Sakızlı Fırın Sütlaç

photo[6]

Kemerburgaz Güven Kasap’tan taze inek sütü gelince bu hafta yemekerin tatlı mönüsüne hep sütlü tatlılar yerleşti. Sütlaç bana göre muhallebi, mousse veya pudingden daha zor. Çünkü pirincin dengesini tutturmak çok önemli ayrıca çok uzun bir karıştırma süreci gerekiyor. Başlayıp bitene kadar başında bekleyip karıştırmayacaksanız ve bunun için ayrılmış 2 saatiniz yoksa denemeyin derim. Ayrıca sütlacı pişirirken çokda katılaştırmamak lazım. Bu yüzden ben nişastayı temkinli kullanıyorum. Tüm tariflere göre benim nişastam daha az. Çünkü nişasta kullanarak katılaştırmak çok kolay önemli olan karıştırararak pirincin nişastasını süte karıştırmak ve öyle katılaştırmak. Hem fırında pişeceğini hemde soğudukça katılaşacağını hesap ederek çokda koyultmadan ateşten almak lazım ki yerken ağızda hafifçe patlasın. Ben duramadım içine badem sütü de ilave ettim.Tüm malzeme dengeleri birbirine uydu. Gayetde lezzetli oldu.

10 porsiyon sütlaç için;

Malzemeler:

 • 2 kg. Süt (10 su bardağı)
 • 6 yemek kaşığı Pirinç (bol suda uzun uzun yıkanmış, süzülmüş)
 • 3 su bardağı soğuk su (pirinçleri haşlamak için)
 • 3/4  çay kaşığı Damla Sakızı (Dövülmüş)
 • 1,5 su bardağı  Şeker
 • 2 yemek kaşığı Buğday Nişastası (tepeleme dolu değil hatta 1,5 kaşık bile denebilir)
 • 1/2 bardak badem sütü (bknz.)
 • 1 yemek kaşığı  Tereyağ
 • 2 yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı vanilya özü (sıvı)
 • 1 tutam Fleur De Sel (Deniz tuzuda kullanabilirsiniz)

photo[5]Pirinçleri vakit varsa 3-4 saat suda bekletiyorum yoksa bol suda uzun uzun yıkayıp süzüyorum. Sonra pirinçleri iyice yumuşayana kadar haşlıyorum. Bu aşamada pirinçler suyu tamamen çekmiyor ama suyu oldukça azalıyor. Süzüp kenara alıyorum. Süzülmüş pirinçler birbirine yapışmış lapa görüntüsünde.

Sütten 1/2 bardak ayırıp, bu soğuk sütte nişastayı eritiyorum. Üzerine badem sütünü de ilave edip nişasta eriyene kadar karıştırılır.

Sakızı havanda 1 kaşık toz şeker ve  bir tutam  (1/4 çay kaşığı kadar) tuzla  (ben fleur de sel kullandım yoksa deniz tuzu kullanabilirsiniz)) ince toz haline gelinceye kadar dövüp, sütle beraber ateşe koyup tahta kaşıkla karıştırmaya başladım. Isındıkça sakız erimeye başladı. Karıştırmak sütün kaynamasını geciktiriyor.

Sakız eriyip, süt de kaynamaya başlayınca haşlanmış pirinçler katılıyor ve süt tekrar fokurdayana kadar karıştırmaya devam ediliyor. Bu esnada pirinçler birbirinden ayrılıyor ve sütün içinde diri görünüyorlar. (bunu özellikle belirtiyorum. Çünkü pirincin süt içindeki kıvamı çok önemli)

Tekrar kaynayınca şeker ileve edilip, şekerler eriyene ve süt tekrar kaynamaya başlayıncaya kadar karıştırmaya devam ediliyor. Karıştırdıkça kaynama gecikiyor ve bu karıştırma işi yaklaşık 1 saate yakın sürüyor. Hafif kıvamlanmaya başlayınca tereyağı atılıyor ve içinde eriyor.

En son olarak badem sütü ve nişastayı karıştırdığım soğuk sütlü karışımı kaşık kaşık ekleyerek kaynayan süte yediriyorum. Karıştırarak tekrar kaynamasını bekliyorum.

Yine soğukken ayırdığım  1/2 bardak süt ile 2 yumurtanın sarısını birlikte çırpıyorum ve başka bir ocağın üstünde kısık ateşte yavaş yavaş karıştırmaya başlıyorum. Karışım kaynamaya başlayınca yan tarafta karıştırdığım sütlaç karışımından 2 kepçe yumurtalı karışıma yavaş yavaş yediriyorum. Yumrtalı karışım kalınlaştığında hepsini kaynayan sütlaç karışımının içine dökerek karıştırmaya devam ediyorum. Bu aşamada sütlaç asla muhallebi gibi olmamalı yoksa soğuduğunda beton gibi olur. Daha yumuşak ve akışkan olmalı. Tahta kaşığa yapışmaya başlayınca (zaten bu aşamada sütünüzde kaynamaktan  ciddi oranda azalmış oluyor) ateşten indirip vanilyasını ilave edip son bir kez karıştırıyoruz. (sütlü tatlılarda vanilyanın kokusunu kaybetmemek çin ateşten indirdikten sonra kullanmak gerekir)

Sütlaçları fırına dayanıklı kaselere bölüştürerek hafif ılınmasını ve üstünün hafif kabuklanmasını bekliyorum. Sonra sütlaç kaselerini derin büyük bir tepsiye dizip kaselerin yarısına gelecek kadar soğuk su dolduruyorum ve önceden ızgara seviyesinde 200 C’ye ısıtılmış fırının en üst gözüne yerleştiriyorum. (Sadece üstten ısı verilecek)

10-15 dakika içinde sütlaçların üstü altın rengi oluyor ve hafifçe yanmaya başlıyor. İstediğiniz kıvama gelince alabilirsiniz.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Sakızlı Fırın Sütlaç"

  Bir Yorum Yaz