Yemyeşil Omlet…

Omletde yazılır mı demeyin. Renklere bayıldım. Fikir versin çeşit olsun istedim. Bazen lazım oluyor. Aklınızda bulunsun. Yumurta ev halkının en çok çok tüketmesini istediğim gıdaların başında gelir. Bu arzum ve yumurta sevmeyen bir çocuğum olmasının çelişkisi bana yumurtanın binbir çeşidini deneme şansı verdi. Zamanında ekmekten uyuyan ayıcık, üstüne yorganını omletten yapmışlığım vardır. İste size yeşil omlet…

image

  • 3 yumurta
  • Tuz, taze çekilmiş karabiber , su, 
  • 1/2 su bardağı rendelenmiş Gruyère peynir (Bu yoksa bizim gravyer peynirini de deneyebilirsiniz. Ama iyice dinlendirilmiş güzel bir Gruyère’nin yerini tutmaz.
  • tereyağ (tavayı yağlamak üzere)
  • Ispanak, Semizotu, doğranmış taze maydanoz

Bir kapta yumurta, tuz, karabiberi bir kaşık su ile beraber çırparak karıştırıyorum. Körpe kuzu kulağı ıspanakları yıkayıp kaynamakta olan suya atıp 2-3 dakika içinde süzüp üstüne buz koyuyorum. (Yeşilini ve diriliğini kaybetmemesi için) Sonra sıkarak sarı suyunu atıyorum. Maydaozlarıda tuz ile ovup yukayıp sarı suyunu sıkarak attıktan sonra kurutup incecik kıyıyorum. Bir avuç semiz otu yaprağını yıkayıp kurutuyorum. 

3 yumurtadan bir omlet için 20 cm’lik bir tavayı tereyağı ile yağlayıp yumurtaları döküyorum. Altını ve üstünü iyice pişiriyorum. Omletin kenarlarını bir spatula yarfımıyla kaldırırsanız omleti tavada hareket ettirebilirsiniz. Böylece her tarafı eşit şekilde pişiyor. 

Omlet açık haldeyken rendelenmiş peyniri her tarafına yayılacak şekilde serpiyorum. Omletin yarısına ıspanak, semiz otu ve maydonozu serpiştiriyorum. Diğer yarısını yeşilliklerin üstüne kapatıyorum.  Tavadan tabağa kaydırarak sıcak sıcak servis yapıyorum. 

Benim Lezzet Sırrım: Omlete mis gibi Trabzon tereyağı her zaman çok yakışır. Tabi Yeniköy’de bir bahçeden aldığım koşan tavuk yumurtaları ömre bedel. Yumurtayı çırparken fazla köpürmesine izin vermem. O yüzden elle çırparım. Üç yumurta için 20 cm. lik bir tava kullanırım. 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Yemyeşil Omlet..."

    Bir Yorum Yaz