Mantarlı Siyah Pirinçli Pilav

IMG_9363

Hem yediklerinize dikkat etmek hem yemek yapmayı ve yemeyi sevmek aslında hiçde zor değil. Önemli olan doğru malzemeleri bir arada kullanmak. Yağdan kaçmamak ama kaliteli yağ kullanmak gibi. Ben asla yemek yaparken sağlıklı yapacağım diye yağından, şekerinden, tuzundan taviz vermem.IMG_9161 Düzgün yapıp az yemeyi tercih ederim. Birde en önemlisi kaliteli malzeme kullanmak. Dolayısıyla içeriğinde Gluten Free yazan malzemelere her zaman mesafeli durmuşumdur. Cumartesi günü organik pazarda mantar çok buldu. Hemde hepsi fresh yağmurlardan sonra elle toplanmış. Aromasından burnunuzun direği kırılıyor. Kanlıca, istridye, kestane ve shitaki mantarını bir sepette hoş bir görüntü veriyorlar.

IMG_9116Çabuk bozulacakları için en bol mantarı kullanma yöntemi mantarlı pilav. Bu mantar aromasına biraz Asya tadı yakışır diye ne zamandır kullanmak istediğim siyah renkli yabani pirinci kullandım. Yabani pirinç’in bildiğimiz beyaz pirinçle hiç alakası yok. Başlangıçta üzerinde yazılı pişirme kuralarına uyulunca ise tam bir lapa yaptım. Önce interneti araştırdım. Sonrada briaz deneme yanılmayla olsada doğru pişirme yöntemine ulaşıldı. Aldante pişirilmesi için pilav gibi değil makarna gibi pişirmeyi tavsiye ederim. Ayrıca üzerindeki fazla siyah rengi atması için yaklaşık 1 saat sıcak suda bekletilmeli. Rengi açılmıyor ama fazla siyahlık suyuna çıkıyor. Kokusu hafif yeşil çay gibi pişirme ölçüsü ise 1 ölçü pirince yaklaşık 4 ölçüye yakın su kaldırıyor diyebilirim. Tarifinde detaylıca anlatacağım.

IMG_9107İçeriğine gelince internetde bu konu hakkında detaylı bilgi çok ama tam bir antioksidan ve protein deposu diyebilirim. Dedim ya beyaz pirinçle adından başka hiç bir benzerliği yok. Tadı mantarlarla o kadar lezzetli oldu ki biz kocaman bir ana yemek olarak yedik ama güzel ve şık bir garnitür olarak da servis edilebilir. Ayrıca yapışma, lapa olma gibi bir sorunuda yok. Mantar mevsimi geçmeden bu vahşi pilavı deneyin derim.

IMG_9216

Malzemeler:

 • 20 gr. tereyağı
 • 2 sap pırasa (beyaz kısımları ince soğan gibi doğranmış)
 • 700 gr. Karışık mantar   ( Kanlıca, shitaki, istridye, kestane mantarı kullandım. Fırça ile temizleyip yıkadıktan sonra iyice durulandı.)
 • 1 bardak (185 gr)  yabani pirinç
 • 4 bardak sıcak su (önce 3 bardağı kullanılacak. pirincin ölçüldüğü bardak ölçü olarak alınmalı)
 • 1/2 kap maydanoz yaprağı (yıkanıp, süzülüp, ince kıyılmış)
 • 4 yemek kaşığı soya sosu
 • 1/4 yemek kaşığı kırmızı biber
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 10-15 adet taze nane yaprağı
 • Tadınca tuz ve taze çekilmiş karabiber

IMG_9148Siyah pirincin üzerini iki parmak geçecek kadar sıcak su döküp, yaklaşık 1 saat bekletilir. Suya siyahlığı çıkınca bir süzgece aktararark soğuk suyla durulanır ve iyice süzülmesi için süzgeçte bekletilir. Daha sonra bir tencereye alınarak üzerine 3 su bardağı kaynar su ve yarım tatlı kaşığı deniz tuzu ekleyip yüksek orta ateşte 30-35 dakika boyunca haşlanır. Pişme kıvamının aldante olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. 30 dakika sonra içindeki suyun tamamını çekeceği için bir kenarda kaynar suyu hazır tutmak gerekiyor. Yaklaşık 1 bardaktan 2-3 parmak eksik şekilde sıcak sudaha ilave etmek gerekecektir. 35 dakika sonra pirinç içinde kalan suyu atmak üzere bir süzgece aktarılır.

IMG_9356Pirinçler pişerken, orta ateşte büyük ve kalın tabanlı bir tencerede (daha sonra pirinçlerde bu tencereye girecek) tereyağı eritilir. Pırasa ve doğranmış mantarlar atılarak birlikte kavrulur. Kırmızı biber, tuz ve çekilmiş karabiber ileve edilir. Mantarlar suyunu salıp tekrar çekinceye kadar 10 dakika pişirilir. Dibinde yağlı hafif bir su bırakılır. Süzülmüş pirinçleri mantarlara katıp çok yüksek ateşte yarım dakika birikte karıştırılır. (Bu mantarın dibindeki yağın ve sosun pirince geçmesi için yapılır.) Tencerenin altı kapatılıp soya sosu, zeytinyağı, maydanozlar  ve gerekirse karabiber, tuz katılıp pilav harmanlanır ve servis tabağına alaınır. Nane yaprakları ile servis edilir.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Mantarlı Siyah Pirinçli Pilav"

  Bir Yorum Yaz