Tel Tel Pilav

Bizim evde yemek yanına pilavın olduğu nadir yemekler kurufasulye ve nohut’dur. Karbonhidrat ve proteini aynı anda sofraya koymadığım en azından tabağa birlikte servis etmediğim için yemeklerin yanında fazlaca pilav makarna  olmaz.  Murat dışında ev ahalisinin kilo almamasını buna borçlu olduğumuza inanıyorum. Murat hariç dedim çünkü o tabağına karıştırıp yemek yemeyi çok sever. Tabi bu pilav sevmediğimiz anlamına gelmiyor. Her türünü hakkıyla yapıldığında iştahla yeriz. Benim en zor başardığım işlerden biridir pilav pişirmek. Hala da eğer çok yaparsam sonuç fiyasko olabiliyor. Her pirincin kendi su çekme potansiyeli var. Benim pirincim her zaman Baldo pirinci (iri taneli ve parlak olmasına dikkat ediyorum). İşe tel tel beyaz pilavın tarifi.

Malzeme: 

  • 1 su bardağı pirinç
  • 1 su bardağı+2 parmak su kaynamış sıcak su (veya tavuk veya etsuyu)
  • 1 yemek kaşı tereyağ + 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağ
  • Bir tutam tuz +bir tutam şeker

Benim için tel tel ve lezzetli Beyaz Pilavın kuralları: 

  • Pirinç bir kaç saat önceden tuzlu sıcak suda bekletilecek. Sonra bol su ile yıkanarak nişastasından iyice arıtılacak. (Süzgeçten süzülen  su şeffaf su olacak. yani 7-8 defa yıkamak şart)
  • Yağdan kaçınılmayacak ve başında beklenecek. Pilavda muhakkak tereyağ kokusu olacak.
  • Mümkünse tavuk suyu veya kemik suyu ilavesi yapılacak.

Zeytinyağ ve tereyağ pilav tenceresine suyu süzülmüş pirinçler ile konup 10 dakika orta ateşte karıştırılarak kavrulur. Pirinçler kıtır yapışkan ve şeffaf bir hale geldiğinde (dikkat edildiğinde pirinçlerdeki değişiklik anlaşılıyo ve bence en önemli özellik bu) kaynamış tavuk suyu , et suyu veya suyu tuzu ve şekeri ekliyorum. Bu aşama tuzu koymak için son şans. Suyu pirinci ölçtüğüm bardakla ölçüyorum. Çünkü pilavda hacim ölçüsü esas. Ocağın en küçük ateşinin üstüne koyuyorum. 5-10 dakika sonra suyunu çekiyor. Kapağının altına temiz bir bez koyarak altını iyice kısıp demlenmeye bırakıyorum. 5 dakika sonra dibini bir kaşıkla kontrol edip dibinde hiç su kalmadıysa kapatıyorum. Üstünde bezle 10 dakika daha demleniyor. Sonra karıştırıp havalandırıp servise hazırlıyorum.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Tel Tel Pilav "

    Bir Yorum Yaz