Marsala Soslu Armut Tatlısı

MutfakMasam’ın genel prensibi yıllardır şekeri sadece doğal yollardan almak. Bu yüzden MutfakMasam tarifleri arasında tatlı, kurabiye, pasta çok limitli sayıda. Dolayısıyla sosyal medya hesaplarımda da blogumda da diğerleri kadar albenili fotograflar olmuyor. Pişmiş bir yeşillik ne kadar güzel olabilir. Artık okuyucularımın hayal gücüne güveniyorum. Tüm samimiyetim ve mütevaziliğim ile söylüyorum, benimde içeriklerim zengin… Ayrıca lezzetler konusunda da kendime güvenim tam.. Hülya’da evde olmayınca eve gelen giden çocuk da kalmadı eskisi gibi kurabiyeler falan fazla pişmiyor. Neyse yine de eve gelen misafire tatlı ikram etmemek olmazdı bu akşam armut tatlısı yapıldı. Cumartesi akşamı yemeği olduğundan mönü kuvvetliydi, bu yüzden tatlıyı hafif yaptım.

Evde mükemmel bir şişe Marsala şarabım vardı. Üç adet de olgunlaşmış Romalıların tabiriyle ”doyenné du comice” armudu yani bizim pazardaki komis armudu.. Şarabın içinde armutları ve kuru meyveleri pişirdim ve kaymakla servis yaptım. Çabucak ve inanılmaz bir lezzet.. Tabi burda işin sırrı Marsala şarabı ve armudun cinsi. Brandy ile kuvvetlendirilmiş tatlı bir şarap türü olan Marsala, adını Sicilya’nın Marsala şehrinde bol güneş görüp iyi olgunlaşmış üzümlerinden alıyor. Üretilen şaraba pekmez ve üzüm alkolü eklenmesiyle yapılan ve meşe fıçılarda yıllandırılan bir özel şarap türü. Ayrıca Marsala’nın kuru üzüm dokusundan gelen kendine özgü yoğun bir meyvemsi tadı vardır. İtalyanlar tatlılarında sıklıkla kullanır ayrıca marsala-tavuk gibi çok yaygın yemekleri de vardır. Bu şarabın kuru meyve tadından esinlenerek kuru blueberry, kuru yaban mersini ve kuru kayısı ile taze armudu birleştirerek tatlı yaptım. Yanına da güzel bir manda sütünden yapılmış kaymak koyunca muhteşem br sentez oldu..

Marsala ve armut birlikte yaygın olarak kullanılır. Tadları birbirine çok yakışır. Ama pişirmeden önce armudun olgunlaşmış olmasına dikkat etmek gerek. Ne çok olmuş ne çok ham.  Kök kısımlarında hafif yumuşaklık hissedinceye kadar oda sıcaklığında bekletin. Yumuşadıktan sonra kullanmayacaksanız buzdolabında saklayın. Kabuklarının kolayca soyuluyor olması yeterli olacaktır. Ben üç adet iri boy armut dan yaptım. Sanırım dört gün mutfak tezgahında beklemişlerdi.

Marsala Soslu Armut Tatlısı Tarifi

Malzemeler

 • 3 adet - olgun Komis armudu (kabukları soyulup dörde bölünmüş, çekirdekli kısımları alınmış)
 • 500 ml. - kuru kırmızı marsala şarabı
 • 500 ml. - su
 • 1 cup - şeker
 • 1/2 cup - kuru blueberry
 • 1/2 cup Yaban mersini
 • 100 gr. Kuru kayısı (küçük parçalara bölünmüş)
 • 1 adet yıldız anason; 3 adet karanfil ;1 adet çubuk tarçın

Yapılışı

 1. Kuru meyveler ayrı ayrı sıcak suda bekletilir. (30 dakika) Sonra süzülür.
 2. Yayvan kalın dipli bir tencerede su, şeker ile karıştırılarak kaynama noktasına getirilir. Ateşin altı kısılıp 3-4 dakika koyulaşması sağlanır. Sonra şarap ilave edilerek tekrar kaynama noktasına getirilir. Karanfil, tarçın, yıldız anason atılır (baharatlardan sevmediğiniz tadı çıkarıp kendinize göre ilaveler yapabilirsiniz tarhun, yenibahar vb. gibi).
 3. 2 dakika birlikte kaynattıktan sonra altı kısılarak armutlar yerleştirilir. Tencerenin üstüne ortası 1 TL. büyüklüğünde delinmiş pişirme kağıdı örtülür. Sonra tencerenin kapağı kapatılır. Maksat buharı içerde tutmak. Kısık ateşte 20 dakika armutlar pişene kadar kaynatılır.
 4. Tencere ateşten alınıp içindeki sıvı ile beraber armutların soğuması beklenir. Servis saatine kadar buzdolabında üstü kapalı olarak dinlendirilir.
 5. Sos İçin; Armutların içinde beklediği sıvıdan 2-3 kepçe alınarak başka bir sos kabına konur. İçine kuru meyveler (siz isteğinize göre vişne, üzüm vb. ile çeşitlendirebilirsiniz.) atılarak bir taşım kaynatılır. Delikli bir süzgeçle kenara alınır soğumaya bırakılır.
 6. Kuru meyvelerin de piştiği armudun sosu son derece kıymetli. Kuru meyveleri çıkarınca bu sos ateşte karıştırılarak iyice koyultulup tatlının sosu olarak kullanılır. (İhtiyaç olursa armutların içinde beklediği sostan ilave yaparak çoğaltmak mümkün.)
 7. Servis İçin; Armutlar 5-6 saat armutlar sosunda dinlendirilip bir servis tabağına alınır. Üzerine hazırlanan sos ve kuru meyveler ile servis yapılır. Yanına kaymak çok yakıştı ama siz daha batılı bir tad isterseniz vanilyalı dondurma da nefis olacaktır. Kalan pişmiş armutlar piştiği suyun içinde buzdolabında bekledikçe daha da güzelleşiyor. İçinde beklediği sosu da kendisinden lezzetli hale geliyor. Koyultarak sosunuzu çoğaltabilirsiniz. Eğer armutlar bitip sosu kalırsa kurabiyelerde kullanın atılmasına kıyamam.
 8. Ben yanına kaymak ve çubuk tarçın koydum. Kaymak çok yakıştı ama siz daha batılı bir tad isterseniz vanilyalı dondurma da nefis olacaktır.
 9. Kalan pişmiş armutlar piştiği suyun içinde buzdolabında bekledikçe daha da lezzetleniyor. İçinde beklediği sosu da kendisinden koyulaşır. Eğer armutlar bitip sosu kalırsa kurabiyelerde kullanın atılmasına kıyamam.

MutfakMasam'ın İpucu

Burada şarap kadar doğru armudu bulmak da çok önemli. Bu tatlı Komis Armudu ile harika oluyor. Armutları bir gece önceden pişirip piştiği suda bekletirseniz aromalar birbirine iyice karışıp daha da lezzetli bir tat ortaya çıkıyor.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Marsala Soslu Armut Tatlısı"

  Bir Yorum Yaz