Pesto Soslu Linguini

 

 

Bu hafta hep sokaklardayım. Ne zaman dışarda ne zaman evde yiyeceğiz belli değil zaten iki kişi kaldık dolayısıyla ne cumartesi pazara gidildi nede hafta sonu herhangi bir zeytinyağlı pişirildi. Dolapta yeşillik namına iki demet organik pazardan 10 gün önce gelmiş ama ısrarla dayanan maydonozlar var. Dolabın karşısında ne pişirilecek diye baka kaldım. Bir yandan da canım yemek yapmak istiyor.

Bizde böyle durumlarda en çabuk makarna yenir ama en lezzetlisinden. Buzlukta duran Pesto Sosumuz ve bir kıtlık olduğunda altı ay dayanacak kadar makarnamız ve Parmesan peynirimiz her daim vardır. Bu akşamki mönü de koca bir tabak Pesto Soslu Linguini oldu yanında bir bardak kırmızı şarapla bütün yorgunluğum geçti.

Malzemeler:

 • 1 Paket Linguini Makarna
 • 1 Bardak Maydonoz Suyu (1 bardak maydonoz yaprağı yıkanıp  tuzla ovulup sıkılıyor. Bir bardaktan iki parmak az içme suyuyla beraber rondodan geçiriliyor)
 • 1,5 yemek kaşığı Pesto Sos (Ev yapımı için buraya bakın. Ben her yaz yaparım. Çok da kolay. Yoksa yaza kadar  Eataly’nin hazır pesto soslarını tavsiye ederim. Yaza beraber yaparız)
 • 1 diş sarımsak (dövülmüş)
 • 2 yemek kaşığı Parmesan Peyniri (sos için) ayrıca istediğiniz kadar servis ederken de kullanabilirsiniz.
 • 1 yemek kaşığı kestirilmiş tereyağı (Hafif ateşte iyice erimiş sonra süzülmüş tereyağı bizde dolapta durur. Hazırda yoksa çabucak çok kısık ateşte eritip üstünün kremasını kullanabilirsiniz)
 • 2 kaşık sızma zeytinyağı
 • Çekilmiş Karabiber, tuz
 • 1/2 paket krema (Ben Tikveşli krema kullanıyorum. Bu önemli Türkiye’de her kremanın maalesef farklı bir kıvamı var. Tikveşli daha kıvamlı bir krema. Diğerleri daha su gibi olabiliyor.)

 

Sosu hazırlayacağım tavayı orta ateşe koyup içine parmesan rendesi, sarımsak ve tereyağını koyuyorum. Cızırdamaya ve sarımsağın kokusu çıkmaya  ve parmesanlar tavanın dibine yapışmaya başladığında rondoda hazırlanmış maydonoz suyunu süzerek döküyorum.

Bu arada bol kaynayan tuzlu suda linguini makarnaları aldante kıvamın gelecek kadar 5-6 dakika haşlayıp süzüyorum. Süzdüktn sonra üzerine 2-3 kaşık zeytinyağı gezdirip tencerede beketiyorum.

Sulu sos kaynamaya başladığında dbinin ve kenarlarını yapışmasını ekleyerek 2-3 dakika kaynatarak suyunun uçmasını sağlıyorum. Sonra kremayı katıyorum. İyice karıştırıp kremalı sos kaynar kaynamaz en son pesto sosunu katıp karıştırıyorum. Sos kremamsı bir kıvama gelince haşlanmış makarnaları üzerine döküp hepsini karıştırıyorum. 2-3 dakika ateşin üzerinde sosu makarnaya iyice yedirdikten sonra tabaklara koyup çekilmiş karabiber ve parmesan rendesi ile servis ediyorum.

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Pesto Soslu Linguini "

  Bir Yorum Yaz