Vişne Reçelli Ricotto Peynirli Puflar…

Mutfak malzemesi alışverişini çok severim. Ama luzumsuz alışverişlerimde olmuyor değil. Baştan saçmalık diye alınan bu yedi gözlü tava kahvaltılarda süper işime yaradı. Aynı anda eşit boyda yedi puf yapmamı sağlıyor. Bu adı ben koydum aslında orijinal adı ebelskivers. Tavanın adı da ebelskivers tavası.

Ebelskivers, Danimarka ve kuzey ülkelerinde snack veya tatlı olarak yenen içi tatlı veya tuzlu malzeme ile doldurulmuş tavada pişen pufidik hamurlar. Yani kuzey ülkelerinin geleneksel pancake’i de denebilir. Hamuru pancake gibi hazırlanıyor ve  thanksgiving, christmas ve tüm kutlamaların geleneksel tatlısı. Internetden bakın çok farklı tarif var ve gayetde lezzetli. Ben adını puf koydum ve bu sefer içini vişne reçeli ve ricotto peyniri ile doldurdum. Tarifte de williams-sonoma‘dan tavayla beraber aldığım Ebelskivers kitabındakini uyguladım. Ama tabi bazı malzemeleri bulamadığım için en iyi sonucu aldığım malzemelerle tarifi değiştirdim. Eğer benzeri bir tava edinirseniz bu tava ile çok eğlenceli, pratik ve leziz tatlar yakalayabilirsiniz. İşte size kolayca yapılmış ama leziz vişne reçelli-peynirli sıcacık puflar…image

Malzemeler:

 • 1 3/4 cup  un
 • 3/4 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu
 • 1.5 yemek kaşığı toz şeker
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 1/2 limon kabuğu rendesi
 • 3 yumurta sarısı
 • 1 1/3 cup manda yoğurdunun kaymağınında katıldığı kefir (aslında okuduğum tüm tariflerde buttermilk kullanılıyor. Ben bulamadığım için Manda yoğurdunun kaymağını buldukça kefir ile karıştırarak buttermilk yerine kullanıyorum. Buttermilk yağlı koyu bir kremamsı ayran kıvamında süt ürünü diyebiliriz. Buna göre ayarlayın kendinizi. Ama hiç bir şey yoksa süt ile de oluyor.)
 • 3/4 su bardağı rıcotta peyniri (bulamazsanız bizim çökelek peyniri  de işinizi görür.)
 • 5 yumurta akı
 • 4 Yemek kaşığı tereyağı eritilmiş
 • 7 yemek kaşığı vişne reçeli
 • Servis için pudra şekeri

Bir kapta un, karbonat,  kabartma tozu, toz şeker, tuz ve limon kabuğu rendesini çırpıcı ile karıştırıyorum. Başka bir kapta yumurta sarılarını elle hafifçe çırpıyorum. Süt ve ricotto peynirini ilave ederek çırpmaya devam ediyorum. Buttermilk bence bu tarz tatlıları ve bazı marinaları yapmak için önemli bir malzeme. Yabancı mutfakların kilit bir malzemesi. İstanbul’da bulamıyorum. Bu yüzden Manda Yoğurdu kaymağı ile sütüme buttermilk efekti vermeye çalışıyorum. Daha sonra unlu ve yumurtalı karışımı birleştirerek çırpmaya devam ediyorum. Pürüzsüz iyi karışmış bir kıvam elde edene kadar çırpıyorum.

Yumurta aklarını başka bir kapta 2 ila 3 dakika kadar yüksek hızda mikser ile karıştırıyorum. Sertleştiklerinde bir spatula kullanarak yavaşça ilk hamurun içine katarak elle karıştırarak yediriyorum. Puf karışımım orta katılıkta akışkan bir hamur ve  pişmeye hazır.

imageTavaya her gözüne 1/4 çaykaşığı tereyağı koyarak ateşin üstüne koyuluyor.Tereyağında kabarcıklar olmaya başlayana kadar hafif orta ateşte tutuyorum. Sonra puf karışımından her bir göze 1 yemek kaşığı koyuyorum. Üzerine tepeleme 1/2 çay kaşığı vişne reçeli ilave ediyorum.  Sonra reçelin üstüne 1 yemek kaşığı Puf karışımı ile örtüyorum. Dipleri altın kahverengi ve gevrek olana kadar 3 ila 5 dakika pişiriyorum. 2 kürdan yardımıyla çevirip altlarınıda 3 dakika altın rengi  ve gevrek olana kadar pişirip  servis tabağına alıyorum. Üzerine pudra şekeri ile sıcak sıcak servis yapıyorum. Hazırladığım karışım ile yaklaşık 25 adet puf yaptım. Tabi tavadan aldığınız pufları sıcakta saklamak için 100 C ye ısıtılmış fırında tutmayı unutmayın.

Benim Lezzet Sırrım: Eğer Amerika’dan yeni gelmişsem ve bavulumun bir köşesine buttermilk sıkıştırmışsam lezzetine doyum olmuyor. Tabi akıl işi değil. Bu şişe süt taşımak gibi bir şey. Buttermilk üretimi yağlı manda sütünün yayık gibi bir aletle yağının çıkarılması işlemi aslında. Şimdi buna en yakın Manda yoğurdunu kaymağı ile birlikte kefiri karıştırarak deniyorum. Eğer bu buttermilk işini çözebilirsem gerçek bir lezzet sırrı yakalayacağımı düşünüyorum.  Ayrıca Temmuz ayında Beşiktaş pazarından gelen vişnelerim ile yapılmış vişne reçelim muhteşem.. Sonuçta gerçek sır…  malzeme,malzeme, malzeme..

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Vişne Reçelli Ricotto Peynirli Puflar..."

  Bir Yorum Yaz