Reçelin Büyük Sırrı….Pektin

IMG_4712Bizim evde Murat’ın yaygınlaştırdığı reçel tutkusu artarak konserve dahil yoğun bir üretim faaliyetine dönmüş durumda. Eskiden domates ve bir kaç sebze olarak başlayan yaz stoklarımız bir kiler dolduracak boyuta geldi. Onları sıra sıra dizdikçe yada bir yere giderken hediye götürdükçe inanılmaz keyif alıyorum.
Bu yüzden yaz reçellerinin tarifini vermeden önce reçellerle ilgili geniş bir yazı yazdım ki aslında şeker, su ve meyveyi kaynatmaktan ibaret olan reçel veya marmelat yapımını en sağlıklı ve lezzetli hale nasıl getiririz meyveleri besin değerlerini, renk ve aromalarını kaybetmeden başka mevsimlere nasıl taşırız tüm deneyimlerimi aktardım. Bu püf noktaları ile tüm reçelleri ve marmelatları hatta isterseniz jelyleri yapmak yada üzerlerinde oynamak daha kolay. (Reçellerin püf noktaları için bakınız)

IMG_4807Geçen sene Elma Jely yapmıştım. Harika bir jel olmuştu. (tarifi burada) Bütün sene pektine ihtiyaç oldukça bu jeli kullandık. Hatta bu jeli kullanıp bir zerde denemesi bile yaptık. Nefis oldu. Bu sene reçellere başlamadan önce elma pektinini yaptım çünkü yaz meyvelerinin çoğunun pektini düşük. Elma, pektini en bol meyvelerden biri. Elma, ayva gibi pektini çekirdeğinde ve kabuğunda saklı meyveler biraz hamken ve ilaçlanmadan pektini daha bol oluyor. Tabi ilaçsız elmayı bul bulabilirsen.Kolaylar Manavda yerli yeşil elme buldum. Yeşil elma kullanmamın sebebi hem ekşi olduğu için pektini bol hemde renksiz olması. Kırmızı elmanın pektini reçellerime renk katar. O harika ahududularin, çileklerin, şeftalinin, kayısının rengini mümkün olduğunca doğal bırakmak istiyorum.

Malzemeler:

  • 2,5 kg. yeşil elma
  • 2.25o ml. su

Elmalar yıkanıp süzüldükten sonra iri parçalar halinde doğranıyor. Sadece sapları, böcek delikleri ve çürük yerler varsa temizleniyor. Büyük bir tencerenin içine kabukları ve çekirdeklerininde olduğu göbekleri ile beraber yerleştiriliyor. Suyu eklenip orta ateşte 40 dakika elmalar iyice yumuşayana kadar pişiriliyor.

IMG_3616Elmalar biraz ılınınca bir tencerenin üstüne bir süzgeç yerleştiriliyor. Süzgecin üstüne büyük bir tülbent koyuluyor. Ve pişmiş bütün elmalar suları ile beraber tülbent ve süzgeçten tencereye süzülüyor. Tüm elmalar tülbentin içine doldurularak gece boyunca bekletilip tüm pektinin süzülmesi sağlanıyor. (Mutfakta tabak dolabına asarak kurduğum düzenekle süzme işlemini yaptım. Aşağıdaki resim konuyu daha net açıklıyor. Gece boyu bu süzme işlemi devam etti. )

IMG_9241Ertesi gün, tülbentden süzülen suyu yaklaşık 2 lt. olarak ölçtüm. Farklı bir elma ile farklı sonuç alınabilir. Daha sonra bu suyu yüksek ateşte kaynama noktasına getirip arada karıştırarak orta ateşte 1 saat 15 dakika pektin oluşuncaya kadar pişirdim. (Pektinin oluşmaya başladığını karıştırdığınız tahta spatulaya veya termometreye yapışan beyazlıklardan anlayabilirsiniz) Bu arada pektinin oluşma sıcaklığında termometre 102 C’yi gösterdi. Tencerenin altını kapatıp boluşan pektini ince bir tel süzgeçten süzdüm. Yaklaşık 1 lt. Pektin elde ettim.

IMG_4783Pektini muhakkak tam kıvamınıda yakalamanız gerekmiyor. Mevcut elma suyunu kaynatarak miktarını yarıya indirdiğinizde pektin ortaya çıkmış oluyor. Sonra bu pektini meyvelerle beraber reçel olmak üzere tekrar kaynatılacağından zaten tüm pektin açığa çıkacaktır. Reçellere normal elma suyu bile kullanıldığı düşünülürse bu çok daha etkili olacaktır.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Reçelin Büyük Sırrı....Pektin"

    Bir Yorum Yaz