Şevketi Bostanlı Tavuk Suyu

IMG_0473Daha önce klasik tavuk suyu tarifim vardı. Ama bu öyle güzel oldu ki yazmadan edemedim. Son günlerin en gözde bitkisi hem çok yararlı hemde ete kattığı lezzet inanılmaz olan şevketi bostanı da tavuk suyuna kattım. Bu bitkinin bir kötü yanı var ki çok çabuk bozuluyor. Onun için eve gelir gelmez suya basıyoruz. Ve kavanozda buzdolabında saklıyoruz. Bu hafta pazardan eve gelen bütün kök bitkiler tavuk suyunun içine girdi. Aklımda baharın sebze ve otları ile bir çorba yapmak olduğu için sadece kök sebzeleri kullandım.

IMG_1167Ben sebze suyu fazlaca yapmıyorum. O yüzden tavuk suyu+ sebze suyu kullanmayı tercih ediyorum. Dolayısıyla zengin bir tavuk suyu oldu. Hemde en pratik şekli ile. Tavuk suyu demişken ezeli derdim organik tavuk olayından hala rahatsızlığım devam ediyor. Son dönemlerde Yeşil Küre markalı tavukta karar kıldım. Çünkü en büyük üretici aslında bu marka. Bir çok markayada üretim yapıyorlarmış. Feriköy organik pazarda satılıyor. Tavukların kesilme süresi en uzun olan marka bu. Tam iknamıyım hayır ama içimi ferah tutmaya çalışıyorum. Her fırsatta tavuk satıcıları ile sohbet halindeyim. Bu gidişle bir kümes kuracağım sonunda.

IMG_0925

Malzemeler:

  • 1 adet organik tavuk yıkanmış kurutulmuş.
  • 2 adet kereviz sapları ve yaprakları dahil (kökler ayıklanıyor. saplar ve yapraklar yıkanıyor)
  • 1 soğan (soyulmuş, ikiye bölünmüş)
  • 1 Limon(ikiye bölünmüş)
  • 3 cup Şevketi Bostan
  • 1 Havuç
  • 3 adet Pırasa
  • 10-12 adet tane karabiber
  • Tadınca deniz tuzu
  • 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

IMG_1175Fırın 200 C’ye ısıtılır. Tavuk suyu yapılacak tencereye (dikkat edin sapları metal bir tencere olsun) tavuğu koyup, deniz tuzu ve zeytinyağını ilave ettikten sonra fırına atıyoruz. 30 dakika da kızgın fırında tavuğu arada çevirerek yağlarının dibe inmesini sağlıyoruz.

IMG_7667

Tavuğun rengi hafif değişince (pişmesi gerekmiyor) yarı pişmiş halde fırından alıyoruz ve tavuğun üstünü örtecek kadar kaynar suyu koyup sebzelerin tümünü ve karabiberleri ilave ediyoruz.

IMG_1180 Yavaş ateşte ağzı kapalı olarak pişmeye başlıyor. Yaklaşık 35 dakika içinde tavuk pişmiş oluyor. Delikli bir kepçeyle tavuğu sudan çıkarıp etlerini ve kemiklerini ayırıp kemikleri tekrar kaynayan suya atıp yavaş ateşte pişirmeye devam ediliyor. En az 4-5 saat tavuk suyu çok kısık ateşte kemiklerle pişiyor. Taki hafif jölelenmeye başlayana kadar. Bunu suyun üstünün parlamaya başlamasından anlayabilirsiniz. Suyu ne kadar uçarsa tavuk suyumuz soğuyunca o kadar jölelenir. Altını kapattıktan sonra biraz ılınması beklenip süzülüyor. Oda sıcaklığına gelmesini bekledikten sonra kavanozlara paylaştırıp buzdolabında 7-10 gün kullanılabilir durumda hazır.

IMG_1515Tabi kullanırken üstündeki yağ tabakasını atmayı unutmuyoruz. Ayıklanan tavuk etleride önümüzdeki günlerde tavuklu çorba,  pilav, salata gibi mönüler olarak karşımıza çıkıyor ve büyük kolaylık oluyor. Bu hafta tavuklu nohutda sırada.

IMG_1274

İçine atılan sebzelere göre tavuk suyumuz renk alıyor. Daha çok kerevizli tavuk suyu kapak fotoğrafındaki gibi sarı olurken (limonun mevsimsel halininde etkisi var.) kereviz az şevketi bostan fazlalaşırsa yukarıdaki gibi daha koyu bir renk olabiliyor. Ama önemli olan berrak olması ki bizimki bu yöntemle her durumda berrak.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Şevketi Bostanlı Tavuk Suyu"

    Bir Yorum Yaz