Mandalina Marmeladı

IMG_8103İyi bir reçel yapmak tariflerden kolay gözükür ama bence 3-4 gün uğraşmak değil ama ilgilenmek gerekiyor. Son üç senedir denediğim ve ideal ölçülere ulaştığım reçel tarifim işte burada. Londra’da reçelleriyle ünlü Fortnum and Mason’un reçellerine özenerek başladığım citrus kökenli mandalina, portakal gibi reçelleri onların tarifleri ile yaptığımda işin meyvede bittiğine karar verdim. Sevilla Portakalı denen portakal cinsi ile yaptıkları Portakal Marmeladları, bu portakalın cinsi ve tadından dolayı onların yöntemleri ile yapılabiliyor fakat bizim portakal ve mandalinaların kabuğu bu yönteme uymuyor. Sonuç acı kabuklar. Geniz yakan bir tad. Bizim Türk tariflerinde ki çok suda bekleterek ve kaynama suyunu değiştirerek kabuğun acılığını almak bir yöntem ama bu güzel aromalı meyvenin çok kaynatarak aromasını yok etmemek lazım. Yine annelerimizin dış kabuğunu rendeleme yöntemi de bence burada işlemiyor. O zamanda renk gidiyor ki bence portakalın en kıymetli yeri dış kabuk. Kabuğun iç kısmı ile meyvenin çeperide doğal pektin içeriyor ona da dokunulmaz. Acılığı vere kabuğun iç beyaz kısmından ise kurtulmak gerek. Bütün olay bu.

Portakal, mandalina gibi reçellerde işin sırrı portakal kabuğunun acısının giderilmesinde. İşte zihni sinir kimya mühendisliğimiz burada devreye girdi. Aroma ve renk değerlerini kaybetmeden kabukların acılığını giderebilmeyi kabukları Etil Alkol-Su çözeltisinde bekleterek buldum.

%70 Etil Alkol %30 Su kullanarak hazırladığım çözeltinin içine yediğimiz mandalina kabuklarını atarak 3 gün balkonda beklettim. (Serin ortam)Böylece hem tadı ve görüntüsü gönlüme göre yapılış stilide aklıma göre oldu. İşte benim mandalina marmelatım. 1/2 kg. lık bir kavanoz doldu.

IMG_8079

2 adet 250 ml. lik mandalina reçeli için;

Malzemeler:

  • 9 orta boy mandalina içi meyve
  • 4-5 Mandalina kabuğu (2-3 cup)
  • 2 su bardağı su
  • ¼ cup limon suyu
  • 4 cup şeker
  • Etil Alkol/Su karışımı (%70 Etil Alkol-% 30 Su)

Mandalinaların kabuklarını soyup jülyen şeritler halinde doğranır. Alkol-su karışımında 2-3 gün bekletilir. (Tabi bu sürede iç mandalinaları yiyoruz. Yada çok yapacaksam daha önce yediğimiz mandalina kabuklarını biriktiriyorum. Ben bol kabuklusevdiğim için 9 mandalina içi için 5 mandalinanın kabuğunu dilimleyerek kullandım.) Alkol-su karışımında bekleyen jülyen kesilmiş mandalina kabukları süzülerek sarı suyu atılır. Soğuk sudan geçirip tekrar tekrar süzülür. Orta harlı ateşte 2 bardak su ve 1 cup şeker kaynatılarak şeker iyice çözününce mandalina kabuklarını ilave ederek yaklaşık 20 dakika pişirilir. En son süzüp kurutarak yumuşayan kabukların altındaki beyat etli kısımlar bir biçak yardımı ile temizlenir.

IMG_8092Mandalina meyveleri robot ile püre yapılır. Üstüne limon suyu ilave edilir. (Mandalina püresi yapmadan önce çekirdekleri çıkartılıp, bir tülbente sararak reçelin içine atılır. Çünkü çekirdeklerde de doğal pektin var.) Limonlu mandalina püresi mandalina

kabuklarının üstüne dökülerek en üstede şeker ve çekirdek kesesi ilave edilip karıştırılmaya başlanır. Kaynadıkça ateşi kısıp karıştırarak kıvamı gelinceye kadar (yaklaşık 50 dakika) pişirilir. Bu arada kıvamı için termometre kullanılabilir. (marmelatın iç sıcaklığı 105 C’ye gelmeli) yada tabak testi yapabilirsiniz) Bir süre sonra da göz kararı yetiyor.

IMG_8060Ateşten aldıktan sonra sterilize edilmiş kavanozlara koyup saklayabilirsiniz. Benim marmelatım bu ölçülerde kremimsi ve jölemsi bir kıvama sahip oluyor.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Mandalina Marmeladı"

    Bir Yorum Yaz