Mantarlı Keçi Peynirli Crostini

IMG_2013

Akşam misafir olunca sabah erkenden dünkü hummalı mutfak hareketimiz  için kahvaltıda bilgisayarın başına geçtim. Biraz saçma bir kahvaltı mönüsü belki ama sabah kahvaltıda kahvenin yanında akşamdan kalan bu crostini’leri atıştırırken ilk bunları yazayım dedim. Akşam içkinin yanında ikram ettiğimiz gevrek ekmeklerin üstüne yerleştirilen bilumum malzemelerden oluşan küçük atıştırmalıklardan biraz kalmıştı. Kahvaltıda yenmezse atılacak diye bu sabahın kahvaltısı oldular. Öncelikle crostini yapımına gelelim. Crostini, gevrek baget ekmek dilimine verilen ad. Ama yine Türkçesini tek kelime ile ifade edemediğim için gerçek ismini kullanmayı tercih ediyorum. Marketlerde hazır crostini satılıyor. Ama ben yapabildiğim kadarı ile her şeyi evde yapmayı tercih ettiğim için bu crostinileride evde yaptım. Fırında gevrekleştirlmiş ve koruyucularla paketlenmiş birde üstüne üstlük ithal edilmiş bir malzemeyi satın almak bize ters. Neyse gelelim crostini yapımına;

IMG_1986Crostini Yapmı; Baget ekmekler verevden ince ince kesilir. Ben aldığımda ekmekler yeni çıkmıştı ve çok tazeydi. Biraz kesimi zor oldu. Bekletip kesmekte fayda var. Birde baget ekmeğin tek bir adresi var Kantin. Ama maalesef Bebek Kantin’e Baget ekmek öğleden sonra 15.30′da ulaşıyor. Bir ekmek içinde Nişantaşı’na gidemedim. Bir gün önceden almam gerekiyordu onuda yoğunluktan organize edemedim. Buradan yetkililere sesleniyorum. Kantin ekmeklerinin yayılmasını istiyorum. Neyse bugünkü ekmekler İstinye Park’ta ki Le Pain Quotidien’den alındı. İdare ediyor işte. Konuya dönersek; 175 C’ye ısıtılmış fırında her iki yüzlerine de bir fırça ile sızma zeytinyağı sürülmüş baget dilimleri yaklaşık 30 dakika her iki tarafıda altın sarısı olana dek kızartılır. İstenirse üzerlerine zeytinyağı ile birlikte dövülmüş sarımsak da sürülebilir ama ben sade yaptım. Çünkü üzerine kullanacağım malzemelere sarımsak aroması yakışmayacaktı. Crostiniler hava almayan bir kavanozda 15 gün dayanabiliyor. Bizim ki gibi sık misafir ağırlanan bir evseniz çokça yapıp saklayabilirsiniz.

IMG_2001

Malzemeler;

  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 300 gr. karışık mantar (shiitake, istiridye ve chanterelle mantarı buldum. Hepsi sapları atılıp küçük doğrandı)
  • Tadınca tuz ve taze çekilmiş karabiber
  • 15 dilim crostini
  • 100 gr. taze keçi peyniri
  • Fesleğen yaprakları

Orta ateşte tereyağı ısıtılıp doğranmış mantarlar atılıyor.  2-3 dakika içinde mantarlar sularını bırakıyor. Suları çekilinceye kadar karıştırarak kavurmaya devam ediliyor. Tuz ve çekilmiş karabiber ilave edip mantarlar suyunu tamamen çekince altı kapatılıyor. Emek dilimlerinin üstüne bir tabaka keçi peyniri sürülüp üzerine 2 tatlı kaşığı mantar konuyor. Üzerlerine fesleğen yaprağı ve çekilmiş karabiber ilave ederek hemen servis ediliyor. Ben servisten bir saat önce hazırlamıştım. Fesleğen yapraklarını koymadan ılık fırında beklettim. Hafif ılık servis ettim. Çok beğenildi.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Mantarlı Keçi Peynirli Crostini"

    Bir Yorum Yaz