Peynirli Kabak Dilimleri

IMG_9716İçkinin yanında peynir her zaman çıkar ama ben bazen bazı peynirlerle hoş gidebilecek aromaları birleştirip içkinin yanında ikram edilecek farklı atıştırmalıklar yapmayı çok seviyorum. Hemde misafirlere hoşluk oluyor.

Ana yemek olarak kuzu ikram edeceğim zaman içkinin yanında ikram edeceğim tatların aromalı fakat hafif olmasına dikkat ediyorum. Evde nefis Gruyere Peynirim vardı. Geçenlerde yaptığım greyfurt ve limon şekerlemelerini de kullanarak, ortaya biraz el oyalasada çabucak yapılacak bir tad çıktı. Rengide yeşil sarı yemek takımlarıma uydu. İşte evde ilginç malzemeler olmasını bu yüzden seviyorum.

Malzemeler:

  • Çubuk çubuk dilimlenmiş Gruyere peyniri (istenen adette)
  • 1 adet iri kabak
  • 1⁄4 su bardağı zeytinyağı
  • Tadınca tuz ve  1⁄2 çay kaşığı karabiber
  • 1⁄2 çay kaşığı lime kabuğu rendesi
  • Yeterince greyfurt ve limon şekerlemeleri

Geniş bir  kabak soyucuyla temizlenen kabak 2-3 parmak eninde zar gibi dilimlenir. Göbeğindeki çekirdekli kısım kullanılmaz. Ortaya geldikçe traşlama yönünü değiştirin. Zeytinyağı, tuz ve karabiberin yarısını karıştırılarak kabak dilimlerinin bir yüzüne bu karışımı sürülür ve kabaklar rulo şeklinde sarılır.Açılacak gibi görünsede çok ince olduğu için zeytinyağı kabağı yapıştırıyor.

IMG_9713Her rulonun içine 1 veya 2 peynir çubuğu ve ortadan ikiye kesilip çatal yapılmış greyfurt şekerlemesi konur. Bir tabağa dizerek üzerine karabiber ve lime kabuğu rendesiyle renklendirerek servis ediyorum. Hem hafif hemde gruyere peyniri için uygun tadlı bir sunum oldu.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Peynirli Kabak Dilimleri"

    Bir Yorum Yaz