Yeşillikler ve Aromatik Otlar

IMG_3604Yemekte otların görselliği, şifası, lezzeti tartışılmaz. Her hafta maydonoz, nane, kereviz yaprağı, dereotu, kişniş alışverişinden sonra yemek yapmaya niyet ettiğimde buzdolabının en ücra köşesine sıkışmış rengi kaçmış, cinsine göre kararmış yeşillikleri görmek tadımın anında kaçmasına sebep oluyor. Yada zaman yok hızlıca yemek yapılacak, olan yeşillikler ayıklanacak, yıkanacak ve yemeğin tadına tad katması için muhakkak kurutulacak. İnsanın boşver maydonoz da olmasın diyesi gelmiyor değil. Her şeye rağmen zümrüt yeşili maydonozlar dereotları, naneler galip geliyor ve iş başa düşüyor. Ben pazar, market sebze alışverişini haftalık yaptığım için cumartesi günleri mutfakta curcuna olur. Her şeyi yemek istediğimiz için mutfakta bir restaurant hazırlığı disiplininde çalışılır. İşte size mutfak hazırlıkları birinci kuralımız: Yeşilliklerin hazırlığı, deneyin yemek piştiğinde kavanoza elinizi atıp tertemiz kupkuru maydonozlarla yemeğinizi tadlandırıp süslemenin keyfine doyamıyacaksınız.

image

 • Yeşilliklerin hazırlığı hepsinin yapraklarının ayrılıp yıkanması ile başlar. (Dere otu hariç) Ben ilk önce akan suyun altında yıkadıktan sonra kurutucuya su doldurup üzerine sirke döküp hızlıca döndürüyorum. Yeşilliklerin üzerinde son kalan kum ve tozlar suyun dibine çöküyor. Sirke ayrıca önemli bir dezenfektan görevi görüyor. Sonra bol akan suyla tekrar durulayıp ya kurutucuda yada bir havlunun üstünde suyundan kurtuluyorum.
 • Maydonozları suyu süzüldükten sonra tuz ile ovup sarı suyunu sıkarak atıyorum. Ve bol suyla yıkayıp iyice sıkıyorum. Maydonozlar zümrüt yeşili oluyor. Sonra temiz bir havlunun üstünde kurumaya bırakıyorum.
 • Ovulup sıkılan yeşillikler hacimce çok azalıyor. Bir demet için yapmaya değmez. Yukarıdaki küçük kavanoz koskoca üç demet maydonozun son hali. Ama bu işlem sayesinde yeşilliği daha bol yiyoruz. Salataların üstüne her akşam hepsinden serpiştiriveriyorum.
image

 

 • Maydonozları bir tepsiye yayarak kurumaya bırakıyorum. Suyunu atan maydonozları çok keskin bir bıçakla hafifçe yapraklarını küçültüyorum.
image
  • İyice kuruyunca kavanoza koyup buzdolabına kaldııryorum. On güne kadar dolapta taze yeşilliğim oluyor.
  • Kereviz yaprağını ise şeker ile ovup sarı suyunu atıyorum. kereviz yaprağına şeker daha çok yakışıyor. Aynı prosesle saklıyorum. Çorbalarda, domates sularında, et sularında, salatalarda, zeytinyağlı kerevizde, lezzet zenginliği.image
  • Nanenin pazardan alınınca kararması an meselesi. Taze kullanacaksam çiçek gibi suya koyuyorum ve her gün suyunu değiştiriyorum. Taze kullanıyorum. Yada yıkandıktan sonra kaynar suya batırıp çıkarıp sıkınca sarı suyunu atıyorum. Mutfağı mis gibi nane kokusu sarıyor. Bir havlunun üstüne serip kurumaya bırakıyorum. Kuruyunca bile yeşilliğinden ödün vermiyor kokusu da çok yoğun oluyor.
 • Fesleğeni ve dereotunu iyice kuru bir şekilde (kullanırken yıkamak şartıyla) kağıt havlunun içinde hava geçirmez cam kapaklı kavanozlarda saklıyorum. Bunlara başka çare yok. Kullanırken yıkıyorum.
 • Ayrıca fesleğeni güzel bulunca çok alıp pesto sos yapıyprum. (Bakınız:pesto sos)
 • Defne yaprağını bahçede ağacımızdan almak çok hoşuma gidiyor.
 • Adaçayı, Biberiye, tarhun, kişniş ön hazırlığı yapılamayan ve elimizin altında olması gereken aromatik otlar. Bunların hepsi aromasını kaybetmeden önce sirkeye girebilir. Ben hepsini pirinç sirkesinin içine basıyorum (pirinç sirkesi kokusuz olduğu için bu otların aromasını kapıyor) Elimin altında çok uzun süre kalıyorlar. Eğer taze ot veya tohumu yoksa en azından sirkesini kullanıyorum.
 • Taze kekik ise kurutmadıysam zeytinyağ içine basarak kekikli yağ yapıyorum. Bu aromayıda uzun süre böyle muhafaza ediyorum.

Bu otların hepsine mutfakta yer açın bazen birbirine katıştırmak çokda eğlenceli oluyor. Tabi ”sen bunun içine ne koydun” sorusunun gizemi de bir başka keyif..

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Yeşillikler ve Aromatik Otlar"

  Bir Yorum Yaz