Nar Jelly

IMG_0155Nar Hülya’nın en sevdiği meyvedir. Narlar bollaştıkça kızımı daha bir özler oldum. Narı o kadar sever ki geçen kış okulda en çok özlediği akşamları ayıklanmış nar tabağı imiş. Neyse Christmas tatiline az kaldı. Bu hafta pazardan bolca Nar geldi. Ama ayıklamak içimden gelmedi. Her nar tanesinde kuzucuğumu daha çok özlüyorum. Hülya yoksa bu narları bu hafta tüketemeyiz deyip narlar biran önce gözümün önünden gitsin istedim. Nar şurubundan jelly yaptım. Taze nar tanelerinin bir kısmınıda bu nar jelly’sinin içine taze olarak hapsettim. Dolayısıyla adı reçel veya marmelad olamaz diue düşünüyorum. Çünkü nar taneleri pişecek bir yapıda değil. Çiğ kullanılırsa görsel olarak da tad olarakda güzel olabiliyor.

IMG_0189Çiğ nar taneleri jelly’nin içinde buzdolabında muhafaza edilirse 3 ay saklanabiliyor. Marmelat olarak servis edildiği gibi tatlılarlada çok hoş sonuç veriyor. Nar şuruplu bir puding gibi.. Tabi Nar

şurubunu elma pektini ile birleştirip jelly haline getirdim. Piyasada çok çeşitli narlar var. Benim narlarım kırmızı ve tatlı nardı. Hatta fotoğraftanda görüleceği gibi iki çeşitdi. Fakat çok sulu oldukları için yaklaşık 2,5 kg. nardan 700 ml. nar suyu çıktı. Yaklaşık 2 cup kadar da nar tanesini kenara ayırdım. Jelly ile karıştırmak için.

IMG_0059

Malzemeler:

  • 700 ml. Nar suyu
  • 2 cup nar tanesi
  • 400 ml. Elma Pektini
  • 350 gr. şeker
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • 2 cm’lik kare tereyağı parçası

IMG_0174Derince bir kabın içinde nar taneleri ayıklanır. Bu zahmetli işi yaparken lavaboya derin bir kap koyup onun içinde ayıklanırsa ortalık mümkün olduğunca az batıyor. Ayıklarken tanelerin üstündeki beyaz zarın ayıklanmasına dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca narı ayıklamak üzere ortadan keserken bu kesme işleminide derin bir kapta yaparsanız ilk kesildiğinde akan narın suyunuda kabın içine akıtmış olursunuz. Tüm taneler ayıklanınca 2 cup kadar nar tanesini ayırıp geri kalanının ayıklanan derin kapta elle sıkarak suyu çıkarılır. (Bu aşama çok zor değil. Sulu bir narın taneleri hemen suyunu bırakıyor. Önemli olan sulu bir nar bulmak) Benim narlarımdan 700 ml. su çıktı. Nar suyu, elma pektini, şeker ve limon suyu derin bir reçel tenceresinde birleştirilerek şeker eriyene kadar orta ateşte arada karıştırarak kaynama noktasına getirilir. (Ben elma pektinini bu sefer küçük kırmızı elmalardan yaptım. Şu sıralar daha bol ve pektinide çok güzel çıktı. Tarifi buradan bulabilirsiniz.)

IMG_018515-20 dakika sonra bir parça tereyağı atılarak çok fazla köpürmesi engellenir. Yaklaşık 45 dakika orta ateşte arada karıştırarak pişirmeye devam edilir. (Ben jelly kıvamı için bir termometre kullanıyorum. Reçelin olma derecesi olan 105 C’de jelly biraz sulu geldi. Buzlukta bekleyen bir tabağa bir kaşık jelly koyup kontrol ettim. Sulu kaldığı için pişirmeye devam ettim. ) Yaklaşık 110 dereceyi gördüğünde jelly oluşuyor. Tencereyi ateşten alıp biraz ılındıktan sonra jelly’nın içine nar taneleri atılarak karıştırılır. Steril sıcak kavanoza dökülerek saklanır. Yaklaşık 3 ay buzdolabında bu şekilde muhafaza edilir. Tüm bu malzemelerle 500 ml’lik bir kavanoz reçel oldu. Birde kahvaltıda kullandığımız küçük bir reçel çanağı doldu.

IMG_0136

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Nar Jelly"

    Bir Yorum Yaz