Taze Zencefil Şurubu

IMG_0662David Lebovitz’in blogunda taze zencefil şurubu tarifini gördüğümden beri yapmak istiyordum. Özellikle serin içecek ihtiyacı hissedilen sıcak günlerde okur okumaz sanki tadını damağımda hissettim. Benim tadıma çok da uyuyor. İçinde alkol yok ama zencefilin acımsı tadı alkollü ama hafif soğuk bir içecek havası yaratıyor. Dolayısıyla şeker dışında sağlıklı bir içecek görünüyor. Hatta yazın evdeki teenage kızlarada kokteyl olarak ikram edebilirim. Kanımca Hülya’nın da vazgeçilmez bir içeceği olacak. Her zaman meşrubata alternatif içecekler üretmişimdir. Bu sayede Hülya eğer doğal olanı yoksa arada içtiği ice tea dışında kutu meşrubat içmeme alışkanlığı kazandı çok şükür.  Benimse tek içtiğim kutulanmış meşrubat İstinye Park’ta Mania Gurmede satılan kutu Bellini olmuştur. Bellini, Venedik’te ki ünlü Harry’s Bar tarafından keşfedilmiş İtalyanın yöresel bir şeftalisi ve Şampanya ile karıştırılarak yapılan bir kokteyl. Daha sonra bu bardan ünlü restaurant Cipriani doğdu. Bellininin yaratıcısı Harry’s Bar Venedik’in land mark yerlerinden biri. Bellini yılların etkisiyle günümüze gelirken çeşitli tad farklarına uğramadı değil. Ben geçenlerde Jamie Oliver’ın restaurant’ın da içtim çok kötüydü. Neyse gelelim Mania Gurme’de satılan kutu Bellinilere. İçinde alkol olmadığını görünce çok şaşırmıştım. Soda ile şeftalili bir gazoz haline getirilen bu kutu içecek inanılmaz originaline yakın gelmişti bana.  Geçen yaz bayağı tüketmiştik. Sanırım artık ithal etmiyorlar. Bu yaz bu taze zencefil şurubu aynı görevi görecek sanırım. Tadınıza göre biraz votka karıştırarak alkollü bir kokteyl yada soda ve limon suyu ile zencefilli gazoz haline gelebilir. Artık günlük ruh halimize ve tadımıza kalmış. Ayrıca David blogunda burbon, viski, rom kullanarak,müthiş bir kokteyl yapılabileceğini önermiş. Bu kadar ağırı bana fazla. Zencefil şurubunu sıcak yaz günlerinde güzel bir meyve salatasına yada buzlu çayın içine bir kaç kaşık katarak yeni bir lezzet yaratabilirsiniz.

 IMG_1962

Malzemeler:

  • 400 gr. taze zencefil (soyulmamış)
  • 1,750 lt su
  • 600 gr. şeker
  • Bir tuz tutam

Zencefilin kabuklarını soymak zor. David’in blogundaki nota uydum. Zencefilleri iyice yıkayıp yuvarlak yuvarlak doğradım. Soymakla, kabuklu kaynatmak arasındaki yegane fark şurubun renginde kendini gösteriyor. Mantıken kabuklu olan daha koyu bir renk oluyor. Ama tümsekli zencefilin hem soyulması zor hemde soyulurken çok ziyan oluyor. Bana iyice yıkamak hatta bir sebze fırçasıyla fırçalamak kafi geldi. Bir diğer önemli not zencefilin tadı keskin baharatlı bir acı. Hemde bayağı keskin bir acı. Daha tatlı bir şurup hayal ediyorsanız kaynama noktasına gelince suyunu değiştirip yeniden soğuk su ile kaynatmaya başlayın. Bunu tadınıza göre bir kaç kerede yapabilirsiniz. Ben original tadını sevdiğim için ve herhangi bir meyve ve sebzeyi kaynatıp kaynatıp suyunu değiştirmenin faydasını azaltacağına inandığım için direk şeker ile kaynattım. Hiç suyunu değiştirmedim. Hatta David’in tarifindekinden daha az şeker kullandım.

IMG_0651

Çok iyi yıkanmış hatta kabuklarıyla soğuk suda bekletilip fırça ile ovulmuş zencefiller ince ve küçük dilimler halinde doğranır. Daha sonra kalın tabanlı bir tencerede şeker, tuz, soğuk su ve zencefiller toplanarak arada karıştırılarak kaynatılır. Kaynama noktasına gelince ateşin altını kısarak yaklaşık 1,5 saat arada karıştırarak kaynatmaya devam edilir. Şeker iyice eriyip şurup kıvamına gelince ince bir süzgeç ile süzerek bir kaba alınır. Soğutulup kullanıma hazır hale getirilir.

Bu şekilde buzdolabında 3-4 hafta zencefil şurubu saklanabiliyor. Zencefil ve şeker katabileceğiniz her yemeğe bu şuruptan ilave edebilirsiniz. Mesala ben aynı gün zencefille fırında kuzu pişirmiştim. Sosuna 1/2 bardak zencefil şurubundan kattım. Nefis bir sos oldu. Tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

IMG_0652Kızımın ve benim favori yaz içeceğimiz zencefilli ev yapımı gazoz için:  Bir bardağı 1/3 oranında zencefil şurubu ile doldurun. Üstünü bolca tadınıza göre limon veya lime suyu  ve soda ile tamamlayın. Buz ve limon veya lime dilimleri ile süsleyerek nefis bir ev yapımı zencefilli gazoz da yaz günlerinin favori bir içeceği olabilir.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Taze Zencefil Şurubu"

    Bir Yorum Yaz