Sakız Çikolatalı Mereng

photo[111]

Bu kurabiyeleri Williams Sonoma’nın blogundan uyarladım. Bu bloga bayılıyorum. Aralık ayı boyunca her gün ”günün kurabiyesi” adı altında bir kurabiye tarifi yayınlandı. İşte onlardan gözüme kestirdiğm birini bulabildiğim malzemelerle biraz değiştirerek yorumladım. Uzun zamandır içi sakız gibi uzayan çikolata ile bir mererng yapmak istiyordum. İşte tam anlamıyla istediğim kıvamda bir mereng oldu. Asıl adı ”Chewy Chocolate Merengues” Dışarıdan çıtır çıtır incecik bir kabuk içi ise kremamsı ve sakız kıvamında muhteşem bir çikolata tadı ile cevizin mükemmel birleşiminden oluşuyor.

Malzemeler :

  • 1 cupı yumurta akı ( yaklaşık 8 adet yumurta )
  • 2 cupı şeker
  • 5 yemek kaşığı  kakao
  • 100 gr.. ince doğranmış bitter çikolata ,
  • 100 gr. chocolate chips
  • 1 cup küçük parcalara kırılmış ceviz
  • 1 fiske tuz (Ben Fleur De sel kullandım. Çikolata ile çok yakışıyor)

Fırınımızı önceden 180 C’ye ısıtıyoruz. 2. ve 3. kata gelecek 2 tepsiyi parsomen kağıdı ile kaplayarak hazırlıyoruz.

Temiz, kuru , ısıya dayanıklı bir kapta ,yumurta akı ve şeker birlikte el ile çırpılıyor. Çrptığım kabın altında içinde su kaynayan bir tencere oluyor. Ama çırpma kabıkaynayan suyla temas etmemeli. Bu şekilde şeker eriyene kadar çırpmaya devam ediyorum.  (Ben aşağıdaki resimdeki gibi bir düzenek kurarak yaklaşık 15-20 dakika yumurta ve şekeri elimle çırptım. Ne kadar çok çırpılırsa sakızlaşma o kadar güzel oluyor) Şeker tamamen eriyince ateşten alın

photo[8]

Çırpma aparatı takılı bir elektrikli karıştırıcı kullanarak, yüksek  hızda kakao ve tuzu ekleyerek sert ve parlak bir karışım olana kadar (yaklaşık 10-15 dakika) karıştırın. (Tarifte kakaoyu yumurta sertleştikten sonra el ile karıştırın diyordu ben kakaoyu yumurta ile birlikte karıştırdım çünkü dış kabuğu çikolata rengi olsun istiyordum) Sonuçta aşağıdaki resimdeki gibi sert ve parlak bir karışım elde ettim.

photo[7]

Daha sonra New York’taa aldığım Jacques Torre’in muhteşem 25 krş. büyüklüğümde çikolata parçalarını, ince doğranmış bitter çikolatayı ve cevizleri bu karışıma ekleyerek bir kaşık yardımıyla harmanladım. (Çikolata parçaları yerine bitter çikolatayı ince doğrayarak toplam 200 gr. kullanabilirsiniz. )

photo

Yemek kaşığını tepeleme doldurarak tepsilere gelişi güzel şekillerle merengleri aralarında boşluk bırakara her tepsiye 16 tane olmak üzere  yerleştirip fırında 10  dakika pişirdim. Da sonra tepsilerin yerlerini değiştirip döndürerek  10  dakika daha pişirdim.  (Fırında iki tepsi olunca hepsinin eşit pişmesi için tepsilerin hem bulundukları katlarıi değiştirmek hemde arkadakiler daha çok piştiği için döndürmek gerek)

photo 1

Daha sonra tepsiden alarak parşomen kağıdı üzerinde soğuttuğum 30 adet mereng tam istediğim kıvamda yemek için hazır oldu. İçi sakız gibi çikolata dışında incecik kakaonun karıştığı çıtır kabuk.. Ve deniz tuzunun çikolataya kattığı enfes tat.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Sakız Çikolatalı Mereng"

    Bir Yorum Yaz