Peynir Kabukları ile Tarhana

 

Gerçi kış falan gelmedi ama çorbacı olan bendenizin favori çorbasını da yazmadan edemedim. İyi yapılmış bir tarhana bulunabiliyorsa bence  çabucak sıcacık bir ziyafet yerine geçer. Ama katkısız, doğal yöntemle yapılmış ev yapımı iyi bir tarhana bulmak kolay değildir. Bence Tarhana adı altında satılan çok kötü çorbalar var. Hemde ne ambalajlar ne markalarla. Mısır Çarşısın’da ki Namlı’da alışveriş ederkenTarhanaBaba markası ile satılan Tarhana’yı gördüm. Çok önerdiler aldım ve denedim. Gerçekten müthiş. Sonuna kadar elde yapılmış, güneşte kurumuş, nefis bir Uşak Tarhanası. Internetden de sipariş alıyorlar. Şiddetle tavsiye ederim. Kış başından Tarhana temini tamam artık. Tabi Tarhana’nın yanına olmazsa olmaz İzmir Tulumu.

Peynire düşkünlüğüm malum. Peynir yapma çalışmalarımda sürüyor. Bu arada tüm seyehatlerden peynir stoku ile dönüyorum. İyi bir cheddar, parmesan, rokfor dayanıklıklarından ve kalitelerinden dolayı benim favorilerim. Ne kadar dayanıklı olsalarda üç-dört kişi olunca bunları tüketmek zor oluyor. Özellikle Parmesan yemeklerde çok kullandığım için rendeleyerek dibine geliyorum ama tamda bitiremiyorum. Yiyecek atmaktanda nefret ettiğim için öylece dolapta bekliyorlar. Aklımdayken söyleyeyim küflenselerde kaliteli peynirler faydalı küflerde üretiyor. Küfünü atıp kullanmaya devam edin. Çünkü zaten bu peynirlerin kalitelileri yıllandırılarak satılıyor ve gerçek bir protein zengini. İşte bu artık  peynir tabağı olarak sunulamayacak ama atılamayacak kaliteli peynirler bir cam kapta toplanıyor. Pirinç sirkesine batırılmış kağıt havluya sarılarak (sirkenin içindeki asit küfü önler) buzdolabında bekletiliyor. Lazım oldukça yemeklere, çorbalara lezzet veriyor. Gelelim Tarhana’ya. Ben çorbayı koyu sevdiğim için Tarhana yaparken kendime göre bir lezzet tutturdum. Siz koyuluğunu sevmiyorsanız Tarhana miktarını azaltın. Tavuk veya kemik suyu kullanmadan yaptığım tek çorbadır. Böylece Tarhananın lezzetini alıyorum.

 

Malzemeler:

 • 1 lt. su
 • 6 yemek kaşığı tarhana
 • 1 kaşık tereyağı (istenirse zeytinyağı)
 • Evdeki peynirlerden Kabukları ile beraber 2-3 parça  (Cheddar, parmesan, kaşar gibi sert peynirlerin kabukları 5*5 cm lik. )
 • Tuz
 • Çekilmiş Karabiber
 • 1 adet Bali Biberi (Siyah kozalak gibi bir biber. Mısır Çarşısında Balinese Long Pepper diye satılıyor. Aroması çok güzel fakat aci değil)
 • Kırmızı Pul Biber (Serviste istendiği kadar)
 • İzmir Tulum Peyniri (Serviste istendiği kadar)

 

Suyu Blender’a koyup tarhanayı (Ben koyu koyu severim o yüzden 6 kaşık. Siz sulu severseniz azaltın.), uzun biberi, istediğim peynirleri (kabuklarıyla beraber hatta kabukları daha çok) orta devirde iyice karıştırıyorum.

Sonra tencereye koyarak tuzunu, karabiberini ve yağını ekleyip fokurdayana kadar karıştırıyorum. Tulum peyniri ve pul kırmızı biber ile servis ediyorum. (Tencerenin dibine çöken peynir kabuklarını atmayı unutmayın)

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Peynir Kabukları ile Tarhana "

  Bir Yorum Yaz