Vişne Likörü

IMG_5109İlk defa bir tarifimi sonuca gelmeden yazıyorum çünkü vişne mevsimini kaçırmak istemedim. Çubuk Vişnesinin son haftaları. Aslında vişne likörü yapma niyetim yoktu ama mecbur kaldım. Son günlerde bizim eve kasa kasa vişne geliyor. Murat etrafa o kadar şiddetle haber salmış ki Çubuk Vişnesi bulan gönderiyor. Bayram öncesi gelenlerle reçel yapıldı güneşte kuruyor. Bu cumartesi Beşiktaş pazarında Azmi’den de bir kasa gelince onlarında bir kısmı reçel yapıldı bir kısmıda vişne likörü. Bu vişnenin reçeli bir başka oluyor. Buram buram kendine has özel bir aroması ve kokusu var. Bu konuda eksper sayılacak kocama göre bu vişnenin en belirgin özelliği yeşil ve ince sapları ile incecik kabuğu.. Sapları sararmış yada kararmış vişne buzhaneye girmiş demek. Buzhaneye girmiş meyvenin saklanması ile uğraşılmaz. Reçelin, likörün mantığına ters.

IMG_4342Vişne likörü tariflerindeki tarçın ve karanfil katkılarına Murat şiddetle itiraz etti. ”Dünyanın en güzel vişnesi olan Çubuk vişnesinin aromasına zarar verme onlar aroması olmayan vişneler içindir” diye ısrar edince ben de tarçın ve karanfilden vazgeçtim. Söylediklerinde doğruluk payı var aynı vişnenin reçeline hiç bir baharat katmıyoruz ve aroması harika oluyor.

IMG_4330Malzemeler:  

  • 2,2 kg. ayıklanmış vişne (saplar ve çekirdeklerden çıktıktan sonra ölçüldü)
  • 1 kg. şeker
  • 1,5 lt. konyak (brandy veya votka da kullanabilirsiniz)

IMG_5017Vişneler iyice yıkanıp süzüldükten sonra sapları ve çekirdekleri ayıklanır. Saplar ve çekirdeklerden sonra tarttığımda vişneler 2,2 kg. geldi. bu vişnenin ayıklanmamış hali 3 kg. civarında idi. Vişneler ayıklanırken sularıda çıkıyor. Bu sularla birlikte tartılması gerekiyor.

IMG_4995Sonra 2 lt.’lik iki ayrı kavanoza yarı yarıya bir kat vişne bir kat şeker döşeyerek doldurulur. Ben kullanmadım ama her kata çubuk tarçın ve karanfil ilave edenler ağırlıkta. Biz bu durumda vişnemize güvenmiş oluyoruz. Sanırım bu propoganda ile gelecek yıl Ankara Çubuk Vişne Festivaline davet alacağız. Şekerle karışan vişneler 2 gün güneş gören bir yerde mayalanmaya bırakılır. Sonra her kavanoza 750 ml. konyak ilave edilir. (Konyak yerine brandy veya votka da kullanabilirsiniz) Çalkalanır ve buzdolabında bir ay bekletilir. Bir ay sonra tadarak olduysa kullanıma açılır. Olmadıysa durdukça tadı dahada güzelleşecektir.

IMG_5011Benimki şu anda beklemede. Açılınca fotoğraflar güncellenecek. Tüketene kadar buzdolabında vişneleriyle birlikte saklanması ve içindeki vişnelerin keklerde brownielerde kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Sabırsızlıkla bu vişneleri bekliyorum.

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Vişne Likörü"

    Bir Yorum Yaz