Taze Bakla ile Fava

IMG_1034Bahar mevsiminde pazara bayılıyorum. RenkleriyLe, yeşilin tüm tonlarıyla en sevdiğim meyve ve sebzelerin zamanı. Şu sıralar gözdelerim taze bakla, enginar, bezelye ve çeşit çeşit otlar. Dolayısıyla bu aralar her cumartesi farklı bir salata deniyorum. Otları karıştırıp çeşit çeşit aromalarla enfes salatalar yapıyoruz. Tabi haftanın demirbaşı enginar ve bakla. Artık bu hafta enginarı zeytinyağlı yapmayıp başka türlerini denemeye karar verdim. Baklalarda açıkta kaldı. Murat, ne zamandır fava istiyordu. Bizde inatla ”Fava kuru bakladan olur. O kadar uğraşıp ayıklanıp sonra fava yapılması emek ziyanlığı baklalar bütün daha güzel” deyip geçiştiriyorduk. En sonunda bu hafta baklalar bir yemeğe dahil olmayınca açıkta kaldı. Hadi neden olmasın diye favaya karar kıldık. Yanlız fava değil. Daha sonra cumartesi akşamı gelen misafirlerede favayı dip olarak kullanıp nefis mini
sandviçler hazırladık. Bakla taze olunca malum az pişecek. Bu yüzden soğandan vaz geçtim. Bakla zaten tazecik şekere de gerek yok. Onların yerine biraz baharat ilavesi ile baklayı zenginleştirip fava yaptım. Rengide tadıda değişik oldu ama benim damak tadıma çok uydu.

IMG_0935Taze iç baklaları kaynatıp soğuk sudan geçirdikten sonra nasılsa ezilecek deyip kabuklarını soymadan el öğütücüsüne (türkçe adını tamamen uydurduğum bu aletin ingilizce adı food mill. Domateslerin kabuk ve çekirdeklerini ayırmak için Amerika’dan almıştım. Şimdi İstanbul’da da görüyorum.) atarak çevirerek kabuklarından 5 dakikada kurtulduk. Buda kocamın süper fikriydi. Teşekkürlerimi yolluyorum. Her hafta bakla ayıklamaktan mutfak ahalisi olarak usanmak üzereydik. Gerçi taze bakladan fava için biraz fazla bakla kullanmak gerekiyor. birde öğütücüde daha fazla ziyan oluyor galiba ama lezzet çok güzel.

IMG_0426 Malzemeler:

  • 1 kg. Taze iç bakla
  • 1/2 cup zeytinyağı
  • 1 demet dere otu
  • Tadınca deniz tuzu
  • 1,5 çay kaşığı kimyon
  • 1 kaşık limon suyu

Taze iç baklaları kaynayan tuzlu suya atıp 5 dakika haşlayıp rengi solmadan çıkarıp soğuk sudan geçirdikten sonra el öğütücüsünden geçirerek kabuklarından kurtulunur. (Eğer böyle bir aletiniz yoksa el ile ayıklayıp ezmeye kıyabilirseniz yeşil iç baklaları kullanacaksınız) Daha sonra bir blenderda kabuklarından kurtulan baklaları tuz, limon suyu ve kimyon ile püre haline getirilir. Yavaş yavaş ve karıştırarak kıvamını bozmadan zeytinyağı ilavesi yapılır. Hazırlanan püre bir spatula ile ayıklanan dereotu yapraklarının bir kısmı ile nazikçe karıştırılıp bir kalıp kullanarak servis tabağına alınır. Üzerine kalan dereotlarını ve sızma zeytinyağı ilavesi ile servis yapılıyor.

IMG_1028Taze bakla ile yapılan fava kuru baklaya göre hem daha yeşil hemde bence daha güzel ve hafif oldu.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Taze Bakla ile Fava"

    Bir Yorum Yaz