Şeftali Marmeladı

IMG_5368Bu reçelleri, marmelatları yapması kadar sonrasında fotoğrayıp yazması daha zor. Yazın daha çok meyve ve sebze var prosesten geçirip saklanacak. Ama zamanında yazılmazsa da kimsenin işine yaramıyor. Reçel, marmelad ve konserve her meyvenin sebzenin en güzel zamanında yapılmalı. En önemli kural bu.  Zamanı geçtikten sonra yazılmış tarifin kime ne faydası var. Neyse büyük kısmını yazmayı başarabildim. Şeftali Marmeladını atlamışım. Sevgili lise arkadaşım Semra tarif isteyince farkettim. Aslında bu marmeladı Bodrum’dan gelirken aldığım Selçuk şeftalilerinden yapmıştım.

IMG_2673Fakat Şeftali için vakit geç değil hatta tam zamanı Bursa yarma şeftalileri daha yeni çıktı sayılır. Yapılabilir hatta Ağustos güneşi varken güneşte bile kurutulabilir. Şeftali çabuk ezilen ve yumuşayan bir meyve ezik kısımlarını ayırmayı ve yumuşaksa kabuklarını soymayı unutmayın. Sert şeftalilerin kabukları mümkün olduğunca kalabilir. Kabuk her zaman pektin demektir. Şeftali Pectin oranı düşük bir meyve olduğu için yaparken yeşil elme pektini kullandım. Yada bu yazımdaki önerilere bakıp tadınıza göre pektini yüksek bir meyve ilede şeftali marmeladını yapabilirsiniz. Benim yalın tad zevkime göre şeftalinin zaten çok hafif olan aromasını yeşil elma hiç bozmuyor. Bu yüzden onu kullandım. Yeşil Elma Pektini tarifi için bu yazıya bakabilirsiniz. Şeftali marmeladının en güzel bölümü şekere ihtiyacı yok. Hatta benim gibi bal ilede yapabilirsiniz.

IMG_2675

7 adet 200 ml. kavanoz için;

Malzemeler:

  • 3 kg. şeftali
  • 1 kg şeker veya 750 gr. bal
  • 3 cup yeşil elma pektini
  • 3 yemek kaşığı limon suyu
  • 2 yemek kaşığı badem likörü (istenirse)
  • 1 çay kaşığı tereyağı

IMG_5348Şeftalilerin çekirdekleri ayıklanıp kabukları ile küçük küçük kesilerek üzerine şekeri koyulur. Ve yaklaşık 3-4 saat suyunu salması için bekletilir. Sonra pektini ve limon suyunu ilave edip kaynama noktasına getirilir. Kaynadıktan sonra üzerindeki köpükler bir kevgir ile temizlenir. Bu arada şeftaliler eriyerek çabucak püre kıvamına gelmiş olur. 5-10 dakika daha karıştırarak kaynattıktan sonra badem likörü istenirse koyulabilir.

IMG_4281(Bana göre aromasını çok güzelleştirdi )ve tereyağı ilave edilip 5 dakika daha kaynatılır. Bu arada hala şeftaliler eriyip püre kıvamına gelmediyse ve pürüzsüz bir karışım istiyorsanız el blenderı ile 2 dakika bızlatabilirsiniz. Ben ağıza gelen hafif pütürükleri seviyorum. Sonra cam yayvam bir kaba dökülerek üzeri tülbent ile kapatılıp kızgın güneş altında bir hafta pişmeye bırakılır. Eğer güneşte suyunu uçurmayacaksanız 20-25 dakika daha pişirip marmeladın 105 C’ye gelmesini sağlayıp sıcak steril kavanozlara yerleştirebilirsiniz. Tabak testi ve sterilizasyon için ayva marmeladı tarifime bakabilirsiniz.

 

 

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Şeftali Marmeladı"

    Bir Yorum Yaz