Limonlu Zencefilli Kuzu Fırın

IMG_0609Bu hafta bayıldığım bir mönü yaptım. Yazmak içinde çok heyecanlanıyordum ama tam detayları ile toparlayayım ağzımın tadı ile yazayım derken cumartesiyi buldum. Neyse belki haftasonu akşamı için bir esin kaynağı olur. Ama muhakkak bir ara deneyin derim muhteşem lezzetli bir sonuç çıkıyor. Bu bahar kuzusu limon, zencefil ve otlarla piştiği için yanına kuzunun suyuna yine limon tadı olan çağlalı pilav yaptım. İkisi nefis bir kombin oldu. Havalar ısındığı için kuzunun ağırlığını almak için özellikle zencefil çok iyi sonuç verdi. Aynı gün hazırladığım taze zencefil şurubunu kuzunun sosuna katınca fazla söze gerek kalmadı.

IMG_0558

Malzemeler: 

 • 1 adet Kuzu bacak
 • Marinesi için: 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil, 2-3 yaprak tarhun, 1 limon suyu ve limon kabuğu rendesi, 4-5 dal taze kekik, 5-6 yaprak adaçayı, deniz tuzu ve çekilmiş karabiber, 2 kaşık şarap sirkesi
 • 1 limon suyu ve kabukları
 • 1 yemek kaşığı şarap sirkesi
 • 2 yemek kaşığı ayva mermelatı (yoksa bal ve 4-5 dilim ayva )
 • 5-6 diş sarımsak
 • 12 adet kuru erik
 • 5-6 adet kuru kayısı
 • 3-4 adet diş sarımsak büyüklüğünde taze zencefil parçası
 • Taze Adaçayı, kekik , biberiye
 • 2 bardak kemik suyu veya tavuk suyu
 • 3 kaşık sızma zeytinyağı
 • Sosu için: 1,5 bardak kuzunun pişme suyu, 2 yemek kaşığı tereyağ, 3/4 bardak zencefil şurubu 

IMG_0507Bir gece önceden kuzu bacak yıkanıp kurutulup marine edilir. Malzemelerde belirtilen tüm marine malzemeleri  kuzu bacağın her tarafına yayılır (yukarıdaki fotoğraf) ve üzeri strech film ile kapatılarak buzdolabına konur. Kuzunun fırında 4-5 saat pişmesi gerekiyor. Dolayısıyla servis saatinden 6 saat önce kuzuyu fırına atmakta fayda var. Yaklaşık 20 saat kadar marine edilen kuzu buzdolabından çıkartıldığında oda sıcaklığına gelene kadar yaklaşık 1 saat bekletilir. Fırını 200 C’ye ısıtıp bir fırın kabına marine malzemeleri ile birlikte kuzu aktarılır.

IMG_0512Çeşitli yerlerine bıçakla delikler açarak sarımsaklar ve zencefil parçaları gömülür. Ayva marmeladı bacağın her tarafına sıvanır. Yağı, sirkeyi tuzu, erikleri, kayısıları, taze otları da koyup en son tavuk suyunu ilave edip kızgın fırına atılır.

IMG_0529Yaklaşık 4,5 saat pişti. Suyuna hem pilav hem sos için ihtiyacım olduğundan arada kontrol edip 1-2 bardak sıcak su ilave ettim.

IMG_0554Kuzu bu süreçte bir tandır  kıvamında pişti.

IMG_0562Fırından alıp kendini çekmesini beklerken dibindeki suyunu süzerek aldım. Bir kısmını çağlalı pilav için kullandım. 1,5 bardağını bir sos kabına koyup yüksek ateşte 10-15 dakika kaynattım. Sonra tereyağ, deniz tuzu ve zencefil şurubunu ilave ederek 15 dakika daha karıştırarak koyulaşmasını sağladım.  Evet duyar gibi oldum zencefil şurubu yoksa ne yapalım sözlerini yada vazgeçenleri. Sosu şarap ilavesiyle de koyultabilirsiniz. Elde böyle uzun uzun pişmiş bir kuzunun suyu olunca sırf sosu koyultmak bile kafi. Ama yinede bir gün zencefille denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Ilınmış kuzu bacağı lokum gibi olduğundan kolaylıkla kemiklerinden ayrıldı ve dilimlendi. Bol dere otu, yanına çağlalı pilav ve etlerin üstüne sos dökerek servis yaptım.

IMG_0588

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Limonlu Zencefilli Kuzu Fırın"

  Bir Yorum Yaz