Mürekkepli, Kalamarlı Spaghetti

 

Bu akşam bir keyif yapalım dedik. Londra’dan aldığımız gözüm gibi sakladığım mürekkeplerden ikisini kullanarak kalamarlı bir spaghetti sosu hazırladık. Nefis mi nefis bir sos oldu. Gerçi makarnanın simsiyah görüntüsü tadını bilmeyeni yanıltır ama bir yurtdışı seyehatine giderseniz ve benim gibi mutfak alışverişine meraklıysanız bu mürekkeplerden bavulunuza atın. Çabucak büyük lezzetli makarnalar hazırlayabilirsiniz.

En kaliteli mürekkep sübyeden diğer adı mürekkep balığından çıkıyor. Aslında kalamar, ahtapot gibi tüm deniz canlılarında mürekkep var ama en kalitelisi mürekkep balığının ki. Eti kötü ama mürekkebi harikulade bu balık ülkemizde yetişmesine rağmen bu özel mürekkep neden üretilemiyor anlamıyorum. Sanırım mürekkebi balıktan alabilmek özel bir uzmanlık gerektiriyor. İspanyollar bu işi çok iyi biliyor. Ben İspanyolların ürettiği bir mürekkebi almıştım. 4 gr’lık 50′lik paketlerde adam başı 1 paket makarna için 2 paket harcandığı düşünülürse bizim evde bu lezzet uzun süre sürer gibi görünüyor. Neyse gelelim mürekkepli kalamarlı spaghetti’ye;

 

Malzemeler:

 • 1 paket spaghetti
 • 4-5 kaşık sızmazeytinyağı
 • 30 adet siyah zeytin(çekirdekleri ayıklanmış)
 • 2-3 diş sarımsak (kıyılmış)
 • 1 avuç maydonoz yaprağı (yıkanmış tuzla ovulup sarı suyu sıkışmış, kurutulmuş)
 • 10-15 adet kurutulmuş domates (sıcak suda bekletilmiş, sıkılıp sarı suyu atılmış, içindeki sarı tohumlar temizlenmiş)
 • 2 yemek kaşığı soya sosu
 • 2 paket mürekkep (8 gr.)
 • 1 büyük kalamar (bütün)
 • 1/2 bardak tavuk suyu

 

Zeytinleri, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte rondodan geçirip zeytin ezmesi haline getiriyorum.

Bu arada tuzlu kaparilerle kaynayan makarna suyuna spaghettileri atıp 5-6 dakika da aldante pişirip süzüyoruz. (makarna suyundan 3-4 kaşık ayırın sosa gerekecek. hepsini dömeyin) 

Bir tavada 1 kaşık zeytinyağını kızdırıp sarımsağı biraz öldürüyorum. Üzerine zeytin ezmesini koyup bir dakika tavada cızırdatıp haşlanmış süzülmüş bekleyen Spaghettinin üstüne döküp karıştırıyorum. Spaghettiyi servis tabağına alıyorum.

 

Başka bir tavada 2-3 kaşık zeytinyağında sarımsak ve maydonozu cızıdatıyorum. Kalamarı ve 1-2 dakika sonra soyayı ilave edip kalamarı iyice kızartıyorum. En son kurutulmuş domatesleri de katarak karıştırıyorum.

Bekleyen zeytinli spaghettinin üstüne kalamarı, maydanozları ve kurutulmuş domatesleri alıp, kalamarın çıktığı tavaya 3 kaşık makarna suyu, mürekkep ve tavuk suyu koyup yüksek ateşte koyulaşıp sos kıvamına gelinceye kadar pişiriyorum. (3 dakika)

Bu sosuda makarnanın üstüne döküp karıştırınca yosun kokan nefis mürekkepli spaghetti hazır.

 

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Mürekkepli, Kalamarlı Spaghetti"

  Bir Yorum Yaz