Limonlu Hamsi

 

Bilmem hamsi sevmeyen var mı ama bu tabağı hamsi diye geçiştirmemek gerek. Hamsiyi limonlu suda fırında kızarttım. Bu şekilde hiç bir koku kalmıyor. Ayrıca önceden hafifçe karamelize edilmiş suyu uçurulmuş limonda hamsi çok güzel pişiyor. Mısır ekmeği mantığından yola çıkarak küçük casserole kaplarında mısır unundan pırasalı casserole yaptım. Hamsileri fırından yeni çıkmış casserole’lerin üzerine yerleştirip maydanoz ile süsledim. Nefis bir tabak oldu. Hemde kolayca. Casserole tarifini ayrıca yazdım. (bknz. pırasalı casserole) Bu yazıda hamsiyi nasıl pişirdiğimi anlatacağım.

Malzemeler: 

  • 1 kg. hamsi (ayıklanmış, yıkanmış süzülmüş)
  • 1,5 limon limon suyu
  • 1 çay kaşığı deniz tuzu
  • 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1-2 yaprak taze tarhun
  • 1-2 yaprak taze adaçayı

Limon suyunu deniz tuzuyla karıştırıp 2 yemek kaşığı zeytinyağ ile beraber ateşin üstünde kızdırıyorum. Aşağıdaki fotograftaki gibi kenarları kızarana kadar hamsilerin pişeceği kapta tuz, limon ve zeytinyağını karıştırarak ısıtıyorum. Cızırdamaya ve karamelize olmaya başlayınca tamamdır. (Sizde benim gibi önden çirozun etlerini limon suyunda yıkadıysanız o suyuda kullanabilirsiniz. Çirozun tuzu ekstra lezzetli o zaman deniz tuzuna gerek yok Bknz. Çiroz ) Sonra adaçayı ve tarhun yapraklarını atıp üzerine hamsileri diziyorum.

 

180 C’ye ısıtılmış fırında yaklaşık 20 dakika da hamsiler pişti. Aynı anda casserole’lerde pişmişti.

 

Mısır unundan yapılmış casserrole üzerine hamsileri dizip üzerine maydanoz ile servis yaptım. Limon ve deniz tuzunun aroması otlarla birleşip hamsiye geçince nefis bir tad verdi.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Limonlu Hamsi"

    Bir Yorum Yaz