Üç Peynirli Otlu Muffin….

image

Dün mısır çarşısına gidince bugün evde doğal olarak bol peynir var. Mısır Çarşısındaki aksi peynirciden muhteşem kaşar (bu peynirci başlı başına bir yazı konusu ama o kadar aksi ve asık suratlı bir adamki değil fotoğraf çekmek doğru peyniri çıkarttırmak bile mesele. Vermez diye korkuyorum fotoğraf falan umurumda değil), Namlı’dan lor, dil ve beyaz peynir alındı. Vakıflar’a uğrandı ve muhteşem soğuk sızma zeytinyağları temin edildi. Ne zamandır peynirler ve otlarla zeytinyağlı bir muffin denemek istiyordum tam zamanı geldi. Aslında bu börek çörek işlerini fazla beceremem ve verilen tarifleri harfiyen uygularım. Dolayısıyla fazlada yapmayı tercih etmem bir kaç klişe tarifim dışında iyi yapabildiğim tatlı, pasta, cookie. vb tarifim yoktur. Çünkü nedenini niçinini kavrayamaığım için bu tatlı, kek, çörek vb. işlerde kendi yorumumu katamamak canımı sıkıyor. Dolayısıyla talihsiz denemelerden öteye gidemiyordum. Ayrıca malzeme israfını ve yemek atmayı sevmem. Yemekte yapılan yanlış yorumlamalar daha rahat tolere edilebiliyor veya ben daha az hata yapıyorum. Ama tatlı, kek, çörek işlerinde ya sonuç çıkıyor ya çöp oluyor.

image

Bu yüzden de Shirley O. Corriher’ın BakeWise kitabını okuyana kadar bu işlere çok temkinli yaklaştım. Kendisi bir kimyacıymış ve her şeyi nedeni ve niçini ile anlatıyor. Hemde tüm basicleri. Bugüne kadar nasıl farketmemişim. Sanki tüm sorularımın cevapları bu kitapta. Okuyor ve notlarımı alıyorum. O yüzden şimdi sık sık evde yapılan kurabiyelerden başka tart hamurları, bezelerden kurabiye gibi deneysel çalışmalarım sürüyor. Ayrıca Shirley’nin CookWise kitabınıda ısmarladım. Heyecenla bekliyorum. Sonuç alınca paylaşacağım. Şimdi gelelim üç peynirli muffin’a.

Bu malzemaden 12 adet muffin çıktı

Malzemeler:

 • 2 cup un
 • 1 çay kaşığı deniz tuzu
 • 1 yemek kaşığı kabartma tozu
 • 1 yemek kaşığı kuru kekik
 • 1 cup dereotu (yayıklanış yıkanmış 1/2 demet)
 • 1 cup kahvaltılık lor peyniri (150 gr)
 • 12 adet 1*1 cm. kup şeklinde beyaz peynir
 • 1/2 cup rendelenmiş prmesan peyniri
 • 1 cup süt
 • 1 adet yumurta
 • 1/2 cup zeytinyağı
 • fırına verirken istenirse birer tutan kırmızı biber (cayenne biberi)

Fırını 180 C’ye ısıtıyorum. 12’li muffin kalıbı içine muffin kağıtları yerleştiriliyor. Un, tuz, kabartma tozu, kekik bir kapta karıştırılıyor. Başka bir kapta yumurta, süt, lor peyniri, dere otları ve zeytinyağı karıştırılıyor (Her iki karışımda tel karıştırıcı ile elle). Kuru malzemelerin ortasına ıslak malzemeleri döküp telle un parçaları kaybolana dek karıştırmaya devam ediyorum. (lor peynirleri büyük kaldıysa ve hamuru topak topak yaptıysanız sorun değil biraz yağ ve süt ekleyip (ama aynı oranda ve mümkün olduğunca az) çözebilirsiniz. Yine olmadı son çare mikserle bızlayın herşey karışacaktır. Sonuçta resimdeki gibi yapışkan az akışkan bir karışım elde ediyoruz.)

image

Kağıt muffin kalıplarından koyup muffın karışımını her kaba 1 kaşık olmak üzere paylaştıracağım ama öncesinde dibine 1/2 kaşık koyup üstüne beyaz peynir küpünü onun üstüne 1/2 kaşık daha harç koyuyorum. En üstede parmesan rendesi ve cayenne biberi ilave ediyorum.

185 C’ye ısınmış fırında yaklaşık 30 dakika pişiriyorum. (Cup cake gibi muffin kaplarını 2/3’ünü doldurma zorunluluğunu yok ağzına kadar doldurabilirsiniz çok sıvı bir hamur olmadığı için taşmıyor sadece kabın üstüne kabarıyor) image

Sıcak sıcak çayın yanında servis harika.. image

Benim Lezzet Sırrım: Ben tüm peynirleri hamurun içine karıştırarak yaptım ama çok ağır geldi. Beyaz peynir ortada bütün durunca hafif eriyor ve çok güzel bir tat veriyor. Çok peynirli sevmeyenler loru biraz arttırarak hiç beyaz peynir koymadan da devam edebilirler. 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Üç Peynirli Otlu Muffin...."

  Bir Yorum Yaz