Soğuk havalar için Domates Çorbası…

Çorbayı oldum olası çok severim. Hele bir çocuğa yemek yedirmedeki en kolay yöntem oluşu sevgimi ve ilgimi zaman içinde daha da pekiştirdi. Güzel bir tavuk suyu ve lezzetli domateslerle yapılmış bir Domates Çorbasının tadına doyum olmaz. Domatesi sakınmayın adı üstünde domates çorbası.. Damağınızda domatesin lezzetini hissedin. Eğer kışlık hazırladığınız domatesleri kullanıyorsanız bir litrelik kavanozun 3/4’ünü kullanın. (bkz. Kış için domates)  Yok eğer taze domatesten yapacaksanız aynı şekilde 3 kg. a yakın domates sosu hazırlayın. Kışlık domatesi çorba için hazırlarken buzluktan çıkardığınız kavanozu tencerede ısıttığınız suyun içinde çözülmeye bırakın. Benmari usulu çözülen domates sosunuz daha lezzetli ve kıvamlı olacaktır. image

image

  • Domatesler hazırlanınca  zeytinyağında pişirilmesini takiben 6-7 bardak tavuk suyu ilave edilir. Kıvamı isteğe göre ayarlanır. Ben biraz koyu severim ama pirinç koyacağımızı unutmayarak suyunu bol koymalıyız.
  • Çorba kaynadıktan sonra yıkanmış süzülmüş bir tutam pirinç atılarak hafif ateşte pirinçler pişene kadar kaynatılır. Pirinçlerin lapa olmaması için şeffaflaştıktan 5 dakika sonra üzerine bir tutam safran ilave ederek bir taşım daha kaynadıktan sonra ateşten indirilir.
  • Kıyılmış maydonoz ve kişniş ilavesi ile servise hazırlanır. Safran ve kişniş domates çorbanıza gurme bir dokunuş sağlayacaktır. Safranı her yerde bulamasanızda Mısırçarşısında Elmas Kuruyemiş’de en saf haliyle bulmak mümkün.

imageimage

Benim Lezzet Sırrım: Tabiki saatlerce uğraşılan domates sosum ama Safranı da unutmamak lazım.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Soğuk havalar için Domates Çorbası..."

    Bir Yorum Yaz