Soğanlı, ekmekli nefis Ev Köftesi…

Bizim evde herkes evde yapılan anneanne usulü köfteye bayılır. Her daim evde buzlukta köftemiz vardır. Sulu sulu puf puf nefis köftemiz yanında patates kızartması veya domatesli pilavla sık sık mutfak masamıza misafir olur.

image

İyi bir köftenin birinci koşulu köftelik kıymanın kasapta hazırlatılmasıdır. Hazır paket kıyma ile bence iyi bir köfte yapmak pek mümkün değil. Ben köftelik kıymamı kasaba antrikot etine kuzu ilave ettirerek gözümün önünde çektiriyorum. Köftelik Kıyma 1/4’ü kadarı kuzu eti içermelidir.

Binbir çeşit baharata gerek yok, hele marketlerde satılan kofte harcı vb. tadlandırıcılara hiç prim vermiyorum. Köftem bayat ekmek, soğan, maydanoz, yumurta, kimyon, tuz ve karabiber ile yoğurulur. Tek dikkat edilecek konu hafifçe bayatlamış ekmek içinin ıslatılıp suyunun iyice sıkılmasıdır. Ekmeğin güzel olması köftenin tadını çok farkettiriyor. Soğanında rendelendikten sonra suyu iyice sıkılmalıdır. Bu yüzden ben rondo kullanmam. Soğan elle rendelenmelidir. Köfteye kıymadan sonra en bol konan malzeme bayat ekmek içidir. Kıymanın 1/3-1/2 oranı arasında bayat ekmek, 1/3 oranından biraz az rende soğan, kıyılmış maydonoz, tuz karabiber, kimyon ve yumurta ilave edilerek elle mıncıklayarak uzun süre yoğurulur. (Oranlar aşağı yukarı aşağıdaki resimden anlaşılabilir)

photo[4]

Kıyma iyice yoğurulduktan sonra top haline getirilerek bir kaç kere yoğurulduğu kaba yüksekten atılarak çarpılır. Daha sonra yoğurduğum kıymanın ağzını strech film ile kapatıp bir saat kadar buzdolabında bekletiyorum. Ben yarım kg. kıymaya bir orta boy soğan yarım demet maydonoz ve yaklaşık 3 büyük dilim ekmeğin içini ve bir küçük yumurta  kullanıyorum. (Benim ekmeğim hep dolapta bekler genelde Trabzon taş fırın ekmeği bulamazsamda Nişantaşı Kantin son tercihimde Le Pain’den alıyorum. Dolayısı ile dilimlerim çok büyük. Güzel ekmeğinde köfteme katkısı büyük oluyor) Ayrıca barbeque efekti isitersem köfte karışımıma yoğururken  sıvı duman ilave ediyorum. (Bunu New York’tan dönerken whoole food’lardan yaptığım mutfak alışverişime borçluyum)

Dolapta beklemiş ve toparlanmış koftelik kıymamdan eşit parçalar alarak önce yoğurulur ve yuvarlak toplar elle yassılaştırılarak köftelere son biçimini vererek kızartmaya hazırlıyorum.

photo

Eğer dolabımda varsa köfteyi kızarttığım tavaya bir parça kuzu döş atarak yağının tavaya geçmesini sağlıyorum. Bu köfteye büyük lezzet katıyor. (Kuzu pirzola hazırlattırırken çıkan kuzunun yağlı kısımlarını ayrıca alıp buzlukta stokluyorum. Tabi yenmiyor. Sadece böyle ekstra tatlar için kullanılıyor. Kuzu döş tavada yağ gibi eriyor.)  Köfte önce kızgın tavaya atılır ama içinin pişmesi için çok harlı ateşte pişirilmez. Cızırdayarak yavaş yavaş pişmesi sağlanmalıdır.

Ben hazırlanmış yenmeyecek köfteleri önce buzlukta yarı donduruyorum. Sonra porsiyon porsiyon köfte poşetlerine kaldırarak buzluğa atıyorum. her daim elinin altında böyle bir lezzet olması muhteşem.

Benim Lezzet Sırrım: Öncelikle malzemeleri özenle seçerim. Piyasadaki köfte baharatı gibi karışımlara hiç prim vermem ve tarifi anneannemden kalan köftemi tavayı  kuzu döş ile yağlayarak  kızartırım. 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Soğanlı, ekmekli nefis Ev Köftesi... "

    Bir Yorum Yaz