Nice’te yenmeden dönülmez… Vongole ve Mussel

image image Balığın tadı benim için İstanbulda, Ege ve Karadenizdedir. Güneye veya okyanus kenarına gittikçe balık benim tadıma uymuyor. Ama tabi bu deniz mahsülleri yemeyeceksin değil. Binbir çeşit kabuklular muhteşem. (Benim açımdan Salyongoz ve türevleri dışında) En sevdiklerimden biri ise Vongole yani kum midyesi. Nice’te bol bol yedim. Bazı yerlerde midye ile kum midyesini karıştırıyorlar. Farketmiyor hepsinin yapılışı aynı ve tadı nefis.

İşte size doğru malzemeyi bulduktan sonra çok güzel bir mönü.

  • Taze alınan kum midyeleri yıkanıp temizlenerek (bir kaç  saat tuzlu suda bekleterek temizlemek çok önemli )
  • bir tarafta zeytinyağında sarımsak ve maydanoz, kırmızı biber kavrulur. (üzerine istenirse bolca domates püresi eklenebilir ama ben tercih etmem)
  • Kırmızı biber ve sarımsak zeytinyağda cızladıktan sonra üzerine maydonoz atılıyor.
  • Daha sonra beyaz şarap dökülüyor. Yalnız yemeklik beyaz şarap kullanmak çok önemli Türkiye’de satılan şarapların bir çoğu sülfür içeriyor. Bir kaç butik şarap üreticisi sülfür kullanmıyor. Türkiyede yemeklik şarap yok ama sülfürsüz şarap için Gelibolu’da Gali Şaraplarının üreticisi Kavur Vineyard’ı arayabilirsiniz.

 

 • Şaraplı karışım kaynayınca ağzı kapalı olarak satın alınmış midyeler (bu çok önemli ağzı açık ise ölmüş demektir almayın Sarıyer Balık Pazarı ve Gelibolu bölgesinden alabilirsiniz) bu karışımın içine atılır. Midyelerin ağzı açılıncaya kadar kaynatılır, (yaklaşık 5-10 dakika) Şarapın alkolü uçup midyenin içindeki suyu şaraplı karışıma karışır ve mükemmel bir Akdeniz Lezzeti kıvamı alır.

Tüm karışım midyelerle birlikte servis tabağına alıp kişniş, kurutulmuş domates ve limon kabuğu (istenirse) ilavesi ile servis edilir.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Nice'te yenmeden dönülmez... Vongole ve Mussel"

  Bir Yorum Yaz