Sonbaharın Sebze Çorbası

Havalarla beraber, önce pazarda tezgahların renkleri değişti. Kırmızılar, yeşiller turunculara, morlara, kahverengilere döndü. Mevsim dönümlerinde bu renk değişimlerine hayranım. Tabi bu renk değişimleri aynen bizim mutfağada yansıyor. Artık bir bal kabağı kullanma zamanı geldi sanırım. Yer gök kabak oldu. O halde güzel bir sebze çorbası yapılır. Başrol bal kabağına verilir. Kendisi ile yakışan kış sebzeleri ile harmanlanır. Görünce dayanamayıp aldığım her türlü sebzede buzdolabının kıyısına köşesine itilmekten kurtulup, çorba adı altında yenir. Yıllardır bizim evde, tek tek pişirsem tüketilmesi hem vakit hemde miktar olarak imkansız bir çok sebze çorba adı altında bir öğünde yendi. Bu konuda mütevazi olamayacağım. Çok çeşit yedirme motivasyonumdan dolayı çorba ve salata konusunda yaratıcılığım yıllar içinde çok gelişti. Çorba ve salata her daim ana yemek oldu. Hem sağlıklı hemde hızlı. Bal kabaklarını, yer elması, havuç ve bu sene favorim olan beyaz taze kuru fasulyelerle nefis bir çorba yaptım. Bu fasulyeleri bir cümle içinde geçmem haksızlık olur. Gözünüze ilişirse muhakkak alın. Kuru fasulyenin taze hali. Beyaz fasulye olarak geçiyor. Yayıp kurutalım dedim ama Organik pazarda satan bey imkansız dedi. Bu bizim kurutabileceğimiz bir fasulye değilmiş. Porsiyonluk böylece buzluğa atın dediği için bir kısmını kış için stokladım. Her hafta da alıp çorba, salata, yemek önüme gelen her yerde kullanıyorum. Geçenlerde bir kuru fasulye yaptım. Bir lezzet yumağı oldu. Tarifi burada.

Yeşillik olarak da mevsimin yeşilleri pazı, kara lahana ve kereviz sapı ile yaprağını kullandım. Pazı ve kara lahana çorbayla birlikte çok yakışıyor. Tabi hepsini temizleyip yıkamak işin en zor kısmı.

Bu sebze çorbasında yeşil yapraklı ve parlak renkli sebzeler dengeli bir şekilde birleşti. Biraz bulgur, fasulye ile beraber  çorbaya lezzet kattı. Biz acı sevdiğimiz için çorba piştikten sonra acı chile biberlerinden içine bir kaç tane içine attım.  Hem renk kattı hemde lezzet. Ben genellikle çorbalarda çok çeşitli malzeme kullanıyorum fakat bir veya bir kaç tanesi yok diye motivasyonunuzu kaybetmeyin. Doğada malzemeler birbirini dengeler ve yerine geçer. Denemekte fayda var derim. Zaman içinde onların uyumunu muhakkak yakalarsınız. Bu tarz çorbaların yapımı aslında çok kolay. Tek şart içine atılan malzemelerin pişme sürelerini dengeleyebilmek ve lapa olmamasını sağlamak. Bunun içinde ilgilenmek gerekiyor. Yani başında beklemek. Eh ilgisiz yapılan her şey kötü olmaya mahkum değil mi zaten. Herkese şimdiden sıcacık güzel kışlar..

Sonbaharın Sebze Çorbası Tarifi

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı - sızma zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı - tereyağ
 • 1 adet - büyük soğan (küçük yemeklik doğranmış)
 • 1 adet - kırmızı dolmalık biber (küçük kare doğranmış)
 • 3 sap - taze biberiye yaprakları
 • 1 çay kaşığı - kırmızı pul biber
 • 800 gr. - Bal kabağı (soyulmuş ve 2 cm. kareler halinde kesilmiş)
 • 3 adet - yer elması (Soyulmuş kalınca doğranmış)
 • 2 adet - havuç (Kare küçük doğranmış)
 • 5 cup - tavuk suyu
 • 400 gr. - Taze kuru fasulye (barbunya da olabilir. 10 dakika bol suda haşlanmış süzülmüş)
 • 1/2 cup - kalın bulgur
 • 5 adet - pazı yaprağı (Bir parmak eninde doğranmış)
 • 5 adet - kara lahana yaprağı (Bir parmak eninde doğranmış)
 • 3-4 adet - Kereviz sapı (küçük doğranmış) ,1 cup Kereviz yaprağı
 • 3-4 adet kırmızı acı chile biberi veya süs biberi (kullanmadan 20 dakika yumuşaması için kaynar suda bekletilmeli/ opsiyonel)
 • Tadınca tuz ve taze çekilmiş karabiber

Yapılışı

 1. Fasulyeler kaynayan suya atılarak 10 dakika pişirilip çok yumuşamadan süzülür. Bulgur soğuk su ile iyice durulanır ve bir tencereye konarak üzerini 4 parmak geçecek kadar soğuk su ve tuz ilave edilerek yüksek ateşte kaynama noktasına getirilip 2-3 dakika pişirildikten sonra hemen ocaktan alınıp soğuk suda durulanır. İyice süzülerek kenarda bekletilir. (Ben bulguru bu şekilde fazla hazırlayıp iyice süzüldükten sonra buzdolabında bekletiyorum. Çorba yaparken elimin altında hazır oluyor.)
 2. Yer elmaları soyulup doğranarak limonlu suda bekletilir.
 3. Orta ateşte kalın dipli bir tencerede, yağ ısıtılır. Soğan, kırmızı biber, biberiye ve 1çay kaşığı kırmızı pul biber eklenerek birlikte sotelenir. 6-7 dakika sonra önce bal kabakları, 1-2 dakika sonrada havuçlar ilave edilerek sotelemeye devam edilir. Tuz ve karabiber eklenir. 3 dakika sonra tavuk suyu ve fasulyeler eklenir.(Ben çorbayı koyu sevdiğim için bu su yeterli oluyor. Daha sulu isteyenler bu aşamada suyu arttırabilir) Su kaynayınca altı kısılır.
 4. Kabaklar pişmeye yüz tutunca (yaklaşık 12 dakika sonra) yer elmaları atılır, tereyağı katılır ve 10-15 dakika daha hep birlikte pişirilir. (Kabakların ve yer elmalarının dağılmamasına ve çok ezilmeden pişmesine dikkat etmek gerek) .
 5. Hepsi pişip lezzetler birbirine karışınca önce kereviz sapları eklenir 2 dakika daha pişirilir. Sonra pazı ve kara lahana ile bir dakika daha pişirilir ve bulgurlar eklenir. Bir taşım kaynatılır. Kereviz yaprakları ve acı kırmızı chile biberleri ilave edlir. Hemen ateşten alınır. Gerekirse tat ve baharatlar ayarlanarak servis yapılır.

MutfakMasam'dan ipucu...

Çorbanın bulgurunu ve yeşil yapraklı sebzeleri servis edilecek miktar kadar ayarlıyorum. Çünkü artan ve ısıtılan çorbada yeşillikler ölüyor. Ne görüntü ne tad nede faydası kalıyor. Bulgurda şişerek çorbanın suyunu emiyor. Çorba artarsa bir sonraki öğünde tavuk suyu, yeşillik ve bulgur ilave ederek tazeliyorum. Yeni yapılmış gibi oluyor.

author-avatar

This author has not supplied a bio yet.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Sonbaharın Sebze Çorbası"

  Bir Yorum Yaz