Şeftali Yapraklarından Şarap

IMG_4884En sevdiğim bloggerlardan biri olan David Lebovitz’e yine gıpta ettim. Güncel yazılarını takip ediyorum ama arada eskilerede göz atıyorum. Bu tarifi kaçırmışım. Hatta okuyamasaydım uygulama imkanınıda kaçıracaktım.  Şeftali yapraklarından şarap yapmış. ”Vin de pêche” Fransa’nın güneyinde yaygın bir aperatif, ana kaynağı şarap olmasına karşın brandy veya konyak ile birlikte içinde körpe şeftali yaprakları marine ediliyor. Bir kaç kere içmiştim ama tam detayını David’in blogu sayesinde öğrendim.

IMG_3374Tabi hemen uyguladım. Ramazan’dan bir gün önce yapmıştım ve beklemeye koymuştum. Ancak Ramazan ayına hürmeten tarifini yeni veriyorum. Bugün süzüldü ve bayramın üçüncü günü ikramı oldu. Şeftali yaprakları bekledikçe bademimsi bir aroma vermiş. Şarapta kuvvetli aromalı bir liköre benzemiş. Bademli bir kurabiyenin yanında akşamüstü güzel bir aperatif oldu. Eğer körpe şeftali yaprakları bulursanız durmayın hemen şaraba yatırın derim. İçilmesinin yanında tatlılara inanılmaz bir aroma katacaktır. Planlarım var yaparsanız hepsini içmeyin saklayın sonra bu malzemele nasıl bulunacak demeyin.

IMG_3381Şeftali yapraklarını ben Reşit Paşa’da Altı Nokta Körle Vakfı’nın yanında buldum. Kocaman ilaçlanmamış bir şeftali ağacı ve tabi kocam sağolsun. Hemen körpe yapraklarını seçerek topladı. David aynı denemeyi kiraz yaprakları ile de öneriyor. (Original tarif için bakınız)

IMG_3388

Malzemeler : 

  • 1 şişe (750 ml) meyve aromalı kırmızı şarap  (Ben Melen’in Merlot üzümünden yapılmış bir şarabını kullandım. David herhangi ucuz meyve aromalı bir kırmızı şarap tavsiye ediyor. Tabi bunu Fransa’dan tavsiye etmesi kolay. Bizde kükürt oranına falan dikkat etmek gerekiyor. O yüzden mümkün olduğunca çok üretim yapan değil so yıllarda butik üretim yapan bağların şaraplarını tercih eder oldum. )
  • 40-50 adet  körpe, ilaçlanmamış şeftali yaprakları
  • 3 yemek kaşığı konyak veya brandy
  • 7 yemek kaşığı (90g) şeker

IMG_3396Yapraklar ıslak bir kağıt havlu ile silinerek temizlenir. Büyük ağzı kapaklı bir kapta kırmızı şarap, şeftali yaprakları, konyak ve şekeri karıştırılır. Buzdolabında günde bir kez çalkalayarak, en az on gün bekletilir. On gün sonra tadı badem tadına benziyor.

IMG_4918Ama araya Ramazan girdiği için ben bir ay beklettim. Ve bugün süzülerek cam bir şişeye koyuldu ağzınada bir mantar kapak kondu.. Buz ile ve çok küçük olmayan likör kadehlerinde servis yapıldı.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Şeftali Yapraklarından Şarap"

    Bir Yorum Yaz