Otları karıştırmak lezzetli sonuçlar verebilir…

Alaçatı dönüşü Mutfak Masamız ağırlıklı otlarla dolar. Bugün Hodanımız var. Çocukluğumdan kalma bir ot olan Hodan ile kızımın çok sevdiği Ispanağı birlikte pişirdim. Amaç daha çok çeşit yedirmek. Sonuçta ikisi de yeşil. İkisi de kök ve yaprakları kullanılıyor. Sonuç başarılı tavsiye ederim. image

Hodan bahar aylarında yağmurlardan sonra ormanlarda görülen bir ot. Ispanak gibi kökleri ile toplanıyor ama sapları daha kalın ve çiçekleri var.

image
  • 1 kg. ıspanak ile 1 kg. Hodan Otunun yaprakları ve çiçeklerini yıkayıp ayıklıyoruz. (Hodan’ın ince dal, yaprak ve çiçeklerini kalın kısımlarından ayırmak gerek. Aynı sürede pişmezler)
  • Ispanak yapraklarını, Hodanın ince yaprak ve dalları ile çiçeklerini kaynayan suya attım ve yeşil rengini suya salar salmaz üzerine buz koyarak süzüp kenara aldım. (Bu otları koyu yeşil rengi ile servis yapabilmemizi sağlıyor tabi aynı zamanda besin değeride kaybolmuyor.) Hodanın kalın saplarını ayrı bir suda 10-15 dakika haşlanmaya bırakabiliriz.
  • Başka bir yerde yemeklik soğan ile birlikte ince doğranmış kırmızı biber ile kavrulan kıymamızın tuz ve biberini ilave edip iyice piştikten (bkn. yemeklik kıyma) sonra önce kalın hodan saplarını 2-3 cm. lik parçalar halinde kıymaya ilave edip bir kaç dakika kavurduktan sonra ıspanak ve hodan otlarını da atıp temcerenin ağzını
    kapatıyoruz. Kısık ateşte 5 dakika içinde suyunu salarak pişmiş olacaktır.

Yanına yoğurt ile özel aromalı bir ıspanak tadı sunabilirsiniz. Ayrıca mor çiçekli Ispanak tabağı Mutfak Masasında hoş bir sürpriz olacaktır.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Otları karıştırmak lezzetli sonuçlar verebilir..."

    Bir Yorum Yaz