Otlarla Sahanda Yumurta

 

 

Bütün haftayı makarna ve en kalorili şekilde deniz mahsülleriyle geçirdikten sonra pazar gününün geç kahvaltısı tek çeşit oldu. Çarşamba günü Sarıyer pazarından gelen ve anlamadığım bir şekilde kış günü ortaya çıkan hodan otu baş role yerleşti. Normalde baharda çıkar fakat hormonlu falanda olması mümkün değil. Ormanlardan toplanan bir ot. Havalar iyi gittiği için bu sene erkenden çiçeklenmiş. Civar köylülerde toplayıp Sarıyer pazarına getirmiş.

Hodan çiçekleri, incecik pırasalar, bebek ıspanaklar, taze soğanla beraber kavrularak üstüne yumurta kırıldı. Bol yeşillikli yumurta, yanında köy ekmeği ve çay pazar günü öğlene doğru yapılan tembel bir kahvaltı için süperdi.

Malzemeler:

 • 1/2 kg. Hodan otu (ayıklanmış, çiçekli sapları kullanıldı)
 • Bebek Ispanak (1 avuç)
 • 2 sap Taze soğan
 • 3 sap pırasa (taze soğan boyutunda incecik pırasalar)
 • 2 adet kırmızı arpacık soğanı
 • 3 yumurta
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • Tadınca tuz, çekilmiş karabiber
 • Kırmızı Pul biber

Hodanlar pazardan çiçekli sapları ayıklanmış gelmişti. Bu yüzden temizlemek kolay oldu. Kaynayan tuzlu suda 5 dakika haşlanarak süzüldü böylece dışındaki kaygan sıvısı gitti. Sonra 4-5 cm. lik parçalara bölündü.

 

Kalın tabanlı bir sahan zeytinyağlandı ve arpacık soğanları ince doğranarak öldürüldü. Sonra ince doğranmış pırasalar eklendi. Hepsi beraber kavruldu. En son taze soğanlar ve hodanlar eklendi. Tuz ve karabiber (bolca)  eklenerek 15-20 dakika birlikte kavruldular. Hodan biraz geç pişiyor. Ekmekler kızarana ve çay olana kadar  kadar sahanımı 200 C’ye ısınmış fırına koydum. 5-10 dakika sonra alıp sahanda üç yumurta yeri açıp, yumurtaları sarıları buraya gelecek şekilde kırdım. Tekrar sahanı sıcak fırına koydum. Çay demlenip ekmekler kızarana kadar yumurtalar kalın tabanlı sahanda yavaş yavaş pişti. (Yaklaşık 15-20 dakika) Almadan 5 dakika önce sahana en son bebek ıspanaklarıda ilave ettim. Biraz öldüler. Çıktıktan sonra karabiber ve kırmızı pul biber ilave ederek sofraya getirdim. Hem  sağlıklı hem lezzetli bir kahvaltı oldu. Bu arada çok kalın tabanlı bir sahanda yeşilliklerin rengi solmuyor yumurtada biraz geç ama çok lezzetli pişiyormuş.

 

 

 

 

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Otlarla Sahanda Yumurta "

  Bir Yorum Yaz