Otlarla Bulgur Salatası

IMG_1227Dün pazardan gelen otları gördüğümden beri aklımda şöyle kısır tadında bir bulgur salatası vardı ama kısır yöntemi ile değil. Malum yeşillik bol. Pazara getirenler torbalara doldurup doldurup bol bulamaç satıyorlar. Bende ziyanlık sevmediğim için bunca otuda yemek, salata içinde tüketmek zor. En iyisi salata adı altında bulgur ile birleştirmeye karar verdim. Otların bazılarının adını aklımda tutamıyorum. Bir daha ki sefere sırf otlar adı altında yazı yazmak için gideceğim. Mesela adını hatırlayamadığım resmi aşağıda olan ot bu salata için bana ilham kaynağı oldu.

IMG_1207Ucundaki küçük çiçek şeklindeki yapraklar muhteşem diri ve canlı görünüyordu. Bu çiçeklerin toprak üzerinde duruşunu canlandıran bir salata hayal ettim.  Toprağın yerine bulguru kullandım. Bu otun çiçeklerinide bulguru istediğim kıvama getirdikten sonra üzerine yerleştirdim. Tamda hayal ettiğim gibi oldu. Evet çıkış noktalarım bunlar ama en önemlisi tabi yeşillerin bize kattığı sağlık. Hepsini toplu olarak tüketebilmek için bir yöntem geliştirdim. Aslında bu Paul Bocuse’den beri bütün büyük şeflerin başvurduğu bir yöntem. Bir yemeğin içinde kullanılan malzemenin özünü (suyunu) yemeğin içindede kullanarak konsantrasyonu arttırmak. Biraz uğraştırıcı ama lezzeti ve faydası tartışılmaz.

IMG_1238

Tüm gelen otlardan bir karma yapıp tuzda biraz bıraktım. Tuz bu otların üstündeki kötü sarı suyu akıtıyor. Tekrar sudan geçirip blenderda karıştırarak suyunu çıkardım. Benim otlarım hindibalar, kuzu kulağı, arap saçı ve ismini hatırlamadığım bir kaç tane daha vardı. Ama herbirinin kendine göre bir aroması var. Otlar konusunda ölçü vermeyeceğim istediğiniz kadar otu birleştirip suyunu çıkarabilirsiniz. Önemli olan kullandığınız bulgur miktarının üstünü kapatacak kadar (löngür löngür su gerekmiyor. ) yeşil suyun olması. Kırmızı biberleri fırında pişirdim. Kabuklarını soyup tohumları ayıklayıp ince ince kıydım. Bolca maydonoz hazırladım. benim hazırlama stilim malum. Buradan bakınız. 

IMG_1185Evet hazırlık süreci yıkama ayıklama zor zahmetli ama gelelim nefis ve çok sağlıklı lezzet bombardımanına. Tabi bana göre ben iyi yapılmış bir kısırada hayır demem. Ama çiğ çiğ soğan kokmayacak. Salça kullanılmayacak. Yani benim usulumce yapılırsa.. Bakınız burada bir tane var. Yada Nişantaşı Kantin’in kısır adı altında yaptığı çeşit çeşit lezzetleri tadın. Dediğim gibi malzemeler tadı tuzu benim tadıma göre ayarlı. (Sizde yaparken tadmanızda yağını, nar ekşisini, soğanını böyle ilave etmenizde fayda var)

IMG_1219

Malzemeler: 

 • 1 bardak ince bulgur
 • 1,5 bardak Karışık yeşilliklerin suyu (bunun için 2-3 kg. yeşillik kullandım)
 • 5 büyük kırmızı biber (fırında pişmiş, kabukları soyulup iç tohumları temizlenip ağıza gelecek şekilde dilimlenmiş)
 • Tadınca deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiber
 • 1 bardak maydonoz (tuzla ovulmuş suyu sıkılmış ve kurutulup kıyılmış-bknz)
 • 7-8 taze soğan ince kıyılmış. (özellikle yeşil kısımları)
 • 2-3 yemek kaşığı (tadınıza göre) nar ekşisi
 • 6-7 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 limon suyu

Önce ince bulgur yıkanıp süzülüp duralanıyor. Bulgurun suyunun süzülmesi beklenirken suyunu çıkaracağımız yeşillikler yıkanıp tuzlanıp sarı suyu atılıp tekrar yıkandıktan sınra blender ile suyu çıkarılıyor. Daha sonra blenderda iyice ezilip sulanan yeşilliklerin suyu ince bir suzgeç yardımıyla  bulgurun üstüne süzülüyor.

IMG_1195Yeşil su ile karışan bulguru bir mikser yardımıyla (ben bu aşamada KitcheAid kullanıyorum) 15 dakika orta hızda karıştırıyoruz. Bulgur konsantre yeşillikle karışırken hem bu yeşili içine alıyor hemde sağlıkla pişerek yenecek kıvama geliyor. Karıştırırken sonuna doğru tadarak  tuzunu, biberini, nar ekşisini, limon suyunu ve zeytinyağını katıyoruz.

IMG_1205Yemyeşil yenecek kıvama gelmiş bulgurumuza en son maydanozlar, kıyılmış soğanlar, dilimlenmiş kırmızı biberler katılıp bir spatula ile harmanlanıyor. Üstünede yukarda bahsettiğim çiçek gibi yeşil yaprakları olan otun (bu otu yeşil su çıkarırkende kullandım) çiçekli yapraklarını ve bir kaç tanede radika yaprağı ile süsledim. Tadı nefis oldu. Bulgur yeşilliklerin suyunu emince sanki hayat buldu bir lezzet küpüne dönüştü.

IMG_1250

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Otlarla Bulgur Salatası"

  Bir Yorum Yaz