Sebzeli Tavuk Çorbası

IMG_1362Havaların bir güzelleşip bir kapaması sayesinde bütün ev halkı zincirleme  hasta olduk yada hastalık demeyelim kırıklık hali. Hani insanın canı bir şey yemek istemez, tadın kalmaz yorgunsundur o haller. Yani ara sıra bu canın yemek istememe duygusu bizde bile oluyor ki bu hastayız demektir. Allahtan şevketi bostan başta olmak üzere bütün kök sebzelerle hazırlanan tavuk suyumuz hazır. İçine baharın yeşil sebzelerinide atınca 15 dakikada yapılan sebzeli tavuk çorbası hepimize ilaç gibi geldi. Sıcacık, besin zengini bir çorba. Tavuk suyu hazır olunca çorbayı yapmak çok kolay. Evdeki yeşillikleri pişme derecesine göre sırayla atıyorum. Zaten pişmesi gereken bir tek bezelyeler vardı. Onların dışındaki yeşilliklerin ve otların pişmeye tahammülü yok. Sadece çorbanın üstüne atıldılar. Çorbayı koyu sevdiğim için içine koyulacak sebzeleri bol tuttum.

IMG_1511Haşlanmış tavuk göğsünüde koyup bol karabiberle gerçekten nefis bir çorba oldu hepimizi diriltti. Bu arada fotografta görülen mor çiçekler sultani bezelyenin ucundaki çiçekler. Sultaniler pişerken onları ayıklayıp servis ederken çorbanın üstüne attım. Bu konu atlanmasın lütfen.

IMG_1320

Malzemeler:

  • 4 cup  tavuk suyu (bol sebze ile yapılmış)
  • 1,5 cup tane bezelye
  • 1 cup sultani bezelye
  • 2-3 taze soğan (küçük doğranmış)
  • 1 cup kök otlar (aşağıda resmi görülen ama adını bilmediğim bordo ince yaprak ve sapları olan ekşi aromalı otu irice keserek kullandım. Adını öğrendiğimde güncelleyeceğim)
  • Haşlanmış Tavuk etleri 3*5cm. büyüklüğünde kesilmiş
  • Çekilmiş karabiber ve tadınca tuz
  • Servis için maydanoz yaprakları

IMG_1213Önce bezelyeleri kaynayan tavuk suyuna atıp yumuşamaları sağlanacak. Bir başka kapta kaynayan suya sultanileri atıp 2 dakika da süzüp soğuk sudan geçirmiş olarak hazır bekletiliyor. Bezelyeler pişince sultanileri, taze soğanları, kırmızı kök otları (Adını bilmiyorum. Fotografı üstte) ve tavuk etlerini atıp 1 dakika kaynattıktan sonra tadını tuzu ayarlanıyor. Servis kaselerine çorbayı alıp maydonoz ve çekilmiş kararbiber ilavesi ile servis yapıyoruz.

IMG_1354

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Sebzeli Tavuk Çorbası"

    Bir Yorum Yaz