bir şişeye alınır. Serin ve kuru bir yerde yıl boyu kullanıma hazır halde saklanabilir. İsterseniz tatlılarınıza ilave eder isterseniz kahvenin yanında ikram edebilirsiniz. Aşağıdak malzeme ve tarifle yaklaşık 1.2 litre yeşil ceviz likörü yapılabiliyor.
 6. İki ay sonra tülbent veya bir kahve filtresinden süzerek temiz bir şişeye alınır. Serin ve kuru bir yerde yıl boyu kullanıma hazır halde saklanabilir.

MutfakMasam'ın ipucu

Benim için çok kıymetli bu likörün kendisi mutfaktaki uygulamalarda gerçekten kocaman bir lezzet sırrı oldu. Cevizi zamanında toplamak işin gerçek sırrı.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Yeşil Ceviz Likörü"

  Bir Yorum Yaz