Taze Patates Zamanı

IMG_5488Taze patatesi kim sevmez? Ben bayılırım. Williams Sonoma’nın blogunda sezonun popüler sebzeleri kolay tariflerle öyle güzel anlatılıyor ki her birini denemek istiyorum. İnanılnaz pratik çözümler ve ipuçları var arada bakın derim. Bende ondan esinlendim arada sık kullandığım ve iyi sonuç aldığım sezon malzemelerini yazacağım. Tabi bizim pazarlardaki malzemeler ile onların pazarlarındaki malzemeler farklılık gösteriyor.

IMG_5527

Neyse bizde elimizdekilerin kıymetini bilelim. Şu sıra taze patatesler yeni mahsul hemde her yerde. Tek fark bizde bir tek bu sarı kabuklu olanı var. Onlarda ise kabuğu rengarenk siyah, mor, kırmızı kabuklu gerçek organik patatesler. Buradaki fotografları ağırlıklı New York’ta Union Square pazarında çekmiştim. İlgili yazılarım burada ve burada. Yabancı pazarlarda en çok bu renkli patateslere özenirim.

IMG_5528Bizde sadece bir çeşit patates varken dünyada yaklaşık 4000 çeşit patates varmış. Ağırlıklı ana vatanı Peru, Bolivya ve  Ekvator. Yaklaşık iki yüz çeşit yenilemeyen patates cinsinden 4000 çeşit patates üretilmiş. Özelliklede  Ant dağlarının  3500-4000 m. yüksekliğinde üretiliyormuş.  Yani patates deyip geçmeyin. Inca’lar bu işle 8000 yıldır uğraşıyorlar. Bizim dağlık yörelerde neden bu tarım yapılmaz anlaşılır gibi değil.

IMG_5489Tabi bu patateslerin en büyük özelliği genetikleri ile oynanmadan yetiştiriliyor olması. Bizde de ufak tefek mor patates, tatlı patates gibi çalışmalar yok değil ama henüz emekleme döneminde. İşte tatlı patates dışı kırmızı içi turuncu aynı şekilde mor patates dışı koyu mor içide mor. Mor patateste daha çok pancarımsı tad var tatlı patates ise içi turuncu ve kestane, pancar, patates tadı karışık.

IMG_2257Bizim mutfaktaki patates durumu ise yukarıdaki ve aşağıdaki fotoğraftakilerle kısıtlı. Aradada miniminnacık taze ödemiş patatesleri geliyor ki kızartmasıda haşlamasıda çok lezzetli. Zaman zaman organik pazarda pembe kabuklu patateste bulmak mümkün.

IMG_0737Ben her ne kadar aynı kapta birleştirip renkli bir kombinasyon yapıyorsam da tatlı patates ile normal bildiğimiz patates aynı aileden gelmiyorlar. Ama birbirlerine tad olarak çok yakışıyorlar. Daha çok sıcak iklime sahip ülkelerde yetiştirilen tatlı patates, hala ithal satılıyor.

IMG_2141Bugüne kadar tropik bitki muamelesi gören tatlı patates, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından da Tokat’ın Niksar ilçesinde ilk defa yetiştirilmeye başlanmış ve mahsulde alınmış. Fiyatı normal patatesin neredeyse 20 katı ama besin değeri, vitaminler ve antioksidan bakımından da öyle. Dolayısıyla arada yemek şart. Gelelim taze patatesleri mevsiminde tazecik yemeye.

 • Kullanılacak kadar alınması şart ve sıcak günlerde buzdolabında saklamak gerek. Çünkü taze sebzeler gibi kısa sürede bozuluyor.
 • Ayrıca kabukları çatlamış, lekeli olanlarıda almamaya özen göstermek gerekiyor. Kabuklarındaki yeşil kısımlar azda olsa zehirli olabildiği için ve bu patatesleri kabuklarıyla kullanmak gerektiğinden yeşil kabuklarada dikkat etmek lazım.
 • Kullanmadan önce soğuk su altında fırça ile temizlemek, kalın kabuklu kısımları kazımak ve yeşil kısımları atmak şart.
 • Bu patatesler kabukları ile fırında şahane kızarıyor ve muhteşem garnitür olur. Benim en sevdiğim türü bu. Tabi çok ince doğramamak şartıyla.
 • Çok çabuk piştiği için türlü, güveç gibi yemeklere son anda atınca harika oluyor.
 • Yada fırında tavuk kızarırken son 20 dakikasına patatesleri bütün bütün atıp tavukla birlikte servis etmeninde tadına doyum olmaz.
 • Tabi bizim evin meşhur annepatatesi taze patateslerle muazzam pişer. Bunuda unutmamak lazım.
 • Ayrıca büyücek pembe patatesler bulursanız fırında otlarla bu şekilde de kızarabiliyor.
 • Taze patates çabuk piştiğinden çabucak bir patates oturtma yapmak mümkün. Çocuklar bayılacaktır.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Taze Patates Zamanı"

  Bir Yorum Yaz