Luke’s Lobster’dan Clam Chowder Çorbası

IMG_5326

New York’un bana verdiği enerji bambaşka. On saatlik uçak yolculuğuna rağmen kendimizi anında sokaklara atabiliyoruz. Hele birde 70 gündür görmediğim kızımızı yarın görecek olmamız bizi kanatlandırdı. Bavulları bırakır bırakmaz ilk durak The Plaza Food Hall. Eğer New York’ta herhangi bir yerde rezervasyonunuz yoksa burada yanılmazsanız. Lezzetli bir akşam yemeği için dünyanın tüm mutfaklarının bir arada  ve açık olarak sunulduğu cıvıl cıvıl ve The Plaza şıklığında. Ayrıca bizim gibi uçaktan inildiğinde bile atıştırmak içinde uğranabilen hızlı servis bölümüde var. Hızlı yemek yiyeceksek bizim burada adres Luke’s Lobster.

photo[5]Clam Chowder Çorbası ve istakozlu sandwich hazırlayan bir dükkan.The Plaza’ya özel birde pie koymuş mönüsüne. İstakozlu Sandwich kolay. Main’in harika istakozları haşlanıp ayıklanıyor. zeytinyağı ve tereyağı ile harmanlanarak ısıtılmış sandwich ekmeği ile servise hazır.

Clam Chowder ABD ve ABD’nin Atlas Okyanusu kıyısındaki New England’a  ait bir lezzet. Chowder İrlandalıların bol patates (patates ülkesi olduğu için) ve o zamanların en fazla bulunan malzemeleri olan süt ve beykın ile yaptıkları geleneksel bir çorbaymış. İngilizler Atlas okyanusu kenarındaki New England bölgesini kurunca çorbalarınıda beraber

getirmişler fakat okyanus kenarının nimetlerinden faydalanarak Chowder çorbasına bir midye çeşidi olan Clam katarak ünlü New England Clam Chowder çorbasını geliştirmişler. Bölgenin en meşhur yemeği haline getirmeyi bugün bile başarıyorlar. Yaptıkları ekşi mayalı ekmeklerini çorba kabı olarak kullanıp çorbalarını servis etmelerine vurulmuştum. Bir diğer geleneksel yöntem ise çorbayı yanında oyster krakeriyle servis etmek. IMG_5329

Ağırlıklı patates olmak üzere, havuç, kereviz, soğan ile yapılan krema ve süt ilavesi ile tamamlanan bu çorbayı clam dışında mısırla, beykınla, balıkla da pişiriyorlar. Ayrıca Manhattan Clam Chowder’ı olarak bilinen ve süt ve krema yerine domates ve püresi kullanılan bir türüde geliştirilmiş. Ama ben bu konuda klasikten şaşmam. Soğuk kış günlerinin  bu muhteşem çorbasını soğuk New York sabahlarında içmenin tadına doyum olmuyor. Luke’s Lobster’da bu çorbanın en iyi pişirildiği yerlerden biri. New York’ta çeşitli yerlerde var hatta gezici bir kamyonu bile varmış ama ben ilk kez  The Plaza Hotel’in içindeki Food Hall’da farkettim. 2012 de açılan ufacık dükkan sadece Çorba ve İstakozlu Roll yapıyor ama önü sürekli kalabalık. MutfakMasam için Luke’s tan soğuk kış günleri için mükemmel ve kuvvetli bir yemek olan Clam Chowder Çorbası tarifi aldım.

Malzemeler:

 • 2 kilogram kum midyesi haşlanıyor. İçleri ayıklanıyor ve küçük küçük doğranıyor.
 • 1 bardak minik küp şeklinde doğranmış kuru soğan
 • 1/2 bardak minik küp şeklinde doğranmış kereviz
 • 1 bardak minik küp şeklinde doğranmış havuç
 • 2,5 bardak küp şeklinde doğranmış patates
 • 75 gr. tereyağı
 • 3 çorba kaşığı un
 • 5-6 bardak midye suyu;
 • 1,5 bardak süt ve 3 çorba kaşığı krema (veya 2 bardak süt)
 • 1-2 defne yaprağı
 • 1 yemek kaşığı taze kekik
 • tuz ve  çekilmiş beyaz biber

Büyükçe bir tavada yağı eritip, soğanlar 5 dakika kadar orta-yüksek ateşte kavruluyor.  Patates, havuç ve kerevizi de ekleyip 5 dakika birlikte kavrulmaya devam ediliyor. Unu ekleyip, karıştırarak 5 dakika daha kavruluyor.

Midye suyu yavaş yavaş eklenip karıştırılarak un inceltiliyor. Defne yaprağı ve kekik ilave edilip kaynayınca kısık ateşe alınarak sebzeler pişene kadar kaynatmaya devam ediliyor.

Sebzeler pişince (dikkat sadece pişsin erimesin. Bunun için arada çorbayı karıştırın. hem sebzelerin çok pişmemesine hemde çorbanın dibinin tutmamasına dikkat edin) en son doğranmış midyeler süt ve krema ekleniyor, arzuya ve tada göre tuz ve biber ilave edip karıştırmaya devam ederek bir taşım daha  kaynatılıyor.(Çorba koyuca bir kıvamda olduğundan karıştırmak çok gerekli.)

Midye suyu: Yıkanıp temizlenen 2 kg. midye  büyükçe bir tencereye konur ve üzerlerini kaplayacak kadar soğuk su doldurulur. Tencereye  1-2 defne yaprağı, 15-20 adet tane karabiber ve 1-2 sap taze kekik koyularak yüksek ateşte kaynatılır. Su kaynayınca altını kısılır ve midyeler kapağını açana kadar haşlanır. Kapağı açılan midyelerin kendi doğal lezzetli suyu kaynayan suyun içine karışır. Bu aşamada Kabuklu midyeler tencereden dışarı bir süzgeçe alınır. (Suyu lazım sakın atmayın) Midyelerin içini ayıklandıktan sonra kabukları tekrar aynı tencereya atarak çok kısık ateşte kaynatmaya devam edin. (Yaklaşık 40 dakika) Daha sonra tuzunu atıp süzdüğümüzde Midye Suyumuz hazır.

photo[2]

Midye ile ilgili  notlar:

 • Bizde bol miktarda çıksa bile midyelerin satışa sunulması sorunlu bu yüzden midyeleri güvendiğiniz balıkçınızdan temin edin.
 • Midye kesinlikle açılmamış olmalı ağzı açık midye bozuk demektir. Ayrıca midyenin ağzının suda açılması gerekir. Bıçakla midye ağzı açılmaz. Tüm suyunu kaybeder.
 • Biz Türkiye’de tam Clam bulamazsakda kum midyesi yani Vongole bu tada çok yakın. Aralarındaki farkı tam bilemiyorum. Bu yüzden kum midyesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama asla buyük siyah midyeleri kullanmayın. (Mussel bu çorbaya olmaz)
 • Kum midyeleri adı üstünde  kumda yattıklarından, üzerlerinde bolca kum olur. temizlemek için önce midyeleri 30 dakika soğuk su dolu bir kapta bekletin ve kumlarının süzülmesini sağlayın. Aynı işlemi 2-3 kez  tekrarlayın. Sonra, bir fırçayla, kabuklarının üzerindeki kum taneciklerini  fırçalayarak temizleyin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Luke's Lobster'dan Clam Chowder Çorbası"

  Bir Yorum Yaz