Limonlu Pilav

IMG_8841Bugün akşam kuzu kapama vardı. Yanına da Limonlu Pilav yaptım. Çok eskilerden bir lezzet. Osmanlı mutfağına kadar uzanıyor. Osmanlı mutfağında pilav çok önemli bir yemekmiş. Hatta Evliya Çelebi’nin seyehatnamesinde bir beyin verdiği yemekte sofrada onüç çeşit pilav saydığı yazılıyor. Türk mutfağı deyip duruyoruz ama soğan kavur, salça ekle. etini ve sebzesini koy yemek yap ile Türk mutfağı olmuyor. Geçenlerde Sarah Woodward’ın Ottoman Kitchen adlı kitabını karıştırırken farkettim şimdilerdeki Türk yemekleri ile bu reçetelerin alakası yok. Meyveli etler, kuzu kapamalar, yanına limonlu pilavlar, şerbetler bir özendim ki hemen kuzu kapama yanında da limonlu pilav yapmaya karar verdim. Internet’de şöyle bir bakınayım dedim  fakat çeşit çeşit mutfakların reçetelerinin çokluğu ve kuzu kapama ve benzeri tadlardan ne kadar az ve yanlış bahsedildiğini görünce çok şaşırdım. Zaten yapardım ama artık bize özgü mutfağın yemeklerini daha sık ve hakkıyla yapacağım. Kuzu kapama yapacağım için kuzu eti ile çok yakışan bir pilav yaptım. Limonlu ve üzümlü beyaz pilav. Limonun aroması kuzu etine çok yakıştığı için etde değil pilavda kullandım. Gelelim Limonlu pilava;

 IMG_8825

Malzemeler: 

  • 1 bardak pirinç
  • 1 limon kabuğu
  • 2 yemek kaşığı kuru üzüm
  • 25 gr. tereyağ
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağ
  • 1,5 bardak kaynama sıcaklığında tavuk suyu (veya su-pirincin ölçüldüğü bardak ile)
  • Tadınca tuz ve çekilmiş karabiber

Limonun kabuğu portakal gibi dilimlenerek soyulur ve ince uzun kesilir. İnce ince doğranan limon kabukları kaynayan suya atılır 2 dakika içinde çıkarılır ve soğuk suya konur. Her defasında hem kaynayan hemde soğuk su değiştirilip yenilenerek bu işlem 4-5 kere tekrarlanır. (Böylece limon kabuklarının acılığı gideriliyor) Sonra süzülerek limon kabuğunun altındaki beyaz tabaka üst fotoğrafta görüldüğü gibi kesilerek çıkarılır. Kalan kabuklar üstüne 2 tatlı kaşığı şeker dökülerek  elle ovulur. Sonra bu kabuklar bir süzgece konularak kaynayan ufak bir tencerenin üstünde bekletilerek buhar üstünde şekerin kabuklara geçmesi sağlanır. Tüm bu işlemler sonucunda limon kabukları tüm acılığından kurtuluyor.

Üzümler sıcak suda bekletilir, süzülür kurutulur.

IMG_8840Pirinçler sıcak tuzlu suda en az su soğuyuncaya kadar bekletilir. Bol akan soğuk suyla durulanarak iyice süzülür. Durularken pirincin bütün nişastasının gitmesi durulama suyunun beyaz akması çok önemlidir. Diğer önemli konu ise pirincin iyice süzülmesi ve kurutulmasıdır. Kalın dipli bir tencerede zeytinyağı kızdırılarak süzülmüş pirinçler 2-3 dakika kavrulur. Sonra limon kabukları ve üzümler atılara 2-3 dakika daha kavrulmaya devam edilir. (Kavurma işlemini az tutuyoruz dolayısıyla pirincin suyunu fazlalaştırıyoruz. Normalde 1-1 kullanırım.) Sonra kaynayan 1,5 bardak tavuk suyunu pirinçlerin üstüne ekleyip, tereyağını tuzunu ve biberini koyup karıştırarak kısık ateşte ağzı kapalı olarak pişiriliyor. Suyunu iyice çekince kontrol edip kapağın altına bir bez koyarak çok çok kısık ateşte 5 dakika demlendirip altı kapatılır. Sonra karıştırıp havalandırarak bolca dereotu ilavesi ile servis ediyoruz. Tencerenin kapağını açınca yayılan limon kokusuna inanamayacaksınız.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Limonlu Pilav"

    Bir Yorum Yaz