Mısır Unlu Pırasalı Casserole

Casserole Fransızca güveç mantığı ile pişirme işlemine verilen ad. Her tarifime elimden geldiğince Türkçe isim yazmaya çalışıyorum fakat bazı isimlerin türkçe karşılıkları yok yada çok uzun. Pişirdiğim tek porsiyonluk porselen fırın kaplarının adıda casserole diye satılıyor. Aslında düşündüğüm karmaca ismini veremekti. Ama ailemizin büyük teyzeleri Karmaca bu değildir deyip kızarlar yemeği rezil etti derler. Karmaca Murat’ın anneannesinin yaptığı ve yine bu mantıkla pişirdiği pırasalı mısır unlu bir Rumeli böreği. Dolayısıyla tariften ödün verilmez. Geleneksel aile yemeği. Birebir uygulamak lazım. Benim gibi kurcalarsan Pırasalı Casserole de gitisin. Hamsi pişireceğim için yanına mısır ekmeğinden ve karmaca’dan ilham alarak evdeki tek porsiyonluk Casserole kaplarında bir deneme yaptım. Tadı tahmin ettiimiz gibi hamsi ile birleşince muhteşem oldu. Tam bir yan yemek. 8 adet Casserole için; Malzemeler:

 • 2 yumurta
 • 1,5 bardak beyaz un ve mısır unu karışımı (beyaz un 2 kaşık gerisi mısır unu kullanıldı)
 • 2 bardak kefir ( Ben kefiri evde yapıyorum. Süt kullanacaksanız 1 bardak süt 1 bardak yoğurt olarak kullanılabilirsiniz, yoğurdun kaymağınıda kullanın )
 • 1/2 çay kaşığı kabartma tozu
 • 1 tatlı kaşığı bira mayası
 • 5 sap pırasa
 • 5-6 sap taze soğan
 • 8 yemek kaşığı kestirilmiş tereyağı
 • 1/2 tatlı kaşığı çekilmiş karabiber
 • Tadınca tuz

Önemli konu mısır ununu eledikten sonra eleğin üstünde kalan unu kullanabilmek yada bulabilirseniz kalın taneli mısır unu kullanmak. (bulursanız banada haber verin ben bulamadım) Kabartma tozu, beyaz un ve mısır unu karıştırılır. Yumurta ve kefir de mixerde karıştırıldıktan sonra unlar ve bira mayası katılır. Hepsi karışarak sulu bir hamur elde edilir.   Pırasa ve taze soğanlar incecik kıyılır. Tereyağı hafif ateşte kestirilir. Üstüne çıkan kremasından birer kaşık casserole kaplarına dağıtılarak üzerine doğranmış pırasa taze soğan karışımı 2 cm yüksekliğinde paylaştırılır, tuz ve karabiber ilave edilerek, 180 C’de ısıtılmış fırına konur. 10 dakika sonra kapların dibi cızırdamaya pırasalar pişmeye başlayınca çıkarılır. Üzerlerine hazırlanan sulu hamur dökülür. Tekrar fırına verilir. 30 dakika içinde casseroleler hazır. Ters çevrilerek servis edilir. Aynı mantıkla bir tane bütünde yapabilirsiniz. O zaman dilim keserek servis edilebilir. Dikkat edilmesi gereken 2 cm pırasa-soğan karışımı konacaksa en fazla 3 cm. de sıvı hamur dökülmeli. Hamur karışımını çok yüksek dökmemek gerekiyor. Pırasa ağırlıklı olmalı.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Mısır Unlu Pırasalı Casserole"

  Bir Yorum Yaz