Sosis, Salam ve Bacon’ın Adresi

IMG_0301Hakkıyla yapılanı bulduğumda sosis ve bacon favorim. Bazı jambon ve salamlarıda arada canım çekmiyor değil. Ayrıca bacon ve panchetta yemeklerde sıklıkla kullanmak istediğim malzemeler ama maalesef yeme içme kültürünün bu kadar hızlı geliştiği bir ülkede bu açıdan oldukça düşük standartlara sahibiz. En basiti her ailenin kahvaltı sofrasında muhakkak olan sosis bizim evimize uzun süre girmedi. Çünkü iyi yöntemlerle üretilmiş içinde et olduğundan emin olduğum sosisi yemek isterim. Yurt dışından gelirken aldığımız jambon ve sosisler dışında eve fazla sokmadım. Doğum günü partilerinde çocuklara ikram edilen sosisli malzemeler beni hep huzursuz etti. En çokda sosis bir çocuk yemeği olduğu için. Çünkü çok reklam yapan bazı markaların fiyatlarına bakınca ve etin fiyatıyla karşılaştırınca bu sosislerin içinde et olmadığından emin oluyorum. Bu endişe ile de hiç sosis, jambon alışverişi yapmıyorum. IMG_0310Sosis ve bacon aldığım Nişantaşı Şütte’de zaman içinde bu ürünleri bozunca zaman içinde fazlada bir seçenek kalmadı. Çok mecbur kalırsam marketlerde satilan bir kaç ithal jambon dışında bu konuyu kapatmıştım. Taki Dolapdere’deki Kozmaoğlu Yeni İdeal Salam’ı keşfedene kadar. (dikkatli olun birde ideal salam varmış. Lazari bey anlattı)

Rum bir ailenin oğlu olan Lazari Kozmooğlu’nun kurduğu Yeni İdeal Salam aslında domuz etini işlemesiyle tanınıyor. İthal ürünlerle beraber sanırım dükkanında şarküteri adına yok yok. Ayrıca sosisi yalnızca domuzdan değil dana etinden de üretiyorlar. Dolapdere’de ki dükkanının yanındaki imalathanesi her daim açık, malzemeleri, etleri ve işleyişi görebiliyorsunuz.

IMG_0263İstanbul’da kalan ve işini hakkıyla yapan nadir azınlıklardan biri. Bacon ve

Panchetta’yı tadarsanız İstanbul’da değil İtalya ve İngiltere’de yemiş kadar oluyorsunuz. Benim için bir maden. İşte bu nedenlerle alışveriş bizim için en zahmetli konulardan biri. Sosisçi Dolapdere’de, yumurtacı Yeniköyde, Ekmek Bebek’te derken bakmışız bütün gün malzeme peşinde oradan oraya savrulmakla geçiyor. Ama lezzet demek önce malzeme. Bir alışveriş sonrası akşam mönümüz şarküteri tabağı, yanında marulsalatası, biber turşusu, horse radish ve hardal.

Kozmooğlu İdeal Salam: (0212) 297 0608 (Dolapdere’de Apik’ten Bilgi Üniversitesine giderken benzincinin bitişiği-Otoparkda var)

Dolapdere Cad. Katmerli Sok. No:6/8 Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Sosis, Salam ve Bacon'ın Adresi"

    Bir Yorum Yaz