Üzüm Jelly

IMG_7547Siyah üzümler pazarlarda salınmaya başladı. Hatta şansınız varsa yada manavınız veya pazarcınızla dostluğunuz varsa hafifçe üzerinde güneşte kurumuş taneleri olan üzümleri seçerek alabilirsiniz. Üzerinde kuru üzüm taneleri olan salkımları yabana atmayın. Özellikle şarap üreticilerinin bu üzümler en kıymetlileri. Ayrıca yine bu mevsimin karakteristiği siyah kokulu Karadenizin meşhur üzümü var. Onun kokusuna ve tadına bayılırım ama bulması biraz zor. Tam da bağ bozumu zamanı pazarda yerini aldı. Bende bu kokulu üzümle siyah üzümü karıştırarak muhteşem bir üzüm jelly yaptım. Geçen sene yaptığım elma jelly sini o kadar çok kullandım ki bakalım üzüm jelly ile neler yapacağım. Jelly, reçel marmelat gibi meyveleri saklama yöntemi. Özelliği meyvenin posası, püresinin değil sadece suyu kullanılıyor olması. Üzüm düşük pektinli bir meyve olduğunden içine yeşil elma pektini ve şeker ilave edilerek  jöleleşmesi sağlanıyor. Elma ve ayva bol pektinli meyveler olduğu için direk şekerle jelini yapmak mümkün. Meyvelerin pektin durumlarına göz atmak için bu yazımı tavsiye ederim.  Bu jeliler sonrasında kahvaltının baş köşesinde tabi ama soslarda, pastalarda, kurabiyelerde kullanmak son derece keyifli sonuçlar veriyor. Mesela öncelikle aklımda bu üzüm jelly ile güzel bir cheese cake var. Ayrıca özellikle kuzu etini pişirirken aromalı meyvelerin marmelat ve jellerini kullanmayı çok seviyorum.

IMG_7091Tabi üzümü seçmek en önemlisi. Ben Siyah kokulu üzüm ile siyah normal üzümü yarı yarıya kullandım. Çünkü özellikle güneşte doğal dalında kurumuş üzümleri kokulu bulamadım. O yüzden iki cinsi karıştırdım. Nefis oldu. Hem üzümün kokusu, hemde güneşin verdiği lezzet birbirine girdi.

IMG_7088

Malzemeler: 

  • 1,8 kg. karışık siyah üzüm (saplarının ayıklanmış miktarı)
  • 500 gr. şeker
  • 2 cup yeşil elma pektini
  • 40 ml. limon suyu

Üzümler iyice yıkanıp süzüldükten sonra (vaktiniz varsa 30 dakika sirkeli suda bekletebilirsiniz)  saplarından  ayrılarak bir kapta toplanır. Üzerine 1 cup şeker ilave edilerek ya bir çatal yardımı ile püre yapılır yada metal bıçaklı bir mutfak robotuna konarak 2 dakika çalıştırılarak püre yapılır.

IMG_7192Üzümler tamamen püre olunca kalın tabanlı bir tencereye aktarılıp karıştırarak kaynama noktasına getirilir. Sonrasında yavaş ateşte 15 dakika daha kaynatılırarak altı kapatılır. Püşirilen şekerli üzüm püresi çok ince delikli tel süzgeç veya tülbent ile süzülerek suyu alınır.

IMG_7270Bu aşamada süzülmenin doğal olmasına dikkat etmek gerekiyor. Meyvelerin üstüne fazlaca bastırmak jelin parlaklığını bozacaktir. O yüzden 1 saat kadar bırakıp kendi kendine süzülmesini beklemek en doğrusu. Sadece üzümlerin çekirdeklerinin süzgecin deliklerini tıkamasını önlemek için tahta bir spatula ile fazla bastırmadan arada havalandırmak gerekiyor. Ben serin bir ortamda akşamdan sabaha kadar bekledim.

IMG_7272Süzülme işleminin sonunda  yaklaşık 900 ml. şekerli üzüm suyu elde ettim.  Siz üzümün cinsine göre daha farklı miktarlarda elde edebilirsiniz. Ama farketmez. Önemli olan şekerin ve pektinin oranı. Kullanacağınız şeker elde edeceğiniz üzüm suyunun % 35’i civarıda olması gerek. Üzümde pektin çok düşük miktarlarda olduğu için pektini kullandığınız üzüm suyunun yarısı kadar kullanmak en doğrusu. Ben elmalarıma çok güvenmediğim için birazcık miktarı arttırdım.

IMG_7267

Üzüm suyunu bir tencereye aktarıp üzerine kalan şekeri, lmon suyunu ve elma pektinini ilave edip karıştırarak kaynama noktasına getirildikten sonra yavaş ateşte karışım 105 C’yi görene kadar arada karıştırarak yaklaşık 40 dakika pişirin. 105 C’den sonra bir tabak testi yapabilirsiniz. Benimki 105 C’de biraz sulu göründü o yüzden yüksek ateşte 107 C’yi görene kadar kaynattım. Kenarlarında oluşan jöleleşmeden sizde jelin olduğunu farkedeceksiniz. Altını kapatıp kaynar hali geçince ısıtılmış steril kavanozlara sıcak halde pay edilir. Vakumlanarak ağzı kapatılır. Reçel tabak testi ve sterilazyon için ayva marmeladı tarifini okuyabilirsiniz. Yukarıdaki müktarlarla 200 ml’lik 4 kavanoz üzüm jelly yaptım.

IMG_7569

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Üzüm Jelly"

    Bir Yorum Yaz