Şehriyeli Sebze Çorbası

IMG_9091Yaz bitti bitiyor derken nerdeyse kış geldi. Pastırma yazı baklentisi falanda boş sanırım gelmeyecek ben iyice ümidi kestim. Ayrıca sonbaharın sebzeleri ile iyice haşır neşir olmaya başladık. Yeni sezon alışverişlerini her konuda severim. Giyim, ayakkabı, çanta, sebze, meyve arasında benim için fark yok. Aynı merak ve heyecenı sergileyebiliyorum. Kocam buna alışveriş hastalığı diyorsa da bence yay burcunun tipik özelliği var olanı çabuk tüketip yeniye yelken açmak. Hal böyle olunca sonbahar pazarı benim için yepyeni bir heyecen. Neler varmış dersek, Bu cumartesi Murat organik pazardan sonbahar renkleriyle geldi. 

IMG_9005Başta yeşilillikler ve tabiki kereviz ile havuç. Çıtır çıtır sapları ve yeşil yaprakları ile beraber küçücük körpe köklere bayılıyorum. Hem tavuk suyuna giriyor hem zeytinyağlısı nefis. Zeytinyağlı kereviz yapacaksanız elma ve portakal suyunuda denemeyi unutmayın. Benim zeytinyağlı kerevizimin tarifi burada.  Mevsimin bir başka gözdesi mantarlar ki özellikle kanlıca mantarı yağmurdan sonra pıtrak gibi bitmiş belli ki.

IMG_8991Yaban armudları ve kuşburnuda mevsimin yenileri. Murat kuşburnunu blenderdan geçirip sirkeye katacağım dedi. Tadı tuzu pek anlaşılmıyor. Hafif ekşice. Bu hafta tavuk suyunu bol yeşillikli yaptım. Şifa niyetine ekşi yakışır diye içine biraz kuşburnu ve yaban armudu attım. Aslında çok yeşillik ve armud gibi pişince çok yumuşayan meyve ve sebzeler tavuk suyunun şeffaflığını bozuyor.

IMG_9048Daha renksiz kök sebzelerle yapmak lazım ama değişik meyve, sebze, ot görünce dayanamıyorum. Nede olsa bizim mutfak bir nevi kimya labaratuarı. Siz yine benim ana tarifimden vazgeçmeyin derim.(Tavuk suyu tarifi için bakınız)

IMG_9054Bu haftanın sürprizi hala var olan şu benim buruşuk, pileli diye isim taktığım asıl adı Heirloom olan domatesler. Bu yaz bu 80-100 yıllık tohumlardan üretilen şeker tadında domatese doyduk. Murat buldukça hala alıyor ama sanırım artık uzatmalar. Gelecek Ağustosa kadar ayrılıyoruz kendileri ile.  Bu hafta da çoban salataya devam. Bu domatesi suyunun salatada ki tadını değme salata sosuna değişmem. Tabi itinayla yıkanıp kurulanıp serildiler. Biraz daha güneş görüp tadlansınlar diye.

IMG_8981Tüm bunları neden anlattığıma gelince muhteşem bir çorba yaptım. Yukarıda sayıp döktüğüm mantarlar harici her şey ve daha fazlası çorbanın içine girdi. Başrolde de 10-15 gün önce çıkan beyaz fasulyeler. Maalesef kurutulamıyor. Murat bolca almış. Bu senenin mahsulu beyaz fasulye, geçen hafta nefis bir kuru fasulye olmuştu (tarifi için bakınız) bu haftada bolca çorbaya girdi. Bu besleyici çorbanın kökleri Toskana dağlarının geleneksel çorbası. Onlar barbunya fasulye taneleri ile yapıyorlar ben beyaz fasulye ile yaptım. Arpa şehriye, kara lahana, kereviz, otlar ve tavuk suyuyla ölüyü diriltecek bir çorba oldu.

IMG_9081

Malzemeler:

 • 1,5 cup (250 g) beyaz fasulye tanesi (kaynar suya atılmış ve 5-10 dakika haşlanıp süzülmüş. Fasulyeler çiğ ve diri kalacak)
 • 2 diş sarımsak (dövülmüş veya ezilmiş)
 • 2 sap taze biberiye
 • 2 sap taze kekik
 • 1 sap taze adaçayı
 • 1 adet defne yaprağı
 • 1/2 limon kabuğu rendesi
 • 5-6 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 havuç (soyulmuş ve küp küp küçük doğranmış)
 • 2 kereviz sapı )küçük kare doğranmış)
 • 1 orta boy kuru soğan (yemeklik doğranmış)
 • 10-12 yaprak kara lahana (iki parmak eninde doğranmış)
 • 1 cup kıyılmış taze ot (maydanoz, reyhan, kereviz yaprağı, biberiye, fesleğen)
 • 1/2 cup domates püresi
 • tadınca deniz tuzu ve çekilmiş karabiber
 • 2 küçük acı kırmızı chili biberi (ince kıyılmış)
 • 4 cup tavuk suyu
 • 1/2 cup (100 gr)  arpa şehriye
 • Servis için 4-5 adet fesleğen ve 4-5 adet reyhan yaprakları (iri kıyılmış)
 • Servis için taze rendelenmiş pecorİno  peyniri

Kalın dipli bir tencereye 2-3 kaşık zeytinyağı ile beraber sarımsaklar atılır ve hafifçe kokusu çıkana dek 1-2 dakika çevrilir. Hemen biberiye, kekik, adaçayı defne yaprağı, limon kabukları ve 2-3 adet reyhan yaprağı atılarak 1-2 dakika daha çevrilir. Haşlanıp süzülmüş fasulyeler ilave edilerek üstünü 2 parmak geçecek kadar su eklenir. Tuzu ve biberi ilave edilerek orta ateşte fasulyeler yenebilecek kıvama gelinceye kadar pişirilir. (yaklaşık 15 dakika) Pişince ağzı kapanarak kenarda sıcak olarak bekletilir.

IMG_9095Başka bir kalın tabanlı çora tenceresine 2-3 kaşık yağ koyup önce soğanlar kavrulur. Rengi değişmeden yumuşayınca havuçlar ve chili biberleri atılır ve beraber 2-3 dakika çevrilir. Domates püresi ilave edilip 2-3 dakika daha kavrulup kıyılmış lahanalar eklenir. Tuz ve biber ilave edilerek yüksek ateşte suyunu salmasına izin vermeden 2 dakikada lahanalar çevrilir. Tavuk suyu ilave edilerek 10 dakika orta ateşte lahanalar yumuşayıp tadlar birbirine geçince arpa şehriyeleri atılır. (Ben Barilla’nın arpa şehriyesini kullanıyorum ve 11 dakikada harika pişiyor.) Arpa şehriyelerle beraber 6-7 dakika pişirdikten sonra ince doğranmış kereviz saplarını atıp 5 dakika daha pişirilir. Tüm sebzeler pişince Sıcakta bekleyen fasulyeler suyu ve içindeki otlarla beraber çorbaya katılır. Bir taşım kaynattıktan onra kıyılmış otlar atılarak altı kapatılır. 2-3 dakika dinlendirip feslepen, reyhan yaprakları ve rende Pecorino peyniri ile servis yapılır.

IMG_9097

Çorbadan çok bir ana yemek kıvamında diyebilirim. Çabuk hazırlanıyor ama içeriğinin zenginliği için biraz ön hazırlık ve malzeme gerekiyor. Sonbaharın lezzet ve besin deposu.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Şehriyeli Sebze Çorbası"

  Bir Yorum Yaz