Yazdan bir tat kızartma: Patlıcan Biber Domates

Hafta ortasinda dolapta pazar alisverisinden sebzeler tek tük kalınca, kış için hazırladığım domateslerde artınca hepsini tüketmek icin en nefis fikir patlıcan, kabak, biber kızartma ve üstüne nefis domates sosu.image

Küçük yuvarlak patlıcanlar ve bostan kabakları ile bir kaç çeşit biberi birlikte kullandım. Bostandan gelen dolmalık, çarliston yeşil ve kırmızı biberlerlerle, kıl biberler bir arada  damağım kadar gözüme de hitap ediyor. Ben en çok kıl biberin lezzetini severim ama her biberin rengi ayrı ton yeşil bir arada çok estetik görünüyor.

  •  imageSebzeleri yıkayıp alacalı soyuyorum. Tuzla ovuyorum. (Adet olduğu üzere suda bekletmiyorum. Tuzla ovup yıkayıp kurulayıp kızgin sızma zeytinyağında kızartıyorum. Suda bekleyen sebzenin tadı bozuluyor.)
  • Sırayla kızartılıp kağıt havluda yağı süzüldükten sonra servis tabağına özenle dizmeye bayılıyorum.
  • Üzerine domates sosu için; çekirdekleri çıkartılıp kabuğu soyularak püre edilmiş domates  önceden küçük küçük çentilmiş sızma zeytinyağında çevrilmiş sarımsakların üstüne dökülür. Suyu çekene kadar pişirilir. Domatesin suyunu çekmesi ve göz göz olması çok önemli. Bu aşamada altını kısarak başında beklemek ve domatesleri yakmamak gerekir. (Başıma geldiği için aman dikkat) Tuz ve biberle tadlandırdıktan sonra kızartma tabağının üstüne dökülür.

Bizim evdeki ufaklık kızartmayı yoğurtla sevdiği için yanındada servis mümkün. Ben tatil günleri dışında fazla başaramam ama mümkünse bu kızartma sofraya ılık ılık gelse ne kadar güzel olur. imageimage

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Yazdan bir tat kızartma: Patlıcan Biber Domates"

    Bir Yorum Yaz