Menemen

IMG_0471”simple is the best” lafı her zaman olmasa da bazen doğru olabiliyor. İyiye ulaşmak benim için hiç bir zaman basitçe olamadı. Belkide bizim jenerasyon böyle büyümedi ondan. Ama bu lafa beyılıyorum. Mutlu olmanın kolay yolu, basit bir şekilde en iyiyi bulduğuna inanmak. Mesala bu sabahki kahvaltımız. Yemek bana göre fazla basit değildir. Detaylar ortaya harikalar çıkmasını sağlayabiliyor. Plansız programsız, hazırlıksız  iyi bir yemek yapmak zor görünür bana. Ama bazen bu sabahki gibi taptaze bir yumurta, çıtır çıtır bostan biberleri ve güzel bir domatesle basitçe en iyi yakalanabiliyor. Dünden günlük taptaze yumurtalar bostandan biber ve domates  gelince fazla uğraşmadık bu pazarın kahvaltısı mis gibi bir menemen oldu. Geçen gün Beykoz yolundaki odun fırınından aldığım kocaman gerçek Trabzon Vakfı Kebir ekmeğini dilimleyip buzdolabına atmıştım yanınada onu kızarttım. Çayda demleyince  harika bir sabah kahvaltısı.

IMG_0459

  • Menemene malzeme ölçüsü yazmayacağım tabiki herkesin yiyeceği yumurta sayısına bağlı. Ama bizde kişi başı iki yumurtadan hesaplanır. Bizde her yemeğin olduğu gibi menemeninde tekniği vardır.
  • Benim için en önemli lezzeti biberlerdir. Kılbiber denen çok ince sivribiber bol kullanılacak. İki yumurta için 10 kıl biber hesabı normal.
  • Domates çok olmamalı. Yine iki yumurta için 1/2 domates yeterli.
  • Önce biberler zeytinyağında yumuşayacak, sonra domates eklenip göz göz oluncaya kadar pişirilecek.
  • En son yumurtalar bir kapta çırpılıp dökülecek.
  • Yumurtalar yüksek ateşte pişirilecek. Biraz deniz tuzu ve çekilmiş karabiber ilavesi ile hafif yağına kalınca biraz sulu servis yapılacak. Ben beyazı iyice pişsin dibi hafifçe tutsun isterim. Buda benim tadım.

IMG_0464Kahvaltıyı yumurta ile geçiştirince işin felsefesine girdim galiba ama şaka bir yana menemen nefis oldu. Herkese mutlu pazar günleri. Galiba mutluysak basit şeylerden daha fazla keyif alıyoruz:)))) 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Menemen"

    Bir Yorum Yaz